Mikołaj
Mikołaj nie zapomniał o dzieciach ze świetlicy OLA prowadzonej przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono. Zaprosił je do kina na film pt. "Uprowadzona księżniczka", a także obdarował upominkami. Dziękujemy!
Wielkanoc w Świetlicy
W świetlicy OLA, prowadzonej przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono, odbyło się spotkanie świąteczne. Wychowankowie wraz z zaproszonymi rodzicami wykonali palmy wielkanocne z bazi, zbóż i bibułkowych kwiatkówi. Zgodnie z tradycją udekorowali mazurki, a następnie zasiedli przy świątecznie zastawionym stole.
POMAGAMY DZIECIOM ROZWINĄĆ SKRZYDŁA !
Na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Rudzie odbywają się zorganizowane przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono warsztaty czytelniczo-terapeutyczne. Uczestniczą w nich dzieci klas I-III. W ramach warsztatów dzieci poznają utwory literackie, doskonalą technikę czytania, interpretacji tekstu. Uczą się poznawać samego siebie, doceniać swoje pozytywne strony. Poprzez różne ćwiczenia i zabawy dzieci kształtują umiejętność wyrażania własnych potrzeb, a także wytrwałego dążenia do celu. Uczestnicy zajęć rozwijają również swoją wrażliwość i spostrzegawczość. W ramach projektu uczestniczą w wyjazdach do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Ten projekt to szansa na dorównanie rówieśnikom, odkrycie własnych zdolności, podwyższenie samooceny. Warto zostawić 1 % w Nowej Rudzie, aby dać dzieciom taką szansę.
Nieośnieżone ferie
Tegoroczne ferie upłynęły bez śnieżnych zawiei i huraganowych wichrów, którymi zawsze obdarza nas zima. Ale to nie znaczy, że na półkolonii Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono zabrakło atrakcji. Organizatorzy zaprosili 25 dzieciaków z dwóch dzielnic miasta, a korzystając z życzliwości MBP spotkania organizowali w sali widowiskowej w Słupcu.
Było aktywnie, kulturalnie, wesoło i bezpiecznie. Lekcje o przeszłości w Kopalni w Złotym Stoku i w Muzeum Powozów w Galowicach, spotkanie z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu na przedstawieniu Afroazja, wśród kulturalnych zajęć ćwiczenia wokalne czy taneczne, plastyczne oraz warsztaty z robienia woreczków zapachowych. Uczestnicy ze starszymi kolegami przećwiczyli również zasady udzielania pierwszej pomocy. Zimowe ferie nie mogły się odbyć bez sportowych zabaw w krytym basenie, w Bajkolandii czy w Klubie Modelarstwa Zdalnie Sterowanego "Rc Nowar". Na zakończenie nie zabrakło pieczonych kiełbasek nad zimowym ogniskiem.
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono serdecznie dziękuje wychowawcom Dianie Skrzyńskiej, Ewie Janigacz i Magdalenie Lichwie, pracownikom biblioteki oraz działaczom Klubu Modelarstwa Zdalnie Sterowanego "RC Nowar" za radosne, pełne wrażeń i bezpieczne wakacje noworudzkich dzieci.
Wakacje 2017
Ferie się skończyły przyszła wiosna.
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono już od kilku lat zaprasza dzieci na zimowe ferie . Program zajęć dla młodych uczestników jest niezmiernie bogaty. A jeżeli to mają być ferie z panią Ireną , to obowiązkowo turystyczne wędrówki po górach , bo przecież otaczają nasze miasto przepiękne krajobrazy. We wtorek pan Jarosław Lichwa poprowadził 29 młodych turystów z Rzeczki przez Jelenią Polanę do schroniska Sowa i na Przełęcz Sokolą. Po drodze nie zabrakło poszukiwań z panią Teresą w śniegu śladów zwierząt , czy innych cudów natury i okazji do pomysłowych zabaw na mijanych stokach . Była to ostatnia wycieczka w śniegu, bo następny tydzień trzeba było słonecznie barwić swoimi uśmiechami. A dociekliwi mogli dostrzec na deszczowym niebie kolorową tęczę. Wycieczka okazała również i ciekawa i bogata. Najpierw wspinaczka na Suszynkę, potem przywitanie się z niedźwiadkiem w Polanicy Zdroju i atrakcyjny przemarsz podziemnym labiryntem w Kłodzku.
Ferie to również okazja do wspaniałych lekcji o życiu ( Piotruś Pan w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu zachwycił nie tylko dzieci , ale i dorosłych, a w Domu na Wzgórzu można było prześledzić powstawanie chleba od ziarenka do bochenka, a nawet zjeść pajdę chleba z własnoręcznie ubitym masłem). Nie zabrakło sportowych wyczynów w salach gimnastycznych czy w krytym basenie i wspaniałych zabaw z wychowawcami w bibliotece. Ferie się skończyły przyszła wiosna.
Jak zawsze dziękujemy wszystkim ,którzy pomagali i zorganizować zimowe ferie , i pomagali wychowawcom opiekować się dziećmi. I jak zawsze prosimy o 1 %, można skorzystać z darmowego programu pitax.pl
Informacje na stronie internetowej Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono
www.ngo.nowaruda.pl
Irena Caryk
Kochana babciu , kochany dziadku
Z okazji Waszego święta Życzymy Wam
samych przyjemności
jak najmniej kłopotów i wiele radości
nic do naprawiania , nic do dżwigania, trzepania
tylko miękki fotel i coś do chrupania.
Takie właśnie życzenia skierowali najmłodsi dla honorowych gości, którzy odwiedzili świetlicowe przedszkole 24 stycznia. IC
W świetlicowym przedszkolu
Świetlica OLA przy ul. Radkowskiej 18 nadal jest miejscem spotkań małych dzieci. A spotkania w tym roku prowadzi pani Monika Paluchowska .Szóstego grudnia przedszkolaki z radością witali i pana burmistrza z cukierkami , i Świętego Mikołaja z ogromnymi paczkami.
Nasza Kadra
Zdawało się ,że to odwieczna kadra naszej Świetlicy, a tu tymczasem w czerwcu OLĘ pożegnała p. Katarzyna Klimek.
Serdecznie dziękujemy za piękną obecność i liczymy na przyjaźń na zawsze.
Irena Caryk
Książka pod choinkę
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono i Czterolistna Koniczynka znów zorganizowały piękną świąteczną akcję dla noworudzkich dzieciaków /książka pod choinkę/ .
Stowarzyszenie wpisało się w program Banków Żywności i w listopadzie wolontariusze z Gimnazjum Nr 2 i Nr 1, z LO, z OHP i SP Nr 2, zbierali w marketach artykuły spożywcze. Życzliwi klienci Biedronek z ul. Słupieckiej i Piłsudskiego oraz Tesco podarowali noworudzkim rodzinom na święta około 835 kg żywności. Dzieci dostały paczki ze słodyczami ,a w każdej paczce piękna niespodzianka z książką. Czterolistna Koniczynka przygotowała 36 paczek, a Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono 52 dla dzieci ze Słupca i z Drogosławia.
Świąteczna uroczystość to wspaniała okazja na wspólne śpiewanie kolęd razem z noworudzką scholą , składanie życzeń przez sprawdzonych przyjaciół / Burmistrza Miasta, dyrektorkę SP NR 2 czy radosne pląsy z młodzieżą.
Organizatorzy serdecznie dziękują pracownikom MBP, Uniwersytetowi III wieku, wolontariuszom , ale przede wszystkim sponsorom Zarządowi KSS Bartnica, Dyrektorowi GBS, radnej Beacie Kłosowskiej -Tyszce oraz Księgarni Witolda Marca.
Irena Caryk
Kolorowe wakacje 2015 w Nowej Rudzie
I w 2015 roku były wakacje w Nowej Rudzie
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono znów udowodniło, że wakacje w mieście nie muszą być nudne. Nowa Ruda jest miastem szczególnym- atrakcje na wyciągnięcie ręki.
Nasza kochana Górka to miejsce odkryć , razem z panią Teresą Fereżyńską ,tajemnic przyrody ; zmagań rycerzy i księżniczek w bajkowej inscenizacji „Zdobywamy wieżę”, a gdy Antoni załatwi muzykę , to zabawa trwa bez końca. Obowiązkowo piesza wędrówka z Górki do domu. Należało złożyć wizytę w Straży Pożarnej, usmażyć sobie kiełbaskę pod wiatą u pana Kornela Kobaka , a z Góry Świętej Anny przemaszerować w cieniu starych drzew na lody w noworudzkim rynku.
Nie zabrakło jak zawsze malowanek i radosnych przyrodniczych zabaw w zaczarowanym ogrodzie pana Józefa w Ścinawce Górnej.
Atrakcji szukano w okolicach rodzinnego miasta: w Polanicy Zdroju - przemierzając spacerowy szlak aż do spotkania z legendarnym niedźwiedziem, chłodząc się w parkowych fontannach; podziwiając europejskie stolice w Minieurolandzie w Kłodzku ; trudno nie wspomnieć o zrobionym dla dzieci placu zabaw- najbardziej atrakcyjnym.
Wakacje to góry, pola, las… Wiekowe dęby w starym parku oraz leśne drzewa zawsze chroniły przed żarzącym się słońcem i obowiązkowa wycieczka do Nadleśnictwa w Jugowie. .Letni turyści przemierzali szlaki Gór Włodzickich, Gór Sowich, zdobyli Zamek Grodno, odpoczywali na Zalewem Bystrzyckim, będąc w Górach Orlickich odwiedzili sąsiadów zza miedzy w Masarykowej Chacie, a w Błędnych Skałach w Górach Stołowych jakoś nie zagubili się w wielkim tłumie turystów.
Starszym uczestnikom zaproponowano dwa dwudniowe pikniki pod namiotami na Forcie Ostróg w Srebrnej Górze, gdzie razem z panią Nadią Makuchowską realizowali artystyczne pomysły ,a obecność Damiana Wolanina pozwoliła zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy . Udział w zajęciach survivalowych prowadzonych przez pana Mariusza Pochylnego z Kłodzka to nie tylko niezapomniana wakacyjna przygoda , ale wspaniała lekcja radzenia sobie z własnymi słabościami , zdobywanie wiedzy i ćwiczenia umiejętności związanych z przetrwaniem w trudnych warunkach, w tym szczególnie w środowisku naturalnym.
Przed wakacjami w następnym roku czekają na nas jeszcze zimowe ferie. Projekt finansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda, sponsorów i uczestników.
Turniej tenisa stołowego w Klubie
W młodzieżowym Klubie w Centrum Miasta ( Miejska Biblioteka Publiczna –wejście od parkingu 29 maja z okazji Dnia Dziecka zorganizowano turniej tenisa stołowego . Chętnych do rozgrywek nie zabrakło, zgłosili się nawet najmłodsi mieszkańcy miasta. Turniej rozegrano w dwóch kategoriach : szkoła podstawowa i gimnazjum . Najlepszym zawodnikiem z gimnazjum okazał się Mariusz Salomon- otrzymał nagrodę ufundowaną przez dyrektora MBP Sławomira Drogosia, a nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Pro Publico Bono w kategorii szkoły podstawowej wywalczyła Oliwia Polańska .
Noworudzki Klub Młodzieżowy otwarty jest trzy dni w tygodniu : środa, czwartek, piątek w godzinach od 16.00 do 20.00. Koncerty , inne wydarzenia artystyczne mogą się odbywać w sobotę.
Wielkanocne tradycje
Świetlica zawsze włącza się w kultywowanie polskich świątecznych tradycji. Przed niedzielą palmową dzieci robią palmy i tworzą kulinarne kompozycje na świąteczny stół. Oczywiście nie może zabraknąć upieczonych wspólnie z wychowawcami „ Wielkanocnych babek”
Święto mamy
O Święcie Mamy nie zapomniano również i w świetlicowym przedszkolu OLA. Dzieci przygotowały wierszyki, piosenki i życzenia , a wzruszonym gościom podarowały upominki i serdeczne ,radosne uśmiechy. IC
Od września 2015 roku Noworudzkie Stowarzyszenie będzie nadal prowadzić świetlicowe przedszkole dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat. Zajęcia będą się odbywały cztery dni w tygodniu po cztery godziny. Zainteresowanych prosimy o kontakt tel. 785 885 587 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Święto niezapominajki
Polski Klub Ekologiczny w Nowej Rudzie 15 maja uczcił Święto Polskiej Niezapominajki. Ulice Słupca i stary park nam ten dzień zakwitły błękitnymi niezabudkami i kolorami majowych łąk.
Z panią Teresą Fereżyńską , z młodymi ekologami z zielonej pracowni ze świetlicy OLA , z wychowawcami, rodzicami dzieci z klas zerowych i przedszkolaki z Mini bawiły się radośnie szukając wdzięcznych kwiatków i ucząc się szacunku do przyrody.
Święto pączka
Zgodnie z tradycją nie zabrakło w świetlicy w ostatnim tygodniu karnawału smakowitych pączków.
A smażyły je dzieci wspólnie z wychowawcami.
Zimowe ferie 2015 w Słupcu
Od kilku lat dzieci ze Słupca tłumnie uczestniczą w programie zimowych zajęć organizowanych przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono . Tegoroczne ferie rozpoczął grą na akordeonie młody artysta Marcin Mielcarek uczeń Szkoły Muzycznej w Kłodzku .A muzyka często towarzyszyła zimowym feriom. Chłopcy z zespołu „ Niektórzy” pokazali swoje umiejętności, zamieniając je często na obowiązki wolontariuszy, a z wielkim powodzeniem wtórowała im grą na gitarze i znajomością wielu piosenek niezawodna pani Magdalena Lichwa.
W tym roku również nie zabrakło i dobrej zabawy w bibliotece,i saneczkowych zjazdów na stokach Gór Sowich w Sokolcu, czy Gór Orlickich w Zieleńcu. W programie również wycieczki edukacyjne i rekreacyjne :
do Suszyny na wybudowaną wieżę widokową ( piękne widoki przymknęła mgła , ale nie zasłoniła pięknych krajobrazów nad radkowskim zalewem)
do Porcelanowego Pałacu w Jedlince ,by zabrać ze sobą własnoręcznie ozdobioną porcelanową pamiatkę , czy szukać skarbów na rozległych przypałacowych terenach.
Na zimowych wakacjach nie zabrakło ekologicznych lekcji p. Anny Michałowskiej o zdrowej żywności. Na zakończenie ferii organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników do prawdziwego kina na sensacyjne przygody pingwinów.
Jak zawsze ferie nie mogą się odbyć bez wolontariuszy- w tym roku uczestnikom towarzyszyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum oraz niezastąpiona pani Lucyna .
Projekt” Ferie zimowe w Słupcu” współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda , z wpłat uczestników i z wpłat 1%.
Aktywna "Ola"
Środowiskowa świetlica "Ola" chętnie uczestniczy w imprezach organizowanych na terenie Nowej Rudy:
-We wrześniu świetlicę odwiedzili szczególni goście tj. ksiądz Adam i ksiądz Marcin - Duszpasterze Słupieckiej parafii.
-W pażdzierniku wędrowaliśmy wspólnie z liczną rzeszą noworudzkich turystów ze Słupca na Górę Świętej Anny, by wziąć
udział w otwarciu odnowionej wieży widokowej.
-W domu kultury w Nowej Rudzie uczestniczyliśmy w koncercie dla dzieci i młodzieży organizowanym przez Miejski
Ośrodek Pomocy Społecznej.
-W listopadzie zwiedzaliśmy Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.
-A w styczniu 2015r. dzieci ze świetlicy na opłatkowym spotkaniu w Sali Dobrzego Pasterza składały serdeczne życzenia
parafianom.
Weselne prezenty
Wielką niespodziankę słupieckim dzieciom sprawili Państwo Młodzi- Ewa i Dawid Kutrybowie , którzy swoich weselnych gości poprosili o bardzo pożyteczne prezenty. I tak kilka paczek szkolnych przyborów otrzymały dzieci ze środowiskowej świetlicy „ OLA” w czwartek 6 listopada. Obdarowani wzruszonym darczyńcom do dobrych życzeń dołączyli radosne 100 lat.
A my Dawida pamiętamy , gdy będąc jeszcze uczniem Gimnazjum Nr 2 , już chętnie angażował się w charytatywne akcje powstającego Szkolnego Klubu Wolontariusza.
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono serdecznie dziękuje i Państwu Młodym, i weselnym gościom za wielką życzliwość.
www.ngo.nowaruda.pl Irena Caryk
I były wakacje
I jak zawsze na wakacjach z Noworudzkim Stowarzyszeniem Pro Publico Bono nie zabrakło upalnego słońca, pochmurnego ulewnego nieba ,emocjonalnych sportowych gier , artystycznych i edukacyjnych warsztatów, wspaniałych zabaw , pieszych wędrówek w letnich krajobrazach, nocy spędzonych w namiocie, a nade wszystko nie zabrakło chętnych na wspólne noworudzkie wakacje. Organizatorzy dziękują pracownikom domu kultury za gościnność, Nadii Makuchowskiej za rozbicie namiotów na terenie Fortu Ostóg i pomysłowe artystyczne zabawy, Teresie Fereżyńskiej za mądre wędrówki przez las, Józefowi Obolewiczowi ze Ścinawki Górnej za przekwalifikowanie swojego ogrodu w krainę baśni, wychowawcom za cierpliwość i wielkie serce, wolontariuszom za to ,że byli, Lucynie Dziedzic , za to ,że wszystkim starczyło pierogów, czy biegało się po dokładkę zupy, towarzyszącym mamom za serdeczne zaangażowanie.
Bardzo ważne jest to ,że noworudzkie wakacje to możliwość wspólnych spotkań z polskimi rówieśnikami z Niemiec, Włoch czy Hiszpanii odwiedzających rodzinne strony swoich rodziców. Przed wakacjami w następnym roku czekają na nas jeszcze zimowe ferie. Projekt finansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda, sponsorów i uczestników.
Święto mamy
W świetlicowym przedszkolu OLA dzieci również śpiewały , tańczyły recytowały wierszyki dla swoich mam. Było radośnie, uroczyście i bardzo gościnnie , bo mamy poczęstowały swoich małych artystów smacznym domowym ciastem. Pani Dorota od mam dostała piękne kwiaty. IC
W ogrodzie pana Józefa
Zielona pracownia ze świetlicy OLA w środę 11 czerwca bawiła się w ogrodzie u pana Józefa w Ścinawce Górnej. A był to prawdziwy ogród z zaplanowaną kolorową łąką , prawdziwym lasem. Właściciel zadbał , by dla dzieci nie zabrakło licznych atrakcji do wspaniałych wesołych zabaw . Dzieci, jak przystało na zieloną pracownię, musiały określić gatunki drzew , krzewów, przygotować wiosenne kanapki, na papierze w malarski sposób wyrazić swoją radość , a przede wszystkim wykorzystać piękne słoneczne popołudnie na życiową aktywność : jazda na rowerze czy rajdy na fantazyjnych maszynach. Uczestnicy zielonej wycieczki bardzo serdecznie dziękują gospodarzom ogrodu za polską gościnność.
Irena Caryk
Zdobywamy Srebrną Górę
Świetlicowe przedszkole OLA w środę 3 czerwca wybrało się na wielką wyprawę na forty w Srebrnej Górze .Trzeba było zdobyć Fort Ostróg, przebrnąć odważnie przez salon strachów,zjeść kiełbaskę przy ognisku i zrobić zdjęcie z prawdziwymi żołnierzami. Rodzinna wycieczka przedszkolaków udała się nadzwyczaj. Irena Caryk
Rodzinne wędkowanie
Koło Wędkarskie „SUM” i Nowrudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono na dzień Dziecka zapraszają młodych pasjonatów wędkowania na zawody. Ale dzieciom zawsze towarzyszą albo rodzice, albo dziadkowie. I tak nad Stawami w Ścinawce Dolnej w przepięknych wiosennych barwach przyrody radosnej atmosferze zafundowanej przez organizatorów i sponsorów nagród odbywa się wielki rodzinne święto. A z rybą bywa różnie, albo bierze, albo umawia się na następny rok.
Zobacz galerie
Jak dobrze mieć przyjaciół.
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono zgodnie ze Statutem wspiera rodziny w trudnej sytuacji życiowej. Często stwarza przestrzeń do aktywnego działania ludzi, którzy chcą pomóc swoim przyjaciołom , a nawet tylko znajomym , których spotyka w życiu trudne doświadczenie. Jak bardzo cenne i tak bardzo ludzkie jest takie współczucie.
Za pośrednictwem Stowarzyszenia w miesiącu marcu dwie wolontariuszki z Drogosławia : Lidia Bryk i Marta Graboń prowadziły zbiórkę publiczną ,żeby wspomóc wielodzietną rodzinę w związku z chorobą małej Lenki. Pieniądze zbierano do puszek lub można było wpłacać na konto Stowarzyszenia z dopiskiem – dla rodziny Lenki. Zbiórka prowadzona zgodnie z decyzją Burmistrza Miasta Nowa Ruda Nr SO.5311.2.2014.
Dzięki życzliwości dobrych ludzi wolontaiuszki zebrały 1580,62 zł . Pieniądze dla rodziny będą wypłacane na podstawie rachunków i faktur.
Osoba odpowiedzialna za zbiórkę Irena Caryk
I znów były ferie
I znów były zimowe ferie, ale tym razem zimy nie było .
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w Słupcu wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury od lat organizują dzieciom i młodzieży zimowe wakacje. Integracyjne i artystyczne zabawy w domu kultury, gry sportowe w krytym basenie, wędrówki w okolicach Słupca to jedna część programu. a druga to : wycieczki edukacyjne i rekreacyjne do Kudowy Zdroju na szlak ginących zawodów i do Porcelanowego Pałacu w Jedlince ,by zdobyć umiejętności artystycznej sztukaterii, czy szukać skarbów na rozległych przypałacowych terenach. Ferie zakończyły się pytaniem zadanym przez młodego uczestnika, czy w czasie wakacji też będą takie zajęcia. Już dzisiaj zapraszamy.
Projekt” Ferie zimowe w Słupcu” współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda
i z wpłat uczestników.
Kartka z wakacji
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono od wielu lat organizuje w Słupcu wakacje dla dzieci. W tym roku również nie zabrakło chętnych do udziału w projekcie Stowarzyszenia. Lipiec to czas na dwa turnusy dwutygodniowych półkolonii .Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury uczestnicy mogli spotykać się codziennie w sali widowiskowej domu kultury w Słupcu. Wychowawcy opiekowali się dziećmi od poniedziałku do piątku przez sześć godzin dziennie. Nie zabrakło czasu na integracyjne gry i zabawy , zajęcia plastyczne, tańce , lekcje poznawania przyrody i rodzinnego miasta. Przyjaciele pana Wojtka Nagadowskiego ze Stowarzyszenia „ Pasja uczy pokory” uczyli dzieci malować świat techniką graffiti, kroków tańca Break Dance. Jak zawsze gościnni okazali się noworudzcy strażacy, a w tym roku uczestnicy przeżyli pasjonującą przygodę w dawnej kopalni węgla. Ale wakacje to wędrówki słonecznymi szlakami naszych gór, dlatego trzeba zdobyć Górę Wszystkich Świętych, Górę Anny, odwiedzić Góry Sowie ,a z Zamku Grodno podziwiać ich wspaniałe krajobrazy i jeszcze wspiąć się na Górę Bardzką. Do pięknych wspomnień z wakacji przyczyniły się również panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupcu zapraszając na czytelnicze zabawy , czy pasjonujące filmy. Półkolonie I turnusu zakończyły się bardzo uroczyście i bajkowo na” Górce”- natomiast II turnus przed upałem schronił się w cieniu murów kościółka na Górze Anny. Na zakończenie nie zabrakło wspólnego zdjęcia z włodarzami miasta w noworudzkim rynku.
Na wakacyjnej kartce za piękne letnie wspomnienia dziękujemy pracownikom, instruktorom z MOK-u; pracownikom MBP , pracownikom Muzeum Górnictwa ,Jednostce Ratowniczo- Gasniczej PSP, Barbarze Korbas, Teresie Fereżyńskiej , Stowarzyszeniu „ Pasja uczy pokory” ,a nade wszystko wychowawcom oraz wolontariuszom, bo dzięki nim było i ciekawie ,i bezpiecznie.
Półkolonie dawno się zakończyły , ale dzieci w sierpniu spotykają się w świetlicy” OLA”. Jak zawsze nie brakuje atrakcji i wspaniałych przygód.
Irena Caryk
www.ngo.nowaruda.pl
www.ngo.nowaruda.pl
Zieloni
DZIK
Nasz Dzik nie jest wcale dziki.
A gdy spłyną z gór strumyki
Wtedy pięknym jest potokiem
Zachwyca swoim urokiem
A najbardziej zakolami
między Włodzickimi Wzgórzami.
Z gór Sowich się wywodzi
raz się przed nami chowa,
raz zza wzgórz wychodzi.
Pięknie szumi i śpiewa…
Słuchają go ludzie,
ptaki oraz drzewa…
Zaprasza nas szumem
do wspólnej zabawy.
Jeśli jest spokojny,
wchodź doń bez obawy.
Najpierw kalosze wkładamy,
wszystkie śmieci wyzbieramy,
bo to przykład jest ponury,
poszanowania natury.
Czysty potok jest wesoły.
Kiedy wracamy ze szkoły,
wita pluskiem swojej wody
i zachęca do przyrody.
Tu gdzie jego okolice,
Odkrywamy tajemnice
Z życia zwierząt, roślin, nieba…
Czego nam lepszego trzeba?
A on biegnie razem z nami
Łąkami i zakolami.
Szemrze kamieniom przy moście:
– „To moi kochani goście. „
Wiersz ułożyły dzieci z „Zielonej Pracowni „ :: Kornela,Ola , Ania ,Kasia , Ola , Jula i Marcel
Świetlicowe przedszkole ”OLA”
Dzieci ze świetlicowego przedszkola OLA w Nowej Rudzie- Słupcu na święto swoich mam zaprosiły pana Tomasza Kilińskiego burmistrza Miasta . Dla mam były życzenia, prezenty, tańce, piosenki i przedstawieni e o smoku, Szewczyku Dratewce, baranku i pięknych księżniczkach , przygotowane z wychowawczynią Dorotą Domańską. Spotkanie z gośćmi zakończyło się pozowaniem do wspólnego zdjęcia. W czerwcu dyplom świetlicowego przedszkolaka otrzyma dwanaścioro dzieci.
Świetlicowe przedszkole” OLA” to projekt realizowany przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono współfinansowany z budżetu Gminy Miejskiej Nowa Ruda, sponsorów, wpłat 1% i opłat rodziców.
Irena Caryk
Zawody wędkarskie 2013
Zawody wędkarskie organizowane dla dzieci w Scinawce Dolnej przez Koło Sum to niezmiernie ciekawa przygoda. Staw otoczony pięknymi zielonym krajobrazami to również miejsce wyciszenia i wspaniałego odpoczynku. A ryba , jak to ryba , raz daje się wziąć , innym razem umyka. Za to wszyscy zawodnicy otrzymują od organizatora upominki i wędkarskie prezenty. Prognoza pogody odstraszyła wielu chętnych , ale właśnie w niedzielę 2 czerwca nie zabrakło słońca.
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono serdecznie dziękuje Zarządowi Koła Sum za wspaniałe zaangażowanie w propagowanie tak wspaniałych i mądrych zainteresowań wśród najmłodszych.
Irena Caryk
Rodzinne spotkania w przedszkolu
Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu maluchów ze świetlicowego przedszkola OLA są spotkania z najbliższymi. Na święto babci i dziadka trzeba nauczyć się wierszyka, zrobić laurkę , a gdy zaświeci majowe słońce i zakwitną tulipany wybrać się z koleżankami , kolegami na pełną wrażeń wycieczkę We wtorek 7 maja wszyscy świetnie się bawili w Dzieciolandii – Fabryce zabawy w Bielawie.
Artystyczne stypendium dla Andrzeja Lenarczyka
Za pośrednictwem Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono stypendia artystyczne Burmistrza Miasta w 2013 roku otrzymują Karolina Matuszkiewicz i Andrzej Lenarczyk. We wtorek 6 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy noworudzkiego plastyka. Wydarzenie zgromadziło dość liczne grono gości, bo przybyły osoby zainteresowane talentem młodego twórcy oraz przyjaciele wakacyjnych przygód, ponieważ Andrzej był również wspaniałym wolontariuszem.
Zielona pracownia
Świetlica OLA z wielkim powodzeniem realizuje projekt ‘Zielonej pracowni”. To wspaniały przykład jak można dzieci od najmłodszych klas szkoły podstawowej uczyć ochrony naturalnego środowiska. Warsztaty odbywają się w świetlicy przy ul. Radkowskiej 18 w każdą środę od godz. 15.00 do 17.00, a prowadzą je Teresa Ferezyńska, Anna Michałowska i młodzież z Ekoklubu-Drzewo Życia .
Młodzi ekolodzy zimą badali śnieg, budowali wiatraki jako alternatywę dla energii elektrycznej. Wiosną włączyli się do akcji Klubu Gaja” ‘ Zaadoptuj rzekę” .Wędrowali nad Dzikiem w Słupcu , szukali w Woliborzu źródeł tego pięknego potoku. / Na pewno byłby piękny , gdyby zniknęły z jego brzegów i koryta śmieci gromadzone przez mieszkańców Słupca. /
Irena Caryk
Wielkanocna Palma w świetlicy OLA
W sobotę dzieci z panią Anią i Wiolettą zrobiły piękną wielkanocną palmę . Następnie dzieci przygotowały dekoracyjne potrawy na świąteczny stół.
Ferie zimowe w Słupcu
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono od kilku lat zaprasza dzieci ze Słupca na zimowe wakacje. Czas wolny od szkolnych lekcji jest bardzo aktywny i bardzo bogaty. Integracyjne i artystyczne zabawy w domu kultury, gry sportowe w zimowym parku, czy krytym basenie, spacery wokół Słupca- błoto nie straszne, wędrówki utartymi szlakami do leśniczówki w Bożkowie i zdobycie śnieżnej Góry Wszystkich Świętych. W tym roku uczestnicy zimowych ferii razem z p. Teresą Fereżyńską i Anną Michałowską ,młodzieżą z Ekoklubu zaprzyjaźnili się z nietoperzami na warsztatach przyrodniczych w Stacji Edukacji Ekologicznej w Świdnicy. Nie można zapominać ,że panie z biblioteki przypomniały o wspaniałej twórczości Juliana Tuwima. I trzeba było malować wagony lokomotywy, a nawet tworzyć teatr. To wspaniałe, że zawsze najmłodszym towarzyszą młodzi z Ekoklubu, i sprawdzeni wolontariusze Karolina, Andrzej i Krzysztof.
Uczestnikami tegorocznych ferii opiekowała się Dorota Rudzka. Projekt” Ferie zimowe w Słupcu” współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda , z wpłat 1%.
Irena Caryk
Książka pod choinkę
Fundacja Banku Zachodniego WBK dwa razy w roku realizuje program Bank Dziecięcych Uśmiechów. W ramach tego programu w listopadzie obdarowała grantem Stowarzyszenie Pro Publico Bono. Otrzymane pieniądze przeznaczono na książkowe prezenty pod choinkę dla noworudzkich dzieci .Partnerem projektu „Książka pod choinkę” była Czterolistna Koniczynka ,a projekt realizowano przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wolontariuszy z Gimnazjum Nr 2 .Do biblioteki w każdą środę dzieci w wieku II klasy przychodziły na warsztaty czytelnicze i na słodki podwieczorek, a w nagrodę każdy uczestnik otrzymał książkę. W przedświąteczny wtorek 18 grudnia w świetlicy OLA dzieci śpiewały i prezentowały ułożone przez siebie scenki z aniołami i diabłami w rolach głównych. Na spotkanie z dziećmi przybył dyrektor noworudzkiego Oddziału BZ ,panie z MOPS-u, z Koła LKP im. E. Orzeszkowej,Teresa Fereżyńska, Jadwiga Zielińska, a przede wszystkim mamy .Spotkanie zachowało uświęconą polską tradycję- dzielenie się opłatkiem to składanie serdecznych życzeń –wieczerza wigilijna to bardzo smaczne uszka z czerwonym barszczem i pierogi .A najważniejsze to obdarowywanie się prezentami, których nie zabrakło dla wychowawców i gości.Dzieci otrzymały nie tylko słodycze, ale piękne i mądre książki.
Projekt zakończono 21 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury. Choinki prosto z lasu udekorowali młodzi artyści z pracowni plastycznej pod opieką Moniki Stokłosy oraz członkowie zielonej pracowni pod opieką Teresy Ferezyńskiej .
Serdecznie dziękujemy Kołom PLK : „Femina” i „Elizy Orzeszkowej” , Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za pomoc w przygotowaniu wigilijnego poczęstunku .
Przy wigilijnym stole
Święta Bożego Narodzenia to wigilijne spotkania nie tylko przy rodzinnym stole , ale również w gronie przyjaciół , działaczy licznych lokalnych wspólnot. Piękne są nasze noworudzkie wigilie organizowane w szkołach, klubach w świetlicach, na które uczestnicy przynoszą uszka, pierogi , ryby, ciasta przygotowane własnoręcznie w domach. Ustrojona choinka z zapalonymi światełkami, biały stół z pachnącymi jodłowymi stroikami i uroczyście płonącymi świecami oraz tak bardzo polski opłatek, by potwierdzić dobro, miłość, zdrowie, radość i nadzieję w składanych życzeniach. I piękne jest to ,że ludzie chcą się ze sobą spotykać- tak bardzo świątecznie , by sobie wzajemnie pokolędować.
Świetlica OLA gościła dzieci i młodzież z Ekoklubu, Szkolny Klub Wolontariusza z Gimnazjum Nr 2 ,Koło LKP im Elizy Orzeszkowej, a drugi już raz od lat zaprzyjaźnione ze Stowarzyszeniem Pro Publico Bono Koło LKP ”Femina”.
Wigilijny stół to również dary składane dla rodzin potrzebujących. Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono serdecznie dziękuje wolontariuszom za przeprowadzenie zbiórki w INTERMARCHE i EKO. Dzięki życzliwości klientów jak również parafian św. Katarzyny w Słupcu obdarowano 47 rodzin.
Zbiórka była prowadzona zgodnie z decyzją Burmistrza Miasta Nowa Ruda Nr S.O.5311.7.2012. Zebrano 327,67 kg żywności na kwotę 1913,29 złotych.
Irena Caryk
Świętu Mikołaj z wizytą
Koniec listopada i początek grudnia to w OLI atrakcji moc. Andrzejkowe zabawy w świetlicowym przedszkolu , spotkanie z Mikołajem w Klubie Maluszka i paczki od studentów III wieku.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej Mikołaj prezenty przyniósł od handlowców z targu w Nowej Rudzie-Słupcu.
Zobacz galerię
Świetlica „OLA” zaprasza
Wtorek: godz.16.00- p. Katarzyna Klimek prowadzi zajęcia” Zróbmy razem teatr”
Środa:godz.15.00–odkrywanie tajemnic przyrody w zielonej pracowni z paniami :Teresą Fereżyńską i Anną Michałowską
Czwartek- godz.16.00-tworzenie plastycznych obrazów decupache z panią Anną Grochowską
Świetlicowe przedszkole „OLA”
poniedziałek, wtorek ,piątek w godz.10,00-14 .00: zajęcia edukacyjno-wychowawcze prowadzi pani Dorota Domańska. Dzieci często odwiedzają miejską bibliotekę , a we wtorki bawią się w Klubie Maluszka w Miejskim Ośrodku Kultury.
Decoupage
decoupage -co to jest? - zobacz galerie
Definicja prosta : Technika ozdabiania przedmiotów, mebli, polegająca na wycinaniu obrazków, motywów, a następnie przyklejaniu ich i pokrywaniu całości wieloma warstwami lakieru. Świetlica OLA zaprosiła pasjonatów niebanalnych pomysłów na czwartkowe spotkania z decoupage. Do dzieci dołączyli panie Bożena Szybka, Mariola Ligorowska i pan Jan Okoński. Warsztat prowadziła pani Anna Grochowska. Powstały piękne obrazy przypominające zbliżające się Boże Narodzenie.
Zielona pracownia z wizytą w lesie
Uczestnicy środowych spotkań w świetlicy „OLA” w Nowej Rudzie- Słupcu jesienne tajemnice przyrody odkrywali w lesie przy leśniczówce w Bożkowie. Młodych odkrywców prowadził leśnik. Nie zabrakło ogniska i pieczonych kiełbasek.
Święto Dziecka
Jak zawsze było radośnie i zawodowo. Najmłodsi bawili się, tańczyli i śpiewali w Centrum Boznesu i Innowacji, a miłośnicy wędkarstwa w Ścinawce Dolnej próbowali złowić jak największą rybę.
Serdecznie dziękujemy Agnieszce Zając za przygotowanie zabawy , a Zarządowi Koła Wędkarskiego „Sum” w Nowej Rudzie za zorganizowanie zawodów, które jak zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci.
Piękne majowe dni
Świetlica „OLA” piękne ciepłe dni maja wykorzystała wspaniale. Najmłodsi tańczyli i śpiewali w majowym słońcu w świetlicy i w domu kultury , a na majówkę pojechali ze starszymi koleżankami i kolegami do Wambierzyc. Najpierw pokłonili się Matce Boskiej opiekującej się rodzinami, a później był czas na odwiedzanie zaprzyjaźnionych zwierząt w zoo i wspólne zabawy przy ognisku. Natomiast 15 maja razem z „Zeróweczkami” świętowali dzień polskiej niezapominajki. Nie można zapomnieć, że w ramach projektu” Uczymy się być aktywni” w Teatrze Lalki oglądali przedstawienie” Rozczarowany Rumak Rozmus”.
Robimy wielkanocną palmę
W sobotę 31 marca dwa noworudzkie stowarzyszenia: Czterolistna Koniczynka i Pro Publico Bono zaprosiły dzieci na artystyczny warsztat : zrobienia wielkanocnej palmy i przygotowania dekoracyjnego jaja . Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Pani Małgorzata Krzyżanowska zaprezentowała swoją podopieczną Renię Sieńko, ,która wszystich jak zawsze zachwyciła pięknym glosem śpiewając , lubiane przez dzieci ,piosenki. W programie również świąteczny poczęstunek dla uczestników dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Palmy w niedzielę, jak każe tradycja , zaniesiono do kościołów.
Gdy zapalimy Gwiazdkę...
31 grudnia 2012 r.
W świetlicy "OLA" świętowali również członkowie Klubu Przyjaciół Nasza Nadzieja. Dziękowano przyjaciołom i składano z serca płynące życzenia. Wśród przyjaciół, którzy gościli u osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodziców byli: zastępca Burmistrza Miasta p. Marzena Wolińska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej UM Leszek Wójcik, p. Ziuta Jarczyńska z koleżankami z Koła Ligi Kobiet Polskich "Femina", zaprzyjaźniona z Klubem p. Leonia Śliwińska oraz p. Małgorzata Krzyżanowska. A wszystkim pięknie kolędowała Renia Sieńko, zadziwiając swoim pięknym głosem.
Świąteczny dzień w Świetlicy "OLA"
31 grudnia 2012 r.
We wtorek 20 grudnia gośćmi świetlicy były dwa pokolenia przyjaciół "Oli": dziewczęta- już jako uczennice gimnazjum- mogły być wolontariuszkami podczas tegorocznej zbiórki żywności, dzieci oraz wszystkie mamy. Była modlitwa, dzielenie się opłatkiem z życzliwym słowem i wieczerza, jak przy prawdziwym wigilijnym stole. A pod choinką nie zabrakło prezentów i rodzinnych kolędowań.
Świetlica "OLA" serdecznie dziękuje Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie za pomoc w zorganizowaniu świątecznej wigilii.
Kolędę czas zacząć...
9 grudnia 2011 r.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i piękny czas obdarowywania dobrem najbliższych i tych zapomnianych, czas składania sobie życzeń, organizowania wspólnych spotkań. Pani z Koła Ligi Kobiet Polskich "Femina" swoją wigilię zorganizowały w piątek 9 grudnia. Koło od lat współpracuje z Noworudzkim Stowarzyszeniem Pro Publico Bono, więc gościny udzieliła świetlica "Ola". Wystrojona choinka, zapalone lampki, świece, na białych obrusach opłatek i wigilijne potrawy- nie kupione w sklepie, ale przygotowane w domach, radość, życzliwość i polskie kolędowanie. Z kolędą zawitały również panie Karolina Popiel i Irena Caryk.
Święty Mikołaj- czy jeden ?
6 grudnia 2011 r.
W świetlicowym przedszkolu dzieci zaprzyjaźniły się ze sobą już bardzo serdecznie. I andrzejkowe wróżby, i przybycie Świętego Mikołaja z prezentami to wspaniałe okazje na wspólne zabawy. Tradycyjnie to Mamy przyniosły paczki, tata przebrał się za dobrego Mikołaja, a dzieciaki tańczyły, śpiewały i mówiły wierszyki.
Tymczasem przedszkolaków z "OLI" panie Bożena i Agata zaprosiły na spotkanie ze Świętym Mikołajem do Miejskiej Biblioteki Publicznej, a paczkami obdarowały panie Bożena, Agata Hermasz i Maria Klim.
Dziękujemy wszystkim za wszelką serdeczność dla najmłodszych.
Świetlicowe przedszkole
25 października 2011 r.
Od września w zajęciach edukacyjno-wychowawczych w „OLI” uczestniczy jedenastoosobowa grupa maluchów. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu : w poniedziałki, wtorki i piątki . Świetlicowe przedszkole to również wspólne spotkania dzieci z rodzicami i koleżankami czy kolegami z „zerówek” w domu kultury i wspólne wyjazdy do teatru w ramach projektu „Uczymy się być aktywni” .
„Klub wakacyjnych przyjaciół”
06 lipiec 2011r.
Deszcz, wiatr, mgła – to pierwsza niedziela lipca, a jednak nikt nie zrezygnował z wakacji pod namiotami na Górze Wszystkich Świętych.Niebo okazało życzliwość tylko na czas rozbijania namiotów przez żołnierzy z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka, a potem i lunęło i zawiało. Ale nasi wakacyjni przyjaciele czuli się już bezpiecznie pod dachami namiotów. Organizatorem tegorocznego wypoczynku jest Stowarzyszenie „Nasza Nadzieja” .Dzieci przebywają pod namiotami kupionymi w ubiegłym roku przez Urząd Miasta w Nowej Rudzie, natomiast w tym roku Stowarzyszenie zdobyło pieniądze z Fundacji Polska Miedź na łóżka – kandyjki i materace. Półkolonie finansowane są ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda i sponsorów.
Po zagospodarowaniu się w namiotach, po zabawach integracyjnych przyszedł czas na realizację programu obozowego. We wtorek uczestnicy byli gośćmi Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Dzieci poznały pracę strażaków, udzielać pierwszej pomocy uczyli je chłopcy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP, ale największą atrakcją były wóz pożarniczy. Po pieszej wędrówce na Górę Wszystkich Świętych nikt nie narzekał na brak apetytu i radośniej śpiewano i tańczono przy dźwiękach gitary.Kierownikiem obozu jest Irena Caryk, wychowawcami: Katarzyna Klimek, Wojciech Budniak, wolontariusze na pierwszym turnusie: Agnieszka Kuczaj, Ewelina Bochen, Rafał Beck. Serdecznie pomagają państwo Bożena i Artur Wojtyrowie oraz p. Teresa i Sylwester Klimek.
Zaprzyjaźnieni z Nową Rudą
30 czerwca 2011 r.
Członkowie LIONS-CLUBU z Senftenberg od lat z wielką życzliwością odwiedzają nasze miasto. Po raz pierwszy przyjechali w 1995 roku z dwoma transportami darów i pieniędzmi dla „ Gromadki”. Natomiast od 2001 r. systematycznie wspierają działania na rzecz noworudzkich dzieci :pomagali księdzu Józefowi Siemaszowi przy organizowaniu wypoczynku na Górze Wszystkich Świętych, wspierali dzieci niepelnosprawne z noworudzkiego stowarzyszenia. Nieprzypadkowo członkowie LIONS-CLUBU okazują tyle życzliwego zainteresowania naszymi problemami i spieszą z pomocą.Tę piękną przyjaźń pielęgnuje Rainer Bleisch, dla którego Nowa Ruda jest rodzinnym miastem.
W tym roku razem z p. R. Blaichem i kolegami, którzy już zdołali poznać nasze miasto, Nową Rudę odwiedził pan Gerhard Niesem prezydent Lions –Clubu.
Goście spotkali się z Ireną Rogowską, która jest nie tylko tłumaczem , ale od lat jest koordynatorem spotkań, z Julianem Golakiem i Ireną Caryk. Obejrzeli świetlicę środowiskową , która swoją opieką obejmuje dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i osoby niepełnosprawne- tym tłumaczy się jej nazwa „OLA” Ośrodek Lokalnej Aktywności. I jak zawsze pieniądze przekazali na organizację obozu pod namiotami na Górze Wszystkich Świętych, na pomoc niepełnosprawnym i dla dzieci , którym należy się szczególna pomoc.
W imieniu wszystkich obdarowanych serdecznie dziękujemy.
Pożegnania nadszedł czas
30 czerwiec 2011 r.
Przyjaciele ze świetlicowego przedszkola „OLA” 28 czerwca spotkali się już poraz ostatni. Od września tylko dwoje dzieci wróci na Radkowską 18, a dziesiątka najwspanialszych maluchów powędruje już do szkoły. Kwiatami obadorowano i panią Dorotkę za piękne piosenki , wierszyki czy radosne zabawy i panią Irenę za zorganizowanie w świetlicy przedszkola. Pożegnanie było bardzo uroczyste, wzruszające i pełne słodyczy, bo nie zabrakło i domowego ciasta i rodzinnego tortu.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Lepienie z gliny
20 czerwiec 2011 r.
Tak prozaicznie można nazwać warsztaty ceramiczne, króre MOK organizuje dla dzieci w domu kultury w dzielnicy Słupiec. Wsród chętnych młodych ludzi, którzy pragną odkryć w sobie artystyczne zamiłowania są również dzieci ze świetlicy „OLA”’. W piątek 17 czerwca uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Igę Zwierzyńską spotkali się w Nowej Rudzie, by podziwiać swoje gliniane dzieła.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Na ryby
21 maj 2011 r.
Dzień dziecka to również zawody wędkarskie w Ścinawce Dolnej organizowane przez Koło Wędkarskie „Sum” w niedzielę 29 maja. Przy wspaniałej pogodzie od samego rana, do konkursu zapisało się 63 dzieci. Po wylosowaniu stanowisk, dzieci wraz z towarzyszącymi im rodzicami udały się na miejsca startowe.
Rywalizacja rozpoczęła się o godz. 10.00 i trwała do godziny 12.00. Duch sportowej rywalizacji towarzyszył młodym wędkarzom.
Po podliczeniu wyników przez komisję sedziowską okazało się, że "punktowało" 15 zawodników.
Dzieki licznym sponsorom, takim jak: Ogrody Działkowe "Zdrowie", Firma "Marber", Sklep Wędkarski Katarzyny cywińskiej, Komisja Rewizyjna Koła oraz osoby prywatne, mogliśmy obdarować wszystkie dzieci wszystkie dzieci biorace udział w zawodach nadrodami rzeczowymi i słodyczami, a także poczęstowac kiełbasa z rożna.
Gratulacje dla zwyciężców i wszystkich uczestników zawodów.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Wielkanocne tradycje
16 kwietnia 2011 r.
Świeta wielkanocne to tradycja robienia palm i przygotowania potraw, w których do najważniejszych należy jajo. Dwa Stowarzyszenia: Czterolistna Konicznynka i Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w sobotę przed Niedzielą Palmową zaprosiło dzieci na świąteczne spotkanie do ośrodka kultury w Nowej Rudzie. Dzieci nie tylko pomagały stroić palmy, ale przede wszystkim uczyły się pięknej polskiej wielkanocnej tradycji. Palmy zgodnie z wiekowym zwyczajem katolików zostały w niedzielę przyniesione do Kościoła. Artystycznych przeżyć i pomysłów nie zabrakło dzieciom również przy układaniu świątecznych kompozycji na talerzu. Warsztat kulinarny zakończył się poczęstunkiem, za który organizatorzy dziękują Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej i nauczycielom z „Dwójki”. Wyrazy wdzięczności dla osób, które poświęciły swój wolny czas: p. Monice Stokłosie, Ewie Wieczorek, Katarzynie Klimek, Ewie Słocie, Justynie Zabrzewskiej i Magdalenie Szubert. Barbarze Stoińskiej i dziewczętom ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Gimnazjum Nr 1 oraz mamom dzieci ze Świetlicy „OLA”.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Dzieci czekają na święta
15 kwietnia 2011 r.
Maluchy ze świetlicowego przedszkola na zajęciach ćwiczyły swoje umiejętności wykonując ozdoby ze świątecznymi motywami. A czas z przyjaciółmi zawsze jest radosny i pełen zabaw. Pani Dorocie Domańskiej w prowadzeniu zajęć chętnie pomagała wolontariuszka z Anglii Agnieszka Szwajnoch, która na Wielkanocne Święta przyjechała do rodziny w Nowej Rudzie.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Zimowe ferie minęły
02 marca 2011 r.
Na zimowych feriach w bieżącym roku już zabrakło białego śniegu, ale nie brakowało atrakcji. Na zaproszenie Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono do Miejskiego Ośrodka Kultury w Słupcu codziennie przybiegało prawie 30 osób - dwa razy więcej niż zaplanowano. Program zajęć bardzo interesujący: gry zabawy integracyjne i karnawałowe; udział w warsztatach ceramicznych i pobyt w prawdziwym kinie - zajęciach zaproponowanych przez MOK; adaptacja „Jasia i Małgosi” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu zachwyciła tańcami i piosenkami, a zachwytu nie zabrakło również w ogrodzie botanicznym w Lubiechowie. Jak na prawdziwych feriach było dużo sportu i turystyki: trenowano pływanie w krytym basenie i wędrowano po okolicy: do gospodarstwa rolnego na Ugorach, do leśniczówki k/Bożkowa, zza szyb szynobusu podziwiano mosty, wiadukty i przepaście. W ostatnim dniu w gospodarstwie agroturystycznym w Gajewie malowano domki z piernika i anioły na prezenty dla najbliższych czy na piękne wspomnienia. Jeszcze spacer nad Zalewe Radkowskim mroźnym i skutym lodem. I pożegnania nadszedł czas - do zimowych ferii w następnym roku Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono serdecznie dziękuje wychowawcom: Katarzynie Klimek, Wojciechowi Nagadowskiemu, wolontariuszom: Wojtkowi Budniakowi, Agnieszce Kuczaj, Krzysztofowi Chromińskiemu; dyrektorowi i pracownikom MOK-za współdziałanie, pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Ludwikowicach za serdeczną gościnność.Projekt „Ferie zimowe w Słupcu” współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Od najmłodszych lat...
10 stycznia 2011 r.
W świetlicowym przedszkolu przed Bożym Narodzeniem było radosnie i swiatecznie. Mamy razem z wychowawczynią Dorotą Domańską przygotowały wigilijne spotkanie Dzieci od najmłodszych lat ucza się pieknej polskiej tradycji dzielenia się opłatkiem w gronie rodziny i z przyjaciółmi.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Książka pod choinkę
04 stycznia 2011 r.
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono i Czterolistna Koniczynka - noworudzkie organizacje pozarządowe przygotowały wigilijne spotkanie dla dzieci pochodzących z rodzin, które często wspiera MOPS. Na spotkanie 21 grudnia do Miejskiego Ośrodka Kultury przybyło 45 dzieci ze SP Nr 2 i środowiskowych świetlic. Najpierw mali kolędnicy ubrali świąteczną choinkę zrobionymi przez siebie ozdobami. Następnie jako aktorzy wigilijnego koncertu podarowali zaproszonym gościom swoje artystyczne zdolności. Renatka Sieńko śpiewała kolędy, dzieci ze SP NR 2 opowiedziały o Świętach Bożego Narodzenia, a świetlica „OLA” przedstawiła wzruszający, ale z akcentem humoru teatralny spektakl. Dzieciom pod choinkę podarowano cenne prezenty. Szkolny Klub Wolontariusza z Gimnazjum Nr 2 przez cztery dni zbierał słodycze w INTERMARCHE, EKO oraz SAVII; Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono przy współpracy z noworudzkim Bankiem Zachodnim otrzymało 1900 zł na książki i szkolne przybory, MOPS pomógł zorganizować wigilię, a nauczyciele ze Stowarzyszenia Czterolistna Koniczynka upiekły aż 20 niezmiernie smaczych ciast. Na wigilijnym spotkaniu nie zabrakło wielkich przyjaciół dzieci: Renaty Haras z Banku Zachodniego, liderów obu organizacji, wychowawców ze świetlicy ”OLA”, młodzieży ze Szkolnych Klubów Wolontariuszy z Gimnazjum Nr 1 i Nr 2, pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury oraz rodziców.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Dzień Otwarty w Świetlicy "Ola"
14 listopada 2010 r.
W piątek 5 listopada „OLA” zorganizowała dzień otwarty świetlicy. Gośćmi byli mamy, babcie i rodzeństwo. To dla nich z wychowawczynią p. Katarzyną Klimek dzieci przygotowały kabaretowe scenki, a z p. Anią Grochowską dzień wcześniej upiekły ciasto. I jak zawsze nie brakło usmiechów, radościi serdeczności. W nagrodę dzieci zostały zaproszone na sobotnią turystyczną wycieczkę do Lubiąża i Trzebnicy.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ