Mikołaj

Mikołaj nie zapomniał o  dzieciach ze świetlicy OLA prowadzonej przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono. Zaprosił je do kina na film pt. "Uprowadzona księżniczka", a także obdarował upominkami. Dziękujemy!

 

Wielkanoc w Świetlicy

W świetlicy OLA, prowadzonej przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono, odbyło się spotkanie świąteczne. Wychowankowie wraz z zaproszonymi rodzicami wykonali palmy wielkanocne z bazi, zbóż i bibułkowych kwiatkówi. Zgodnie z tradycją  udekorowali mazurki, a następnie zasiedli przy świątecznie zastawionym stole.

 

 

POMAGAMY DZIECIOM ROZWINĄĆ SKRZYDŁA !

Na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Rudzie odbywają się zorganizowane przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono warsztaty czytelniczo-terapeutyczne. Uczestniczą w nich dzieci klas I-III. W ramach warsztatów dzieci poznają utwory literackie, doskonalą technikę czytania, interpretacji tekstu. Uczą się poznawać samego siebie, doceniać swoje pozytywne strony. Poprzez różne ćwiczenia i zabawy dzieci kształtują umiejętność wyrażania własnych potrzeb, a także wytrwałego dążenia do celu. Uczestnicy zajęć rozwijają również swoją wrażliwość i spostrzegawczość. W ramach projektu uczestniczą w  wyjazdach do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Ten projekt to szansa na dorównanie rówieśnikom, odkrycie własnych zdolności, podwyższenie samooceny. Warto zostawić 1 % w Nowej Rudzie, aby dać dzieciom taką szansę.

 

Nieośnieżone ferie

 

   Tegoroczne ferie upłynęły bez śnieżnych zawiei i huraganowych wichrów, którymi zawsze obdarza nas zima. Ale to nie znaczy, że na półkolonii Noworudzkiego Stowarzyszenia  Pro Publico Bono zabrakło atrakcji. Organizatorzy zaprosili 25  dzieciaków z  dwóch dzielnic miasta, a korzystając z   życzliwości MBP spotkania organizowali w  sali widowiskowej  w Słupcu.

 

     Było aktywnie, kulturalnie, wesoło i bezpiecznie. Lekcje o przeszłości  w Kopalni w Złotym Stoku i w  Muzeum  Powozów w Galowicach,   spotkanie z Teatrem  Lalki i Aktora w Wałbrzychu na  przedstawieniu Afroazja, wśród kulturalnych zajęć ćwiczenia wokalne czy taneczne, plastyczne oraz  warsztaty z robienia woreczków zapachowych. Uczestnicy  ze starszymi kolegami  przećwiczyli również zasady udzielania pierwszej pomocy. Zimowe ferie nie mogły się odbyć bez sportowych zabaw w krytym basenie,  w Bajkolandii czy w  Klubie Modelarstwa Zdalnie Sterowanego "Rc Nowar". Na zakończenie nie zabrakło pieczonych kiełbasek nad zimowym ogniskiem.

 

    Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono serdecznie dziękuje wychowawcom Dianie Skrzyńskiej, Ewie Janigacz i Magdalenie Lichwie, pracownikom  biblioteki oraz działaczom Klubu Modelarstwa Zdalnie Sterowanego "RC Nowar" za radosne, pełne wrażeń i bezpieczne wakacje  noworudzkich dzieci.

 

 

 

Wakacje 2017

zobacz galerie

 

 Ferie się skończyły przyszła wiosna.

 

     Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono już od kilku lat zaprasza dzieci na zimowe ferie . Program zajęć dla młodych uczestników jest niezmiernie bogaty.  A jeżeli to mają być  ferie z panią Ireną , to obowiązkowo  turystyczne wędrówki po górach  , bo przecież otaczają nasze miasto przepiękne krajobrazy. We wtorek  pan Jarosław Lichwa poprowadził  29 młodych turystów    z Rzeczki przez Jelenią Polanę do schroniska Sowa i na Przełęcz Sokolą. Po drodze nie zabrakło poszukiwań  z panią Teresą w śniegu  śladów  zwierząt , czy innych cudów natury i    okazji do pomysłowych zabaw  na mijanych  stokach .  Była to ostatnia wycieczka w śniegu, bo następny  tydzień trzeba było słonecznie barwić swoimi uśmiechami. A dociekliwi  mogli dostrzec na deszczowym niebie kolorową tęczę. Wycieczka okazała również i ciekawa i bogata. Najpierw wspinaczka na Suszynkę, potem przywitanie się z niedźwiadkiem w Polanicy Zdroju i atrakcyjny przemarsz  podziemnym labiryntem w Kłodzku.

 

    Ferie to również okazja do wspaniałych lekcji o życiu ( Piotruś Pan w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu zachwycił nie tylko dzieci , ale i dorosłych, a w Domu na Wzgórzu można było prześledzić powstawanie chleba  od ziarenka do bochenka,  a nawet zjeść pajdę chleba z własnoręcznie  ubitym masłem).  Nie zabrakło  sportowych wyczynów w salach gimnastycznych czy w krytym basenie i wspaniałych zabaw z wychowawcami w  bibliotece.  Ferie się skończyły przyszła wiosna.

 

Jak zawsze dziękujemy wszystkim ,którzy  pomagali  i  zorganizować  zimowe ferie , i pomagali wychowawcom opiekować się dziećmi. I jak zawsze prosimy o 1 %, można skorzystać z darmowego programu pitax.pl

 

 Informacje na stronie internetowej Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono                 

 

                                       www.ngo.nowaruda.pl

 

                                                                               

 

                                                                                                                       Irena Caryk

 

Kochana babciu , kochany dziadku

 

  Z okazji Waszego święta Życzymy Wam

 samych przyjemności

jak najmniej  kłopotów  i wiele radości

nic do naprawiania , nic do dżwigania, trzepania

tylko miękki fotel i coś do chrupania.

 

 Takie właśnie  życzenia  skierowali najmłodsi  dla honorowych gości, którzy  odwiedzili świetlicowe przedszkole 24 stycznia.     IC

W świetlicowym przedszkolu

Świetlica OLA przy ul. Radkowskiej 18  nadal  jest miejscem spotkań małych dzieci. A spotkania w tym roku prowadzi pani Monika Paluchowska .Szóstego grudnia przedszkolaki  z radością witali  i pana burmistrza z cukierkami ,  i Świętego Mikołaja z ogromnymi paczkami.

 

 

Nasza Kadra

 Zdawało się ,że to odwieczna kadra naszej  Świetlicy, a tu tymczasem w czerwcu OLĘ pożegnała p. Katarzyna Klimek.

Serdecznie dziękujemy za piękną obecność i liczymy  na przyjaźń na zawsze.

 

                                                                                                     Irena Caryk

 

 

Książka pod choinkę

 

     Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono   i Czterolistna Koniczynka   znów  zorganizowały piękną świąteczną akcję dla noworudzkich dzieciaków /książka pod choinkę/ .   

 

       Stowarzyszenie wpisało się w program Banków Żywności i w listopadzie  wolontariusze  z Gimnazjum Nr 2 i Nr 1, z LO, z OHP i SP Nr 2,    zbierali  w marketach artykuły spożywcze. Życzliwi klienci  Biedronek z ul. Słupieckiej i Piłsudskiego oraz Tesco  podarowali noworudzkim rodzinom na święta  około 835 kg  żywności.  Dzieci  dostały paczki ze słodyczami ,a w każdej paczce  piękna  niespodzianka z książką.  Czterolistna Koniczynka  przygotowała 36 paczek, a Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono  52  dla dzieci ze Słupca i z Drogosławia.  

 

     Świąteczna uroczystość  to wspaniała okazja na wspólne śpiewanie kolęd  razem z noworudzką scholą , składanie życzeń przez sprawdzonych przyjaciół / Burmistrza Miasta, dyrektorkę SP NR 2 czy  radosne  pląsy z młodzieżą.

 

   Organizatorzy serdecznie dziękują pracownikom MBP, Uniwersytetowi III wieku, wolontariuszom , ale przede wszystkim  sponsorom  Zarządowi KSS Bartnica, Dyrektorowi GBS, radnej Beacie Kłosowskiej -Tyszce oraz  Księgarni Witolda Marca.        

Zobacz galerie

 

                                                                                                                         Irena Caryk

 

 

 

Kolorowe wakacje 2015 w Nowej Rudzie 

 I  w 2015 roku były wakacje w Nowej Rudzie

  Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono znów udowodniło, że wakacje w mieście  nie muszą być nudne.  Nowa Ruda jest miastem szczególnym- atrakcje na wyciągnięcie ręki.      

   Nasza kochana Górka to miejsce odkryć , razem z panią Teresą Fereżyńską ,tajemnic przyrody ; zmagań rycerzy i księżniczek w  bajkowej inscenizacji „Zdobywamy wieżę”, a gdy Antoni załatwi muzykę , to zabawa trwa bez końca. Obowiązkowo piesza wędrówka  z Górki do domu. Należało złożyć wizytę w Straży Pożarnej,  usmażyć sobie kiełbaskę  pod wiatą u pana Kornela Kobaka , a z Góry Świętej Anny przemaszerować w cieniu starych drzew na lody w noworudzkim rynku.

 Nie zabrakło  jak zawsze malowanek i radosnych  przyrodniczych zabaw w zaczarowanym ogrodzie pana Józefa w Ścinawce Górnej.

    Atrakcji szukano w okolicach  rodzinnego miasta: w Polanicy Zdroju - przemierzając spacerowy szlak aż do spotkania z legendarnym  niedźwiedziem,  chłodząc się  w parkowych fontannach; podziwiając   europejskie stolice w Minieurolandzie w Kłodzku ; trudno nie wspomnieć o zrobionym dla dzieci placu zabaw- najbardziej atrakcyjnym.

  Wakacje to góry, pola, las… Wiekowe dęby w starym parku oraz  leśne drzewa  zawsze chroniły  przed  żarzącym się słońcem i obowiązkowa wycieczka do Nadleśnictwa w Jugowie. .Letni turyści przemierzali szlaki Gór Włodzickich, Gór Sowich, zdobyli Zamek Grodno, odpoczywali na Zalewem  Bystrzyckim, będąc  w Górach Orlickich odwiedzili sąsiadów zza miedzy w Masarykowej Chacie, a w Błędnych Skałach w Górach Stołowych jakoś nie zagubili się w wielkim tłumie turystów.

    Starszym uczestnikom zaproponowano dwa dwudniowe pikniki pod namiotami na Forcie Ostróg w Srebrnej Górze, gdzie razem z panią Nadią Makuchowską realizowali artystyczne  pomysły ,a   obecność  Damiana Wolanina pozwoliła zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy . Udział w zajęciach  survivalowych prowadzonych przez pana  Mariusza Pochylnego z Kłodzka to  nie tylko niezapomniana wakacyjna przygoda , ale wspaniała lekcja radzenia sobie z własnymi słabościami ,  zdobywanie wiedzy  i ćwiczenia umiejętności związanych z przetrwaniem w  trudnych warunkach, w tym szczególnie w środowisku naturalnym.

 Przed wakacjami w następnym roku czekają na nas jeszcze zimowe ferie. Projekt finansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda, sponsorów   i uczestników.

Galeria 1

Galeria 2

Galeria 3

Galeria 4

Galeria 5

 

Turniej tenisa stołowego  w Klubie

 

     W młodzieżowym  Klubie w Centrum Miasta ( Miejska Biblioteka Publiczna –wejście od parkingu 29 maja z okazji Dnia Dziecka  zorganizowano  turniej tenisa stołowego . Chętnych do  rozgrywek nie zabrakło, zgłosili się nawet najmłodsi mieszkańcy miasta.  Turniej rozegrano w dwóch  kategoriach : szkoła podstawowa i gimnazjum . Najlepszym zawodnikiem z gimnazjum okazał się Mariusz Salomon- otrzymał nagrodę ufundowaną przez  dyrektora MBP Sławomira Drogosia, a nagrodę ufundowaną przez  Stowarzyszenie Pro Publico Bono  w kategorii szkoły podstawowej wywalczyła Oliwia Polańska .

 

Noworudzki Klub Młodzieżowy  otwarty jest trzy dni w tygodniu  : środa, czwartek, piątek w godzinach od 16.00 do 20.00. Koncerty , inne wydarzenia artystyczne mogą się odbywać w sobotę.

 

 

Wielkanocne tradycje

 

     Świetlica zawsze włącza się w kultywowanie  polskich świątecznych tradycji. Przed niedzielą palmową  dzieci robią palmy i tworzą kulinarne kompozycje  na świąteczny stół. Oczywiście nie może zabraknąć   upieczonych wspólnie z wychowawcami „ Wielkanocnych babek”

Zobacz galerie

Święto mamy

 

O Święcie Mamy  nie zapomniano również i w świetlicowym przedszkolu OLA. Dzieci  przygotowały wierszyki, piosenki i życzenia , a wzruszonym gościom podarowały upominki i  serdeczne ,radosne uśmiechy.  IC

 

 Od września 2015 roku Noworudzkie Stowarzyszenie  będzie nadal prowadzić  świetlicowe przedszkole  dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat. Zajęcia będą się odbywały cztery dni w tygodniu po cztery godziny.  Zainteresowanych prosimy o kontakt  tel. 785 885 587 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz galerie

 

Święto niezapominajki

 Polski Klub Ekologiczny w Nowej Rudzie  15 maja uczcił Święto Polskiej Niezapominajki. Ulice Słupca i stary park  nam ten dzień zakwitły  błękitnymi niezabudkami  i kolorami majowych łąk.

Z panią Teresą Fereżyńską , z młodymi ekologami z zielonej pracowni  ze świetlicy OLA , z wychowawcami, rodzicami  dzieci  z klas zerowych i przedszkolaki z Mini  bawiły się radośnie szukając wdzięcznych kwiatków i ucząc się szacunku do przyrody.  

Zobacz Galerie

Święto pączka

Zgodnie z tradycją nie zabrakło w świetlicy w ostatnim tygodniu karnawału smakowitych pączków.

A smażyły je dzieci wspólnie z wychowawcami.

 

Zimowe ferie 2015 w Słupcu

Od kilku lat dzieci ze Słupca tłumnie uczestniczą w programie zimowych zajęć organizowanych przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono . Tegoroczne ferie rozpoczął grą na akordeonie młody artysta Marcin Mielcarek uczeń Szkoły Muzycznej w Kłodzku .A muzyka często towarzyszyła zimowym feriom. Chłopcy z zespołu „ Niektórzy” pokazali swoje umiejętności, zamieniając je często na obowiązki wolontariuszy, a z wielkim powodzeniem wtórowała im grą na gitarze i znajomością wielu piosenek niezawodna pani Magdalena Lichwa.

W tym roku również nie zabrakło i dobrej zabawy w bibliotece,i saneczkowych zjazdów na stokach Gór Sowich w Sokolcu, czy Gór Orlickich w Zieleńcu. W programie również wycieczki edukacyjne i rekreacyjne :

do Suszyny na wybudowaną wieżę widokową ( piękne widoki przymknęła mgła , ale nie zasłoniła pięknych krajobrazów nad radkowskim zalewem)

do Porcelanowego Pałacu w Jedlince ,by zabrać ze sobą własnoręcznie ozdobioną porcelanową pamiatkę , czy szukać skarbów na rozległych przypałacowych terenach.

Na zimowych wakacjach nie zabrakło ekologicznych lekcji p. Anny Michałowskiej o zdrowej żywności. Na zakończenie ferii organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników do prawdziwego kina na sensacyjne przygody pingwinów.

Jak zawsze ferie nie mogą się odbyć bez wolontariuszy- w tym roku uczestnikom towarzyszyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum oraz niezastąpiona pani Lucyna .

Projekt” Ferie zimowe w Słupcu” współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda , z wpłat uczestników i z wpłat 1%.

 

 

 

 

 

 

Aktywna "Ola"

Środowiskowa świetlica "Ola" chętnie uczestniczy w imprezach organizowanych na terenie Nowej Rudy:


-We wrześniu świetlicę odwiedzili szczególni goście tj. ksiądz Adam i ksiądz Marcin - Duszpasterze Słupieckiej parafii.

-W pażdzierniku wędrowaliśmy wspólnie z liczną rzeszą noworudzkich turystów ze Słupca na Górę Świętej Anny, by wziąć
udział w otwarciu odnowionej wieży widokowej.

-W domu kultury w Nowej Rudzie uczestniczyliśmy w koncercie dla dzieci i młodzieży organizowanym przez Miejski 
Ośrodek Pomocy Społecznej.

-W listopadzie zwiedzaliśmy Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.

-A w styczniu 2015r. dzieci ze świetlicy na opłatkowym spotkaniu w Sali Dobrzego Pasterza składały serdeczne życzenia
parafianom.

 

 

 

 Weselne prezenty

 

    Wielką niespodziankę słupieckim dzieciom sprawili Państwo Młodzi- Ewa i Dawid Kutrybowie  , którzy swoich  weselnych gości poprosili o bardzo pożyteczne prezenty.  I tak kilka paczek szkolnych przyborów otrzymały dzieci ze środowiskowej świetlicy „ OLA”  w czwartek 6 listopada. Obdarowani  wzruszonym darczyńcom   do dobrych życzeń  dołączyli radosne 100 lat.

   A my Dawida pamiętamy , gdy będąc jeszcze uczniem Gimnazjum Nr 2 , już chętnie  angażował się w charytatywne akcje powstającego Szkolnego Klubu Wolontariusza.

    Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono serdecznie dziękuje i Państwu Młodym, i weselnym gościom za wielką  życzliwość.

www.ngo.nowaruda.pl                                                                 Irena Caryk

 

I były wakacje

  I jak zawsze na wakacjach z Noworudzkim Stowarzyszeniem Pro Publico Bono nie zabrakło upalnego słońca, pochmurnego ulewnego nieba ,emocjonalnych  sportowych gier , artystycznych i edukacyjnych warsztatów, wspaniałych zabaw  , pieszych wędrówek w letnich  krajobrazach, nocy spędzonych  w namiocie,  a nade wszystko nie zabrakło chętnych na wspólne noworudzkie wakacje.  Organizatorzy dziękują pracownikom domu kultury za gościnność, Nadii Makuchowskiej za rozbicie namiotów na terenie Fortu Ostóg i pomysłowe artystyczne zabawy, Teresie Fereżyńskiej za mądre wędrówki przez las, Józefowi  Obolewiczowi ze Ścinawki Górnej za przekwalifikowanie swojego ogrodu w krainę baśni,   wychowawcom za cierpliwość i wielkie serce, wolontariuszom za to ,że byli, Lucynie Dziedzic , za to ,że wszystkim starczyło pierogów, czy biegało się po dokładkę  zupy, towarzyszącym mamom za   serdeczne zaangażowanie.

     Bardzo  ważne jest to ,że  noworudzkie wakacje to możliwość  wspólnych spotkań  z polskimi rówieśnikami z Niemiec, Włoch czy Hiszpanii odwiedzających rodzinne strony swoich rodziców. Przed wakacjami w następnym roku czekają na nas jeszcze zimowe ferie. Projekt finansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda, sponsorów   i uczestników.

Zobacz galerie

 

Święto mamy

 W świetlicowym przedszkolu OLA dzieci również śpiewały , tańczyły recytowały wierszyki dla swoich mam. Było radośnie, uroczyście i bardzo gościnnie , bo mamy poczęstowały swoich małych artystów  smacznym domowym ciastem. Pani Dorota  od mam dostała piękne kwiaty.                      IC

Zobacz galerie

                                        

 

 W ogrodzie pana Józefa

    Zielona pracownia ze świetlicy OLA w środę 11 czerwca bawiła się w ogrodzie u pana Józefa w Ścinawce Górnej. A był to prawdziwy ogród z zaplanowaną  kolorową łąką , prawdziwym lasem. Właściciel zadbał , by dla dzieci nie zabrakło   licznych atrakcji  do wspaniałych  wesołych zabaw . Dzieci, jak przystało na zieloną pracownię, musiały  określić  gatunki  drzew , krzewów, przygotować wiosenne kanapki,  na papierze w malarski sposób wyrazić swoją radość  , a przede wszystkim  wykorzystać piękne  słoneczne popołudnie  na życiową aktywność  : jazda na rowerze czy rajdy na fantazyjnych maszynach. Uczestnicy zielonej wycieczki bardzo serdecznie  dziękują gospodarzom ogrodu za polską gościnność.

                                                                                   Irena Caryk

Zobacz galerie

                                      

Zdobywamy Srebrną Górę

Świetlicowe przedszkole OLA      w środę 3 czerwca wybrało się na wielką wyprawę na forty w Srebrnej Górze .Trzeba było zdobyć  Fort Ostróg,  przebrnąć   odważnie  przez salon strachów,zjeść kiełbaskę przy ognisku i zrobić zdjęcie z prawdziwymi żołnierzami. Rodzinna wycieczka przedszkolaków  udała się nadzwyczaj.                                                             Irena Caryk

Zobacz galerie

 

Rodzinne wędkowanie

     Koło Wędkarskie „SUM” i Nowrudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono  na dzień Dziecka  zapraszają  młodych  pasjonatów wędkowania  na zawody. Ale dzieciom zawsze towarzyszą  albo rodzice, albo dziadkowie. I tak nad Stawami w Ścinawce  Dolnej  w przepięknych wiosennych barwach przyrody  radosnej atmosferze zafundowanej przez organizatorów  i sponsorów nagród odbywa się  wielki rodzinne święto. A z rybą bywa różnie, albo bierze, albo umawia się na następny rok.                                                                                                                                      

Zobacz galerie

  Jak dobrze mieć przyjaciół.

 

      Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono zgodnie ze Statutem wspiera rodziny w trudnej  sytuacji życiowej. Często stwarza przestrzeń  do  aktywnego działania ludzi, którzy chcą pomóc swoim przyjaciołom , a nawet tylko znajomym , których  spotyka w życiu  trudne doświadczenie.  Jak bardzo cenne i tak bardzo ludzkie jest takie współczucie.

      Za pośrednictwem Stowarzyszenia w miesiącu marcu dwie wolontariuszki z Drogosławia : Lidia Bryk i Marta Graboń prowadziły zbiórkę publiczną ,żeby wspomóc wielodzietną rodzinę w związku z chorobą małej Lenki. Pieniądze zbierano  do puszek lub można  było wpłacać na konto Stowarzyszenia z dopiskiem – dla rodziny Lenki.  Zbiórka prowadzona zgodnie z decyzją Burmistrza Miasta Nowa Ruda Nr  SO.5311.2.2014.

Dzięki życzliwości dobrych ludzi  wolontaiuszki zebrały  1580,62 zł   . Pieniądze dla rodziny będą wypłacane na podstawie rachunków i faktur.                

                                                          Osoba  odpowiedzialna za zbiórkę Irena Caryk

                                                               

 

I znów były ferie

                      I znów były zimowe ferie,  ale tym razem zimy  nie było .    

      Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono  w Słupcu  wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury  od  lat  organizują   dzieciom i młodzieży zimowe wakacje.   Integracyjne  i artystyczne zabawy w domu kultury, gry sportowe w  krytym basenie,  wędrówki  w okolicach   Słupca to jedna część programu. a druga  to : wycieczki edukacyjne i rekreacyjne do Kudowy Zdroju na szlak ginących zawodów i do Porcelanowego Pałacu w Jedlince ,by zdobyć umiejętności artystycznej sztukaterii, czy szukać skarbów na rozległych przypałacowych terenach. Ferie zakończyły się pytaniem zadanym przez młodego uczestnika, czy w czasie wakacji też będą takie zajęcia.  Już dzisiaj zapraszamy.

     Projekt” Ferie zimowe w Słupcu” współfinansowany ze środków  Gminy Miejskiej Nowa Ruda

    i z wpłat uczestników.

Zobacz galerie

 

Kartka z wakacji   

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono od wielu lat organizuje w Słupcu wakacje dla dzieci. W tym roku również  nie zabrakło chętnych do udziału w projekcie Stowarzyszenia. Lipiec to czas na  dwa turnusy dwutygodniowych półkolonii .Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury uczestnicy mogli spotykać się  codziennie w sali widowiskowej domu kultury w Słupcu. Wychowawcy opiekowali się dziećmi  od poniedziałku do piątku przez sześć godzin dziennie.   Nie zabrakło czasu na integracyjne  gry i zabawy , zajęcia plastyczne, tańce , lekcje poznawania przyrody i rodzinnego miasta. Przyjaciele pana Wojtka Nagadowskiego ze Stowarzyszenia „ Pasja uczy pokory” uczyli dzieci malować świat  techniką graffiti,  kroków tańca Break Dance. Jak zawsze  gościnni okazali się   noworudzcy strażacy, a w tym roku uczestnicy przeżyli pasjonującą przygodę w  dawnej kopalni węgla. Ale wakacje to wędrówki  słonecznymi szlakami naszych gór, dlatego trzeba zdobyć Górę Wszystkich Świętych, Górę Anny, odwiedzić Góry Sowie  ,a z  Zamku Grodno podziwiać ich wspaniałe  krajobrazy i jeszcze  wspiąć  się na Górę Bardzką. Do pięknych wspomnień z wakacji przyczyniły się również panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupcu  zapraszając na czytelnicze zabawy , czy pasjonujące filmy. Półkolonie I turnusu  zakończyły się bardzo uroczyście  i bajkowo na” Górce”- natomiast II turnus przed upałem schronił się w cieniu murów kościółka na Górze Anny. Na zakończenie nie zabrakło wspólnego zdjęcia z włodarzami miasta w noworudzkim rynku.

   Na wakacyjnej kartce za piękne letnie  wspomnienia dziękujemy pracownikom, instruktorom z MOK-u;  pracownikom MBP , pracownikom Muzeum Górnictwa ,Jednostce  Ratowniczo- Gasniczej PSP, Barbarze Korbas, Teresie Fereżyńskiej  ,  Stowarzyszeniu „ Pasja uczy pokory” ,a nade wszystko wychowawcom oraz wolontariuszom,  bo dzięki nim było i ciekawie ,i bezpiecznie. 

  Półkolonie dawno się zakończyły , ale dzieci w sierpniu spotykają się w świetlicy” OLA”.  Jak zawsze nie brakuje  atrakcji i wspaniałych przygód.                                  

Irena Caryk

 www.ngo.nowaruda.pl

 

Zobacz galerie

 www.ngo.nowaruda.pl

 

Zieloni

Zobacz galerie

DZIK

Nasz Dzik nie jest wcale dziki.

A gdy spłyną z gór strumyki

Wtedy pięknym jest potokiem

Zachwyca swoim urokiem

A najbardziej zakolami

między Włodzickimi Wzgórzami.

 

Z gór Sowich się wywodzi

raz się  przed nami chowa,   

raz zza wzgórz wychodzi.    

 

Pięknie szumi i śpiewa…

Słuchają go ludzie,

ptaki  oraz drzewa…

 

Zaprasza nas szumem

do wspólnej zabawy. 

Jeśli jest spokojny,

wchodź doń bez obawy.

 

Najpierw  kalosze wkładamy,

wszystkie śmieci wyzbieramy,

bo to przykład jest ponury,

poszanowania natury. 

 

Czysty potok jest wesoły. 

Kiedy wracamy ze szkoły,

wita pluskiem swojej wody

i zachęca do przyrody.

 

         Tu gdzie jego okolice,

Odkrywamy tajemnice

Z życia zwierząt, roślin, nieba…

Czego nam lepszego trzeba? 

 

A on biegnie razem z nami

Łąkami i zakolami.

Szemrze kamieniom przy moście:

 

–                   „To moi kochani goście. „

 

Wiersz ułożyły dzieci z  „Zielonej Pracowni „ :: Kornela,Ola , Ania ,Kasia , Ola , Jula i Marcel

 

 

Świetlicowe przedszkole ”OLA”

  Dzieci  ze świetlicowego przedszkola OLA w Nowej Rudzie- Słupcu na święto swoich mam zaprosiły  pana Tomasza Kilińskiego burmistrza Miasta  . Dla mam były  życzenia, prezenty, tańce, piosenki  i przedstawieni e o smoku, Szewczyku Dratewce, baranku i pięknych księżniczkach , przygotowane z wychowawczynią Dorotą Domańską.  Spotkanie z gośćmi zakończyło się  pozowaniem do wspólnego zdjęcia.  W czerwcu dyplom świetlicowego przedszkolaka otrzyma dwanaścioro dzieci.

 Świetlicowe przedszkole” OLA” to projekt  realizowany przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono współfinansowany z budżetu Gminy Miejskiej Nowa Ruda, sponsorów, wpłat 1% i opłat rodziców.                                                                        

 Irena Caryk

Zobacz galerie

 

 

Zawody wędkarskie 2013

      Zawody wędkarskie organizowane dla dzieci w Scinawce Dolnej  przez Koło Sum to niezmiernie ciekawa  przygoda. Staw otoczony pięknymi zielonym krajobrazami to również miejsce wyciszenia i wspaniałego odpoczynku. A ryba , jak to ryba , raz daje się wziąć , innym razem umyka.  Za to wszyscy zawodnicy otrzymują od organizatora upominki i wędkarskie prezenty. Prognoza pogody odstraszyła wielu chętnych , ale  właśnie w niedzielę  2 czerwca nie zabrakło słońca.

    Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono serdecznie dziękuje Zarządowi Koła Sum za wspaniałe zaangażowanie w propagowanie  tak wspaniałych  i mądrych zainteresowań wśród najmłodszych.                                                                               

Irena Caryk

Zobacz galerie

 

Rodzinne  spotkania w przedszkolu

    Bardzo ważnym wydarzeniem  w życiu maluchów ze świetlicowego przedszkola OLA są spotkania z najbliższymi. Na święto babci i dziadka trzeba nauczyć się wierszyka, zrobić laurkę , a gdy  zaświeci majowe słońce i zakwitną tulipany wybrać się z koleżankami , kolegami na pełną wrażeń wycieczkę  We wtorek  7 maja wszyscy świetnie się bawili w Dzieciolandii – Fabryce zabawy w Bielawie.

Zobacz galerie

Artystyczne stypendium dla Andrzeja  Lenarczyka

   Za pośrednictwem  Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono  stypendia artystyczne  Burmistrza Miasta w 2013 roku otrzymują  Karolina Matuszkiewicz i Andrzej Lenarczyk. We wtorek 6 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy  noworudzkiego plastyka. Wydarzenie zgromadziło dość liczne grono gości, bo przybyły osoby zainteresowane talentem młodego twórcy oraz przyjaciele wakacyjnych przygód, ponieważ Andrzej był również wspaniałym wolontariuszem. 

Zobacz galerie

Zielona  pracownia

          Świetlica OLA z wielkim powodzeniem realizuje projekt ‘Zielonej pracowni”. To wspaniały przykład jak można dzieci od najmłodszych klas szkoły podstawowej uczyć ochrony naturalnego środowiska. Warsztaty odbywają się w świetlicy przy ul. Radkowskiej 18  w każdą środę od godz. 15.00 do 17.00, a prowadzą je Teresa Ferezyńska, Anna Michałowska  i młodzież z Ekoklubu-Drzewo Życia .

    Młodzi ekolodzy zimą badali śnieg, budowali wiatraki  jako alternatywę dla energii elektrycznej. Wiosną włączyli się do akcji Klubu Gaja” ‘ Zaadoptuj rzekę” .Wędrowali nad Dzikiem w Słupcu , szukali w Woliborzu  źródeł tego pięknego potoku. /  Na pewno  byłby piękny , gdyby zniknęły z jego brzegów i koryta śmieci  gromadzone przez mieszkańców Słupca. /

                                                                                          Irena Caryk

Zobacz galerie

 

Wielkanocna Palma w świetlicy OLA

W sobotę dzieci z panią Anią i Wiolettą  zrobiły piękną wielkanocną  palmę . Następnie dzieci przygotowały dekoracyjne potrawy na świąteczny stół.

Zobacz galerie

Ferie zimowe w Słupcu

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono od kilku lat zaprasza dzieci ze Słupca na zimowe wakacje. Czas wolny od szkolnych lekcji jest bardzo aktywny i bardzo bogaty. Integracyjne  i artystyczne zabawy w domu kultury, gry sportowe w zimowym parku, czy krytym basenie, spacery   wokół  Słupca- błoto nie straszne, wędrówki utartymi szlakami do leśniczówki  w Bożkowie i zdobycie  śnieżnej Góry Wszystkich Świętych. W tym roku uczestnicy zimowych ferii  razem z  p. Teresą Fereżyńską i Anną Michałowską ,młodzieżą z Ekoklubu zaprzyjaźnili się z nietoperzami na warsztatach przyrodniczych w Stacji Edukacji Ekologicznej w Świdnicy. Nie można zapominać ,że panie z biblioteki przypomniały o  wspaniałej twórczości Juliana Tuwima. I trzeba było malować wagony lokomotywy, a nawet  tworzyć teatr. To wspaniałe, że zawsze najmłodszym towarzyszą młodzi z Ekoklubu, i sprawdzeni  wolontariusze Karolina, Andrzej i Krzysztof.

Uczestnikami  tegorocznych ferii opiekowała się  Dorota Rudzka.  Projekt” Ferie zimowe w Słupcu” współfinansowany ze środków  Gminy Miejskiej Nowa Ruda , z wpłat 1%.

Irena Caryk

Zobacz galerie

Książka pod choinkę

Fundacja Banku Zachodniego WBK dwa razy w roku realizuje program Bank Dziecięcych Uśmiechów. W ramach tego programu w listopadzie  obdarowała grantem  Stowarzyszenie Pro Publico Bono. Otrzymane pieniądze przeznaczono na  książkowe prezenty pod choinkę  dla noworudzkich dzieci .Partnerem projektu „Książka pod choinkę” była Czterolistna Koniczynka ,a projekt realizowano przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wolontariuszy z Gimnazjum Nr 2 .Do biblioteki w każdą środę dzieci w wieku II klasy przychodziły na warsztaty czytelnicze i na słodki podwieczorek, a w nagrodę każdy uczestnik otrzymał książkę. W przedświąteczny  wtorek 18 grudnia w świetlicy OLA  dzieci śpiewały i prezentowały ułożone przez siebie scenki  z aniołami i diabłami w rolach głównych. Na spotkanie z dziećmi przybył dyrektor  noworudzkiego Oddziału BZ ,panie z MOPS-u, z Koła LKP im. E. Orzeszkowej,Teresa Fereżyńska, Jadwiga Zielińska, a przede wszystkim mamy .Spotkanie zachowało uświęconą polską tradycję- dzielenie się opłatkiem to składanie serdecznych  życzeń –wieczerza wigilijna to bardzo smaczne uszka z  czerwonym barszczem i pierogi .A najważniejsze to obdarowywanie się prezentami, których nie zabrakło dla wychowawców i gości.Dzieci otrzymały nie tylko słodycze, ale  piękne i mądre książki.

Projekt zakończono 21 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury. Choinki  prosto z lasu udekorowali  młodzi artyści z pracowni plastycznej pod opieką  Moniki Stokłosy oraz  członkowie zielonej pracowni pod opieką Teresy Ferezyńskiej .

Serdecznie dziękujemy Kołom PLK : „Femina” i „Elizy Orzeszkowej” , Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za pomoc w przygotowaniu  wigilijnego poczęstunku .

Zobacz galerie

Przy wigilijnym stole

Święta Bożego Narodzenia to wigilijne spotkania  nie tylko przy rodzinnym stole , ale również w gronie przyjaciół , działaczy licznych lokalnych wspólnot. Piękne są nasze noworudzkie wigilie organizowane w szkołach, klubach  w świetlicach, na które uczestnicy przynoszą  uszka, pierogi , ryby, ciasta przygotowane własnoręcznie   w domach.   Ustrojona choinka z zapalonymi  światełkami, biały stół z pachnącymi jodłowymi stroikami i uroczyście płonącymi świecami  oraz tak bardzo polski opłatek, by potwierdzić dobro, miłość, zdrowie, radość  i nadzieję w składanych życzeniach. I piękne jest to ,że ludzie chcą się ze sobą spotykać- tak bardzo świątecznie , by sobie wzajemnie pokolędować.

Świetlica OLA gościła dzieci i młodzież z Ekoklubu, Szkolny Klub Wolontariusza z Gimnazjum Nr 2  ,Koło LKP im Elizy Orzeszkowej, a drugi już raz od lat zaprzyjaźnione ze Stowarzyszeniem Pro Publico Bono  Koło LKP ”Femina”.

Wigilijny stół to również dary składane dla rodzin potrzebujących. Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono serdecznie dziękuje wolontariuszom za przeprowadzenie zbiórki w  INTERMARCHE i EKO. Dzięki życzliwości klientów  jak również parafian św. Katarzyny w Słupcu  obdarowano 47 rodzin.

Zbiórka była prowadzona zgodnie z decyzją Burmistrza Miasta Nowa Ruda Nr S.O.5311.7.2012. Zebrano 327,67 kg żywności na kwotę 1913,29 złotych.

Zobacz galerie

Irena Caryk

Świętu Mikołaj z wizytą
Koniec listopada i początek grudnia to w OLI atrakcji moc. Andrzejkowe zabawy w świetlicowym przedszkolu , spotkanie z Mikołajem w Klubie Maluszka i paczki od studentów III wieku.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej Mikołaj  prezenty przyniósł od handlowców z targu w Nowej Rudzie-Słupcu.
Zobacz galerię

Świetlica  „OLA” zaprasza

Wtorek: godz.16.00- p. Katarzyna Klimek prowadzi zajęcia” Zróbmy razem teatr”

Środa:godz.15.00–odkrywanie tajemnic przyrody w zielonej pracowni z paniami :Teresą Fereżyńską i Anną Michałowską

Czwartek- godz.16.00-tworzenie plastycznych obrazów decupache z panią Anną Grochowską

Świetlicowe przedszkole „OLA”

poniedziałek, wtorek ,piątek w godz.10,00-14 .00: zajęcia edukacyjno-wychowawcze prowadzi pani Dorota Domańska. Dzieci często odwiedzają miejską  bibliotekę , a we wtorki bawią się w Klubie Maluszka w Miejskim Ośrodku Kultury.

Decoupage

decoupage -co to jest? - zobacz galerie

Definicja  prosta : Technika ozdabiania przedmiotów, mebli, polegająca na wycinaniu obrazków, motywów, a następnie przyklejaniu ich i pokrywaniu całości wieloma warstwami lakieru. Świetlica OLA zaprosiła  pasjonatów niebanalnych pomysłów na czwartkowe spotkania z decoupage. Do dzieci dołączyli panie Bożena Szybka, Mariola Ligorowska i pan Jan Okoński. Warsztat prowadziła pani Anna Grochowska. Powstały piękne obrazy przypominające zbliżające się Boże Narodzenie.

Zielona pracownia z wizytą w lesie

Uczestnicy środowych  spotkań w świetlicy „OLA” w Nowej Rudzie- Słupcu   jesienne tajemnice przyrody odkrywali w lesie przy leśniczówce w Bożkowie. Młodych odkrywców prowadził leśnik. Nie zabrakło ogniska i pieczonych kiełbasek.

Galeria zdjęć

Święto Dziecka

Jak zawsze było  radośnie i zawodowo. Najmłodsi bawili się, tańczyli i śpiewali w Centrum Boznesu i Innowacji,  a miłośnicy wędkarstwa w Ścinawce Dolnej próbowali  złowić jak największą rybę.

Serdecznie dziękujemy  Agnieszce Zając za przygotowanie zabawy , a Zarządowi  Koła Wędkarskiego „Sum” w Nowej Rudzie za zorganizowanie zawodów, które jak zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Piękne majowe dni

Świetlica „OLA” piękne ciepłe dni maja wykorzystała wspaniale. Najmłodsi  tańczyli i śpiewali  w majowym słońcu w świetlicy i w domu kultury , a na majówkę pojechali ze starszymi koleżankami i kolegami do Wambierzyc. Najpierw pokłonili się Matce Boskiej opiekującej się  rodzinami,  a później był czas na odwiedzanie zaprzyjaźnionych zwierząt w zoo i wspólne zabawy przy ognisku. Natomiast 15 maja razem z „Zeróweczkami” świętowali dzień polskiej niezapominajki. Nie można zapomnieć, że w ramach projektu” Uczymy się być aktywni” w Teatrze Lalki oglądali przedstawienie” Rozczarowany Rumak Rozmus”.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Robimy wielkanocną palmę

W sobotę 31 marca dwa noworudzkie stowarzyszenia: Czterolistna Koniczynka i Pro Publico Bono zaprosiły dzieci  na  artystyczny  warsztat : zrobienia wielkanocnej palmy i przygotowania dekoracyjnego jaja . Spotkanie  zostało zorganizowane przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury.   Pani Małgorzata Krzyżanowska zaprezentowała swoją podopieczną Renię Sieńko, ,która wszystich jak zawsze zachwyciła  pięknym glosem śpiewając , lubiane przez dzieci ,piosenki. W programie również świąteczny poczęstunek  dla uczestników dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.  Palmy w niedzielę, jak każe tradycja , zaniesiono do kościołów.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Gdy zapalimy Gwiazdkę...

31 grudnia 2012 r.

W świetlicy "OLA" świętowali również członkowie Klubu Przyjaciół Nasza Nadzieja. Dziękowano przyjaciołom i składano z serca płynące życzenia. Wśród przyjaciół, którzy gościli u osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodziców byli: zastępca Burmistrza Miasta p. Marzena Wolińska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej UM Leszek Wójcik, p. Ziuta Jarczyńska z koleżankami z Koła Ligi Kobiet Polskich "Femina", zaprzyjaźniona z Klubem p. Leonia Śliwińska oraz p. Małgorzata Krzyżanowska. A wszystkim pięknie kolędowała Renia Sieńko, zadziwiając swoim pięknym głosem.Świąteczny dzień w Świetlicy "OLA"

31 grudnia 2012 r.

We wtorek 20 grudnia gośćmi świetlicy były dwa pokolenia przyjaciół "Oli": dziewczęta- już jako uczennice gimnazjum- mogły być wolontariuszkami podczas tegorocznej zbiórki żywności, dzieci oraz wszystkie mamy. Była modlitwa, dzielenie się opłatkiem z życzliwym słowem i wieczerza, jak przy prawdziwym wigilijnym stole. A pod choinką nie zabrakło prezentów i rodzinnych kolędowań.
Świetlica "OLA" serdecznie dziękuje Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie za pomoc w zorganizowaniu świątecznej wigilii.

 

Kolędę czas zacząć...

 

9 grudnia 2011 r.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i piękny czas obdarowywania dobrem najbliższych i tych zapomnianych, czas składania sobie życzeń, organizowania wspólnych spotkań. Pani z Koła Ligi Kobiet Polskich "Femina" swoją wigilię zorganizowały w piątek 9 grudnia. Koło od lat współpracuje z Noworudzkim Stowarzyszeniem Pro Publico Bono, więc gościny udzieliła świetlica "Ola". Wystrojona choinka, zapalone lampki, świece, na białych obrusach opłatek i wigilijne potrawy- nie kupione w sklepie, ale przygotowane w domach, radość, życzliwość i polskie kolędowanie. Z kolędą zawitały również panie Karolina Popiel i Irena Caryk.

 

Święty Mikołaj- czy jeden ?

6 grudnia 2011 r.

W świetlicowym przedszkolu dzieci zaprzyjaźniły się ze sobą już bardzo serdecznie. I andrzejkowe wróżby, i przybycie Świętego Mikołaja z prezentami to wspaniałe okazje na wspólne zabawy. Tradycyjnie to Mamy przyniosły paczki, tata przebrał się za dobrego Mikołaja, a dzieciaki tańczyły, śpiewały i mówiły wierszyki.
Tymczasem przedszkolaków z "OLI" panie Bożena i Agata zaprosiły na spotkanie ze Świętym Mikołajem do Miejskiej Biblioteki Publicznej, a paczkami obdarowały panie Bożena, Agata Hermasz i Maria Klim.

Dziękujemy wszystkim za wszelką serdeczność dla najmłodszych.

 

 

Świetlicowe przedszkole

25 października 2011 r.

 

Od września w zajęciach edukacyjno-wychowawczych w „OLI” uczestniczy jedenastoosobowa grupa maluchów. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu : w poniedziałki, wtorki i piątki . Świetlicowe przedszkole to również wspólne spotkania  dzieci  z rodzicami  i koleżankami czy kolegami z „zerówek”  w domu kultury  i wspólne wyjazdy do teatru w ramach projektu „Uczymy się być aktywni” .

 

„Klub wakacyjnych przyjaciół”

06 lipiec 2011r.

Deszcz, wiatr, mgła – to pierwsza niedziela lipca, a jednak nikt nie zrezygnował z wakacji pod namiotami na Górze Wszystkich Świętych.Niebo okazało życzliwość tylko na czas rozbijania namiotów przez żołnierzy z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka, a potem i lunęło i zawiało. Ale nasi wakacyjni przyjaciele czuli się już bezpiecznie pod dachami namiotów. Organizatorem tegorocznego wypoczynku jest Stowarzyszenie „Nasza Nadzieja” .Dzieci przebywają pod namiotami kupionymi w ubiegłym roku przez Urząd Miasta w Nowej Rudzie, natomiast w tym roku Stowarzyszenie zdobyło pieniądze z Fundacji Polska Miedź na łóżka – kandyjki i materace. Półkolonie finansowane są ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda i sponsorów.
Po zagospodarowaniu się w namiotach, po zabawach integracyjnych przyszedł czas na realizację programu obozowego. We wtorek uczestnicy byli gośćmi Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. Dzieci poznały pracę strażaków, udzielać pierwszej pomocy uczyli je chłopcy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP, ale największą atrakcją były wóz pożarniczy. Po pieszej wędrówce na Górę Wszystkich Świętych nikt nie narzekał na brak apetytu i radośniej śpiewano i tańczono przy dźwiękach gitary.
Kierownikiem obozu jest Irena Caryk, wychowawcami: Katarzyna Klimek, Wojciech Budniak, wolontariusze na pierwszym turnusie: Agnieszka Kuczaj, Ewelina Bochen, Rafał Beck. Serdecznie pomagają państwo Bożena i Artur Wojtyrowie oraz p. Teresa i Sylwester Klimek.

 

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Zaprzyjaźnieni z Nową Rudą

30 czerwca 2011 r.

Członkowie LIONS-CLUBU z Senftenberg od lat z wielką życzliwością odwiedzają nasze miasto. Po raz pierwszy przyjechali  w 1995 roku z dwoma transportami  darów i pieniędzmi  dla „ Gromadki”. Natomiast od 2001 r. systematycznie wspierają działania na rzecz  noworudzkich dzieci :pomagali księdzu Józefowi Siemaszowi przy organizowaniu wypoczynku na Górze Wszystkich Świętych, wspierali dzieci niepelnosprawne z noworudzkiego stowarzyszenia. Nieprzypadkowo członkowie LIONS-CLUBU  okazują tyle życzliwego zainteresowania  naszymi problemami i spieszą z pomocą.Tę piękną przyjaźń  pielęgnuje  Rainer Bleisch, dla którego Nowa Ruda jest rodzinnym miastem.

W tym  roku razem z  p. R. Blaichem i kolegami, którzy już zdołali poznać nasze miasto, Nową Rudę odwiedził pan  Gerhard Niesem prezydent Lions –Clubu.

Goście spotkali się z  Ireną Rogowską, która jest nie tylko tłumaczem , ale od lat jest koordynatorem spotkań, z Julianem Golakiem i Ireną Caryk. Obejrzeli świetlicę środowiskową , która swoją opieką obejmuje dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i osoby niepełnosprawne- tym tłumaczy się jej nazwa „OLA” Ośrodek Lokalnej Aktywności. I jak zawsze pieniądze przekazali na organizację obozu pod namiotami na Górze Wszystkich Świętych,  na  pomoc  niepełnosprawnym i dla dzieci , którym należy się szczególna pomoc.

W imieniu wszystkich obdarowanych serdecznie dziękujemy.

 

Pożegnania nadszedł czas

30 czerwiec 2011 r.

Przyjaciele ze świetlicowego przedszkola „OLA” 28 czerwca spotkali się już poraz ostatni. Od września tylko dwoje dzieci wróci na Radkowską 18, a dziesiątka najwspanialszych maluchów powędruje już do szkoły. Kwiatami obadorowano i panią Dorotkę za piękne piosenki , wierszyki czy radosne zabawy i panią Irenę za zorganizowanie w świetlicy przedszkola. Pożegnanie było bardzo uroczyste, wzruszające i pełne słodyczy, bo nie zabrakło i domowego ciasta i rodzinnego tortu.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Lepienie z gliny

20 czerwiec 2011 r.

Tak prozaicznie można nazwać warsztaty ceramiczne, króre MOK organizuje dla dzieci w domu kultury w dzielnicy Słupiec. Wsród chętnych młodych ludzi, którzy pragną odkryć w sobie artystyczne zamiłowania są również dzieci ze świetlicy „OLA”’. W piątek 17 czerwca uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Igę Zwierzyńską spotkali się w Nowej Rudzie, by podziwiać swoje gliniane dzieła.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Na ryby

21 maj 2011 r.

Dzień dziecka to również zawody wędkarskie w Ścinawce Dolnej organizowane przez Koło Wędkarskie „Sum” w niedzielę 29 maja. Przy wspaniałej pogodzie od samego rana, do konkursu zapisało się 63 dzieci. Po wylosowaniu stanowisk, dzieci wraz z towarzyszącymi im rodzicami udały się na miejsca startowe.
Rywalizacja rozpoczęła się o godz. 10.00 i trwała do godziny 12.00. Duch sportowej rywalizacji towarzyszył młodym wędkarzom.
Po podliczeniu wyników przez komisję sedziowską okazało się, że "punktowało" 15 zawodników.

Dzieki licznym sponsorom, takim jak: Ogrody Działkowe "Zdrowie", Firma "Marber", Sklep Wędkarski Katarzyny cywińskiej, Komisja Rewizyjna Koła oraz osoby prywatne, mogliśmy obdarować wszystkie dzieci wszystkie dzieci biorace udział w zawodach nadrodami rzeczowymi i słodyczami, a także poczęstowac kiełbasa z rożna.
Gratulacje dla zwyciężców i wszystkich uczestników zawodów.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Wielkanocne tradycje

16 kwietnia 2011 r.

Świeta wielkanocne to tradycja robienia palm i przygotowania potraw, w których do najważniejszych należy jajo. Dwa Stowarzyszenia: Czterolistna Konicznynka i Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w sobotę przed Niedzielą Palmową zaprosiło dzieci na świąteczne spotkanie do ośrodka kultury w Nowej Rudzie. Dzieci nie tylko pomagały stroić palmy, ale przede wszystkim uczyły się pięknej polskiej wielkanocnej tradycji. Palmy zgodnie z wiekowym zwyczajem katolików zostały w niedzielę przyniesione do Kościoła. Artystycznych przeżyć i pomysłów nie zabrakło dzieciom również przy układaniu świątecznych kompozycji na talerzu. Warsztat kulinarny zakończył się poczęstunkiem, za który organizatorzy dziękują Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej i nauczycielom z „Dwójki”. Wyrazy wdzięczności dla osób, które poświęciły swój wolny czas: p. Monice Stokłosie, Ewie Wieczorek, Katarzynie Klimek, Ewie Słocie, Justynie Zabrzewskiej i Magdalenie Szubert. Barbarze Stoińskiej i dziewczętom ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Gimnazjum Nr 1 oraz mamom dzieci ze Świetlicy „OLA”.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Dzieci czekają na święta

15 kwietnia 2011 r.

Maluchy ze świetlicowego przedszkola na zajęciach ćwiczyły swoje umiejętności wykonując ozdoby ze świątecznymi motywami. A czas z przyjaciółmi zawsze jest radosny i pełen zabaw. Pani Dorocie Domańskiej w prowadzeniu zajęć chętnie pomagała wolontariuszka z Anglii Agnieszka Szwajnoch, która na Wielkanocne Święta przyjechała do rodziny w Nowej Rudzie.

 

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Zimowe ferie minęły

02 marca 2011 r.

Na zimowych feriach w bieżącym roku już zabrakło białego śniegu, ale nie brakowało atrakcji. Na zaproszenie Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono do Miejskiego Ośrodka Kultury w Słupcu codziennie przybiegało prawie 30 osób - dwa razy więcej niż zaplanowano. Program zajęć bardzo interesujący: gry zabawy integracyjne i karnawałowe; udział w warsztatach ceramicznych i pobyt w prawdziwym kinie - zajęciach zaproponowanych przez MOK; adaptacja „Jasia i Małgosi” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu zachwyciła tańcami i piosenkami, a zachwytu nie zabrakło również w ogrodzie botanicznym w Lubiechowie. Jak na prawdziwych feriach było dużo sportu i turystyki: trenowano pływanie w krytym basenie i wędrowano po okolicy: do gospodarstwa rolnego na Ugorach, do leśniczówki k/Bożkowa, zza szyb szynobusu podziwiano mosty, wiadukty i przepaście. W ostatnim dniu w gospodarstwie agroturystycznym w Gajewie malowano domki z piernika i anioły na prezenty dla najbliższych czy na piękne wspomnienia. Jeszcze spacer nad Zalewe Radkowskim mroźnym i skutym lodem. I pożegnania nadszedł czas - do zimowych ferii w następnym roku Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono serdecznie dziękuje wychowawcom: Katarzynie Klimek, Wojciechowi Nagadowskiemu, wolontariuszom: Wojtkowi Budniakowi, Agnieszce Kuczaj, Krzysztofowi Chromińskiemu; dyrektorowi i pracownikom MOK-za współdziałanie, pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Ludwikowicach za serdeczną gościnność.Projekt „Ferie zimowe w Słupcu” współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda.

koszulki z własnym nadrukiem

Śmieszne koszulki

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Od najmłodszych lat...

10 stycznia 2011 r.

W świetlicowym przedszkolu przed Bożym Narodzeniem było radosnie i swiatecznie. Mamy razem z wychowawczynią Dorotą Domańską przygotowały wigilijne spotkanie Dzieci od najmłodszych lat ucza się pieknej polskiej tradycji dzielenia się opłatkiem w gronie rodziny i z przyjaciółmi.

 

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Książka pod choinkę

04 stycznia 2011 r.

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono i Czterolistna Koniczynka - noworudzkie organizacje pozarządowe przygotowały wigilijne spotkanie dla dzieci pochodzących z rodzin, które często wspiera MOPS. Na spotkanie 21 grudnia do Miejskiego Ośrodka Kultury przybyło 45 dzieci ze SP Nr 2 i środowiskowych świetlic. Najpierw mali kolędnicy ubrali świąteczną choinkę zrobionymi przez siebie ozdobami. Następnie jako aktorzy wigilijnego koncertu podarowali zaproszonym gościom swoje artystyczne zdolności. Renatka Sieńko śpiewała kolędy, dzieci ze SP NR 2 opowiedziały o Świętach Bożego Narodzenia, a świetlica „OLA” przedstawiła wzruszający, ale z akcentem humoru teatralny spektakl. Dzieciom pod choinkę podarowano cenne prezenty. Szkolny Klub Wolontariusza z Gimnazjum Nr 2 przez cztery dni zbierał słodycze w INTERMARCHE, EKO oraz SAVII; Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono przy współpracy z noworudzkim Bankiem Zachodnim otrzymało 1900 zł na książki i szkolne przybory, MOPS pomógł zorganizować wigilię, a nauczyciele ze Stowarzyszenia Czterolistna Koniczynka upiekły aż 20 niezmiernie smaczych ciast. Na wigilijnym spotkaniu nie zabrakło wielkich przyjaciół dzieci: Renaty Haras z Banku Zachodniego, liderów obu organizacji, wychowawców ze świetlicy ”OLA”, młodzieży ze Szkolnych Klubów Wolontariuszy z Gimnazjum Nr 1 i Nr 2, pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury oraz rodziców.

 

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Dzień Otwarty w Świetlicy "Ola"

14 listopada 2010 r.

W piątek 5 listopada „OLA” zorganizowała dzień otwarty świetlicy. Gośćmi byli mamy, babcie i rodzeństwo. To dla nich z wychowawczynią p. Katarzyną Klimek dzieci przygotowały kabaretowe scenki, a z p. Anią Grochowską dzień wcześniej upiekły ciasto. I jak zawsze nie brakło usmiechów, radościi serdeczności. W nagrodę dzieci zostały zaproszone na sobotnią turystyczną wycieczkę do Lubiąża i Trzebnicy.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

 

Pitax.pl

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono

współpracuje z firmą pitax.pl

Przekaż 1% naszej organizacji