Spartakiada

 WOŚP  2017   

      Szkolny Klub Wolontariusza z Gimnazjum Nr 2 od lat uczestniczy w tej szlachetnej charytatywnej akcji. A  Wielka Świąteczna Orkiestra nie wybiera pięknej pogody. Wolontariuszy w niedzielę  15 stycznia nie przestraszyła śnieżna zawieja  i z uśmiechem dziękowali ludziom , którzy wychodząc z kościoła  włączali się do akcji Jurka Owsiaka.

 

   

                                                                                                                       

                                                                                                                           IC

Wolontariusze na turystycznym szlaku

Chlubną tradycją Gimnazjum Nr 2 stały się jesienne  wędrówki Szkolnego  Klubu Wolontariusza  na Wielką Sowę. Młodzi  przyjaciele p. Magdaleny Schmidt  15 października  z prędkością porywistego   wiatru i w rytmie górskich strumieni przemierzyli szlak od Przełęczy Jugowskiej , przez Kozie Siodło na Wielką  i Małą Sowę do Przełęczy Walimskiej. W czasie wędrówki trzeba było się zmierzyć z niezaplanowanymi trudnościami i wykazać współdziałaniem zapalając integracyjne ognisko. Na szlaku nie zabrakło absolwentów Gimnazjum -dzisiaj już maturzystów  czy studentów i jak zawsze Ireny Caryk.

 

Powiatowa Spartakiada w Nowej Rudzie

 

   Wytrwałości nie brakuje organizatorom , a przede wszystkim uczestnikom  wielkiego, pieknego przedsięwzięcia jakim stała się   Powiatowa Integracyjna  Spartakiada Osób Niepełnosprawnych.  Już po raz XVII w pierwszą sobotę października na zaproszenie Stowarzyszenia „ Nasza Nadzieja“  przybyli do Centrum Turystyczno-Sportowego zawodnicy   ze szkół specjalnych, integracyjnych, Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej , Środowiskowych Domów Samopomcy  i to nie tylko z powiatu kłodzkiego ,ale i z Mikoszowa i z Broumova. Sportowcy we wszelkich możliwych konkurencjach zdobywali punkty, by zasłużyć na medal , a szczerze pomagali im  wolontariusze.

 

     Dlatego nie sposób nie docenić młodych ludzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z parafii w Słupcu z  jego prezesem Wojciechem Budniakiem i członków Szkolnego Klubu Wolontariusza pani Magdaleny Schmidt oraz   tych , którzy dawno ukończyli gimnazjum  i tych ,którzy obecnie są już studentami. Do przedstawionych wolontariuszy dołączyli noworudzcy uczniowie z OHP, LO i z ZPS z Kłodzka. Wiernym pięknej idei wolontariatu pozostał  Damian Wolanin, który  już jako Ratownik Medyczny zadbał o bezpieczeństwo uczestników.

 

     Jak zawsze pięknej imprezie towarzyszyli niezawodni  honorowi goście : senator RP Stanisław Jurcewicz, posłanka na Sejm RP Monika Wielichowska, burmistrz Miasta Nowa Ruda Tomasz Kiliński, prezes CTS Paweł Marciniak, Dyrektorka G Nr 2 Mariola Sójka i dyrektor SP Nr 7 Jarosław Przybył. Spartakiada odbywała sie zgodnie z ustalonym rytuałem : owacyjne przywitanie wszystkich uczestników, zapalenie znicza i przyrzeczenie wyrażające wiarę w zwycięstwo. Za silną wolę ,za wysiłek wszystkich obdarowano medalami , a Puchar Przechodni w 2015 roku wygrali  zawodnicy ze Srodowiskowego Domu Samopomocy w Kłodzku..

 

     Stowarzyszenie“ Nasza Nadzieja „ serdecznie dziękuje  wszystkim, którzy pomogli organizować Spartakiadę, a szczególnie wszystkim wychowawcom , opiekunom i zawodników ,i  wolontariuszom.                                                      Irena Caryk

Zobacz galerie

 

Wędrowanie  na Wielką Sowę

    Uświęconą tradycją stały się  integracyjne rajdy na Wielką Sowę  członków Szkolnego Klubu Wolontariusza z Gimnazjum  w Słupcu. Biorą w nim udział  absolwenci Gimnazjum, uczniowie II i III klas, ale najważniejsi to uczniowie I klas .To właśnie ich trzeba przekonać  do pięknej sprawy wolontariatu.  W sobotę 26 września  trasa  wędrówki prowadziła od Przełęczy Walimskiej do Przełęczy Sokolej. Jak na jesień przystało -  nie zabrakło i słońca, i chmurek , ale przede wszystkim wiatru. Wszystko odbyło się zgodnie z  planem: nikt nie narzekał na trudy wędrówki, ognisko przygotowano fachowo  z odpowiednim sprzętem przez doświadczonych i sprawdzonych wolontariuszy. Młodych ludzi w działaniach integracyjnych wspierali : opiekunka  Szkolnego Klubu Wolontariusza  Magdalena Schmidt   oraz Ewa Lenarczyk i Irena Caryk  .

Projekt  Szkolnego Klubu Wolontariusza prowadzony  jest przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono przy współpracy z Gimnazjum Nr 2 w Nowej Rudzie.

zobacz galerie

 

 

 Szkolni wolontariusze

 

Od wielu lat uczniowie szkolnych klubów wolontariuszy współpracując z Noworudzkim Stowarzyszeniem Pro Publico Bono uczestniczą w przedświątecznych zbiórkach żywności w noworudzkich sklepach. Dzięki życzliwości klientów sklepów : EKO, Tesco i Intermarche wolontariusze z Gimnazjum Nr 2 i OHP na Wielkanoc 2015 roku uzbierali 422,85 kg żywności i można było świątecznymi paczkami obdarować 57 rodzin. Zbiórka została zarejestrowana na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pod numerem 2015/907/OR .

 

Natomiast wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Nr 1 oraz uczniowie Zespołu Szkół i Świetlica OLA przyłączyli się do akcji poznańskiej Fundacji Redemptoris Missio” Ołówek dla Afryki” i zbierali szkolne przybory dla uczniów szkół prowadzonych przez misje .

 

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono dziękuje wszystkim , którzy życzliwie angażują się w niesienie pomocy potrzebującym.

 

Irena Caryk

 

 

Uczniowie nad grobem żołnierza  z I wojny światowej

 

     Na cmentarzu komunalnym w Nowej Rudzie- Słupcu znajduje się grób kpt. Juliana Pawlikowskiego ,który walkę o wolność ojczyzny w 1914 roku rozpoczął  w wieku 18 lat.  Dzień Niepodległości  11 listopada  jest wspaniała okazją , by spotkać się w tym  miejscu i uczcić pamięć o wielkiej nadziei  i bohaterstwie Polaków.  

 

    Uczniowie  Gimnazjum nr 2  ,którzy pracują w Szkolnym Klubie Wolontariusza  z opiekunką Magdaleną Schmidt na grobie polskiego  legionisty  złożyli biało- czerwoną wiązankę kwiatów i zapalili znicze .  W tej  patriotycznej uroczystości młodzieży towarzyszył  Władysław Zieliński , który z rodziną opiekuje się grobem żołnierza  i Irena Caryk, która poprosiła uczniów , by spotkania  w dniu Niepodległości Polski stały się tradycją w Gimnazjum Nr 2 w Nowej Rudzie.    

Zobacz galerie

 

Przed Świętami Bożego Narodzenia

   Boże Narodzenie   buduje w nas potrzebę  dzielenia się dobrem,  pamiętania  o ludziach , dla których dzisiejszy świat okazał się zbyt trudny.   Czas przedświąteczny to okres wielkiego  społecznego zaangażowania noworudzkich wolontariuszy. W piątek, sobotę i niedzielę 13, 14 i 15 grudnia  członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Gimnazjum nr 2 i uczniowie OHP   w zaprzyjaźnionych sklepach: Tesco, Intermarche i Eko zbierali żywność.

     Życzliwi klienci podarowali 619,47  kg  produktów tak  bardzo potrzebnych na przygotowanie wigilijnego stołu dla członków rodzin na kwotę 3971,99  złotych.  Natomiast  wolontariusze z parafii pw. św. Katarzyny obdarowali paczkami 80 noworudzkich rodzin.

   Dyrekcjom i właścicielom sklepów dziękujemy za serdeczną pomoc  w zorganizowaniu  charytatywnej akcji , wolontariuszom za piękną pomoc.

    Akcja była prowadzona przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono zgodnie z decyzją Burmistrza Miasta Nowa Ruda  numer SO.5311.1.2013             

                                                                                                                                                                                             

                                                                                                           Irena Caryk

Zobacz galerie

 

Polsko- czeska integracyjna spartakiada w Nowej Rudzie

 

    Wielkie Integracyjne - już XV- spotkanie  osób niepełnosprawnych w tym roku odbyło się w sobotę  5 października w Centrum Turystyczno- Sportowym w Nowej Rudzie. Dzięki środkom UE , które otrzymał Urząd Miejski w Nowej Rudzie, Polsko-Czeska Spartakiada  miała szczególnie uroczysty charakter. Gościła aż 200 zawodników z powiatu kłodzkiego i z Broumova , którym towarzyszyli rodzice ,opiekunowie czy nauczyciele. Sportowcy  uroczyście przemaszerowali przed trybunami, zgodnie z tradycją zapalili znicz i przekazali zdobyte w ubiegłym roku puchary.  Irena Caryk przypomniała ,że to już XV spartakiada i podziękowała  zawodnikom za  serdeczną wierność . W imieniu wszystkich przywitała  honorowych gości : dyrektora PCPR Jacka Kubickiego oraz posłankę Monikę Wielichowską , Burmistrza Miasta Nowa Ruda Tomasza Kilińskiego, którzy w tym roku wysłuchali przysięgi sportowej walki .Słowa przysięgi zabrzmiały w polskim i czeskim języku, dzięki Piotrowi Neumanowi, który wiernie towarzyszył swoim rodakom .

 

 Zawody rozpoczęły się od pasjonującego meczu piłki nożnej noworudzkiej Szansy z   broumowskimi Tygrysami. Wygrała  noworudzka Szansa, ale w przyszłym roku właśnie Tygrysy mogą mieć szansę na zwycięstwo. Następne kilka godzin upłynęło na integracyjnych rywalizacjach aż 23 sportowych drużyn : z  Zespołu Szkół Integracyjnych z Kłodzka, z Zespołu Szkół Integracyjnych z Bożkowa , z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi ze  Ścinawki Średniej; z Zespołu Szkół Specjalnych z Nowej Rudy, z Niepublicznej Szkoły Podstawowej  Specjalnej  z Ludwikowic, z Niepublicznego Zespołu Szkół w Ścinawce Dolnej, z  DPS ze Ścinawki  Dolnej, ze  Zespołu Szkół Nr 2 z Ludwikowic, z  DPS  z Podzamku, z  WTZ ze  Starego Wielisławia , ze Stowarzyszenia Nasza Nadzieja  z Nowej Rudy ,ze Szkoły Specjalnej z Broumova, z Powiatowego  Środowiskowego  Domu Samopomocy z Kłodzka.

 

Taka spartakiada nie może odbyć się bez serdecznego zaangażowania  wolontariuszy, a byli nimi uczniowie noworudzkich szkół, ośrodka wychowawczego w Krosnowicach Program tegorocznej Spartakiady przygotowali członkowie  Katolickiego Stowarzyszenia  Młodzieży z parafii św. Katarzyny w Nowej Rudy –Słupca a poprowadzili ją  wspólnie z uczniami Gimnazjum nr 2 .

 

     Spartakiada cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem i  stała się  znaczącą integracyjną  imprezą sportową dla osób niepełnosprawnych w powiecie kłodzkim.  Irena Caryk

zobacz galerie

 

Zbiórka żywności w Nowej Rudzie

Czas przedświąteczny to okres wielkiego  społecznego zaangażowania noworudzkich wolontariuszy. W piątek, sobotę i niedzielę 22,23 i 24 marca w Nowej Rudzie  członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Gimnazjum nr 2  oraz uczennice z OHP w zaprzyjaźnionych sklepach: Tesco, Intermarche i Eko zbierali żywność. Życzliwi klienci podarowali 335,08 kg produktów tak  bardzo potrzebnych na przygotowanie świątecznego stołu na kwotę 2161,26 złotych. Organizatorzy  poplanują  przygotować 50 paczek dla noworudzkich rodzin.

Dyrekcjom i właścicielom sklepów dziękujemy za współudział   w zorganizowaniu  charytatywnej akcji , wolontariuszom za piękne zaangażowanie. Ofiarodawcom wyrażamy wdzięczność za dar współczucia,  panu Maciejowi Awiżeniowi  Staroście Powiatu Kłodzkiego dziękujemy  nie tylko za włączenie się do naszej akcji  , ale i za  życzliwe, dobre  słowa .

Zbiórkę żywności organizowało Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono zgodnie z Decyzją Burmistrza Miasta  Nr SO.5311.1.2013.

Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Irena Caryk


Rajd Wolontariusza

Wrzesień to tradycyjny Rajd Wolontariusza na Wielką Sowę.
W tym roku przyjaciele wolontariatu wędrowali 29 września.

Zobacz galerie

Integracyjna Spartakiada jak zawsze…..

Dzięki życzliwości CTS-u w pierwszą sobotę października hala sportowa zgromadziła  już po raz XIV niepełnosprawnych zawodników z  całego powiatu kłodzkiego. O medale walczyli uczniowie szkół integracyjnych z Kłodzka, z Bożkowa, ze Ścinawki Średniej, uczniowie szkół specjalnych z Nowej Rudy, z Ludwikowic,  ze Ścinawki Dolnej, z Broumova, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej z Podzamku ,Ścinawki Dolnej i Ludwikowic, Uczestnicy WTZ ze Starego Wielisławia, członkowie stowarzyszeń z Nowej Rudy i Kudowy Zdroju  oraz sportowcy z „ 7”,ze SP w Ludwikowicach, a nawet z Mikoszowa. Na Spartakiadę przybyli również honorowi goście: Tomasz Kiliński -Burmistrz Miasta Nowa Ruda, Paweł Marciniak -Prezes CTS-u, Mariola Sójka-dyrektor Gimnzjum NR 2, a przysięgę uczciwej walki odebrała Monika Wielichowska poseł na Sejm RP. Tegoroczną Spartakiadę poprowadził Tomasz Kuczaj, a zawodnikom do marszu zagrała górnicza orkiestra. Jak zawsze było radośnie i serdecznie i jak zawsze ,była to wielka zasługa wszystkich opiekunów i  wolontariuszy, a szczególnie wolontariuszy z Gimnazjum nr 2 .    Wszyscy zawodnicy zasłużyli na medale zwycięstwa, a puchary przechodnie  zdobyli : Szkoła Podstawowa z Ludwikowic i Niepubliczne Szkoły Specjalne z Ludwikowic.

Organizatorzy tegorocznej Spartakiady to : Łucja Zgryszka i Irena Caryk ze Stowarzyszenia”Nasza Nadzieja „ , Magdalena Schmidt opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariusza w Gimnazjum Nr 2 ,Tomasz Kuczaj i nauczyciele z Ośrodka z Kronowic. Finasowo imprezę wsparli : PFRON Oddział w Kłodzku, Urząd Miasta Nowa Ruda, Stowarzyszenie Nasza Nadzieja z wpłat 1%..

Zobacz galerie

 

Wielkanocna zbiórka żywności

Czas przedświąteczny to okres wielkiego  społecznego zaangażowania noworudzkich wolontariuszy.W piątek, sobotę i niedzielę 30, 31 marca i 1 kwietnia  członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Gimnazjum nr 2 w zaprzyjaxnionych sklepach: Tesco, Intermarche i Eko zbierali żywność. Życzliwi klienci podarowali 368,57 kg produktów tak  bardzo potrzebnych na przygotowanie świątecznego stołu dla członków rodzin na kwotę 2124,48 złotych. Wolontariusze z parafii pw. św. Katarzyny obdarowali paczkami 73 noworudzkie rodziny.

Dyrekcjom i właścicielom sklepów dziękujemy za serdeczną pomoc  w zorganizowaniu  charytatywnej akcji , wolontariuszom za piękną pomoc.

 

Zbiórka publiczna na Boże Narodzenie

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono dwa razy w roku organizuje publiczną zbiórkę żywności dla noworudzkich rodzin. I jak zawsze wolontariusze z Gimnazjum Nr 2 zachęcają kupujacych do udziału w charytatywnej akcji. Zgodnie z decyzją Burmitrza Miasta Nowa Ruda  Nr SO.5311.6.2011 z dnia 13 grudnia trzy dni od 16 do 18 grudnia  produkty na paczki zbierano  w sklepach: INTERMARCHE, EKO i TESCO .Życzliwi klienci podarowali 577,2 kg. żywnośc o wartosci 3253,24 złotych. Przygotowano paczki dla 65 noworudzkich  rodzin.

Serdecznie dziękuejmy właścicielom i kierownikom sklepów, p. Magdalenie Schmidt i jej wspaniałym wolontariuszom jak również wolontariuszom z parafii pw. św. Katarzyny w dzielnicy Słupiec.  Szczególne słowa podziekowań kierujemy do wszystkich klientów ,którzy jak zawsze serdecznym gestem solodaryzują się z potrzebującymi.

Irena Caryk

Listopadowe szkolenia

Tradycyjnie w listopadzie odbywają się spotkania integracyjno-szkoleniowe  dla uczniów , którzy szukając miejsca dla siebie w uczniowskiej społeczności , pragną działać w Szkolnym Klubie Wolontariusza. Szkolenie prowadzą zaprzyjaźnione z Noworudzkim Stowarzyszeniem Pro Publico Bono trenerzy z wrocławskiego Stowarzyszenia „ Nowa Rodzina”. Zadaniem dla młodych jest nauczyć się wspólnie działać, wspólnie rozwiązywać problemy. Ale najpierw trzeba dobrze się poznać , zbudować przyjaźń, a temu służą mądre, wychowawcze zabawy.

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

20 listopada

Woda = Życie

29 marca 2011

28 marca 2011 roku wolontariusze przygotowali kolejne spotkanie dla słuchaczy Noworudzkiego Uniwersytetu III Wieku. Projekt WODA = ŻYCIE zrealizowali w związku z przypadającym w marcu Światowym Dniem Wody. Studenci wraz z wolontariuszami, obejrzeli prezentację, rozwiązali quiz, obejrzeli film pt. „Święta woda”. Dzięki wcześniej nawiązanej współpracy z Polską Akcją Humanitarną w trakcie spotkania wolontariusze rozprowadzali także krople wody i bransoletki – gadżety PAH dochód ze sprzedaży, których przeznaczony jest na budowę studni w Afryce.

 

 

Wielkanocna zbiórka żywności

25 marca 2011

W dniach 15, 16 i 17 marca 2011 wolontariusze zorganizowali wielkanocną zbiórkę żywności. Przez trzy dni ponad 30 wolontariuszy pełniło dyżury w sklepach Eko i Intermarche. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi ze Szkolnego Klubu Wolontariusza , a przede wszystkim życzliwości świątecznych klientów zebrano 212,57 kg produktów na kwotę 1527,49 zł. Wielkanocnymi paczkami obdarowano 40 rodzin.

Tłusty Czwartek

03 marca 2011

3 marca 2011 roku w Tłusty Czwartek w Gimnazjum nr 2 wolontariusze zorganizowali tradycyjnie akcje charytatywną pt „Otwórz serce – pomóż innym”. Celem jej było zebranie pieniędzy na leczenie małej Hanusi z Nowej Rudy. Uczniowie przygotowali rozmaite słodkości – pączki, chrusty, ciasta i przez cały dzień sprzedawali je w szkole. Dodatkowo na długiej przerwie, na scenie w bibliotece, odbyła się wielka licytacja tortu upieczonego przez wolontariuszy. Na aukcję zaproszono wszystkich nauczycieli i chętnych uczniów. Po zaciętej licytacji tort został sprzedany za oszałamiającą kwotę 210 złotych. W sumie udało się zebrać 500 złotych. Pieniądze zostały wpłacone na konto Fundacji „Wrocławskiego hospicjum dla dzieci” z przeznaczeniem na leczenie Hanusi K. z Nowej Rudy.

Wigilia wolontariuszy

23 grudnia 2010

22 grudnia 2010 wolontariusze zorganizowali wspólną uroczystą Wigilię. Wigilia odbyła się wieczorem w lokalu świetlicy środowiskowej „OLA”. Wigilię rozpoczęła się od dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Po wspólnym śpiewaniu kolęd wolontariusze zasiedli do kolacji. Na stole nie zabrakło barszczu z krokietami , domowego ciasta i owoców. Wigilia udała się znakomicie – była kolejnym wydarzeniem integrującym i scalającym grupę wolontariuszy.

Międzynarodowy dzien wolontariusza

06 grudnia 2010

6 grudnia 2010 roku w Gimnazjum nr 2 w szczególny sposób uczczono Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Najpierw na uroczystym apelu uczniowie przedstawili prezentacje dotyczącą wolontariatu oraz opowiedzieli o działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza. Następnie wszyscy uczniowie klas I uczestniczyli w specjalnie zorganizowanych z tej okazji warsztatach na temat wolontariatu. Warsztaty prowadzili trenerzy z wrocławskiego Stowarzyszenia „Nowa Rodzina”. Widocznym efektem przeprowadzonych warsztatów była spora grupa nowych uczniów chętnych do pracy w Szkolnym Klubie Wolontariusza.

 

Szkolenie wolontariuszy

25 listopada 2010

Wolontariusze z Gimnazjum Nr 2 z Nowej Rudy wzieli udział w szkoleniu prowadzonym przez p. Annę i Małgorzatę ze Stowarzyszenia „Nowa Rodzina” z Wrocławia. Program zajęć warsztatowych nie ograniczył się tylko do przekazywania wiedzy o pracy społecznej, ale uczył młodych ludzi wspóldziałania, odkrywania prawdy o sobie, o wartościach, które warto w sobie czy wokół siebie budować. Nie zabrakło również pełnych emocji zabaw, które w sposób doskonały służą integracji młodości. Warsztat zorganizowała Magdalena Schmidt - prezes Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono, w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie projektu „Szkolne Kluby Wolontariusza”. Jest to zadanie wpisane do Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Tydzień edukacji globalnej

15 listopada 2010

15 listopada w sali konferencyjnej Centrum Innowacji i Biznesu odbyły się niecodzienne międzypokoleniowe warsztaty. Wzięli w nich udział studenci Uniwersytetu III Wieku oraz wolontariusze z Gimnazjum nr 2 w Nowej Rudzie. Okazją do zorganizowania spotkania był rozpoczynający się w tym dniu Tydzień Edukacji Globalnej. Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Filmowego „Filmokrąg” w Gimnazjum nr 2 wraz ze swoją opiekunką p. Magdaleną Schmidt przygotowali ciekawe zajęcia na temat globalnych problemów świata. Mówili o edukacji globalnej jako nauce otwierającej ludziom oczy i umysły na rzeczywistość światową. Uświadamiali konieczność działań na rzecz większej sprawiedliwości, równości i przestrzegania praw człowieka na świecie. Pokazali globalne współzależności łączące nas z mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu. Punktem kulminacyjnym spotkania była projekcja filmu pt. „My kupujemy, kto płaci”. –dokumentu na temat globalnych współzależności w przemyśle odzieżowym.
Wszyscy uczestnicy zajęć, zarówno starsi i młodsi, z uwagą wysłuchali prezentacji i z dużym zaangażowaniem włączyli się w rozwiązywanie ćwiczeń. Ze spotkania wszyscy wyszli z dużo większą wiedzą i świadomością współczesnych problemów.
Organizatorzy spotkania Karolina Popiel i Magdalena Schmidt chcąc kontynuować tak dobrze rozpoczętą współpracę zapowiedziały organizację kolejnych międzypokoleniowych warsztatów.

 

Listopadowy czas

04 listopada 2010

Zawsze w rytm czasu powtarza się herbertowski wiersz: Przepływa obłok, Upada liść, Kiełkuje ślaz. I cisza jest na wysokościach. I jak zawsze członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza z Gimnazjum Nr 2 w Nowej Rudzie porządkowali zapomniane groby na cmentarzu komunalnym w Słupcu. A towarzyszył im jesienny pełen świetlistej zadumy zachód słońca.

Irena Caryk

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Znów Integracyjna Spartakiada

21 października 2010

Dzięki życzliwości CTS-u w każdy październik hala sportowa gromadzi niepełnosprawnych zawodników z całego powiatu kłodzkiego. W tym roku 16.10. w sobotę po raz XII o medale walczyli uczniowie szkół integracyjnych z Kłodzka, z Bożkowa, ze Ścinawki Średnie, uczniowie szkół specjalnych z Nowej Rudy, z Ludwikowic, ze Ścinawka Dolnej, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej z Podzamku, Ścinawki Dolnej i Ludwikowic, Uczestnicy WTZ ze Starego Wielisławia, członkowie stowarzyszeń z Nowej Rudy i Kudowy Zdroju oraz: Iskierki z „Siódemki” i „Oleńki” ze świetlicy w Słupcu. Na Spartakiadę przybyli również honorowi goście: Julian Golak-Radny Sejmiku Dolnosląskiego, Tomasz Kiliński - Burmistrz Miasta Nowa Ruda, Paweł Marciniak - Prezes CTS-u i Panie z Noworudzkiej Ligi Polskich Kobiet „Femina”. Jak zawsze było radośnie i serdecznie, i jak zawsze jest to wielka zasługa wolontariuszy z Gimnazjum nr 2 i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, dziewcząt z Krosnowic, wychowawców, rodziców, sióstr zakonnych ze Ścinawki Dolnej oraz wspaniałej publiczności. O bezpieczeństwo uczestników troszczył się niezawodny Damian Wolani.
Wszyscy zawodnicy zasłużyli na medale zwycięstwa, a puchary przechodnie zdobyli Podzamek - Boy i Gimnazjum z Bożkowa.
Organizatorzy tegorocznej Spartakiady to: Irena Caryk i Łucja Zgryszka ze Stowarzyszenia ”Nasza Nadzieja„, Magdalena Schmidt opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariusza w Gimnazjum Nr 2, Wojciech Budniak - Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Finasowo imprezę wsparli: PFRON Oddział w Kłodzku, Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej, Urząd Miasta Nowa Ruda, Liga Polskich Kobiet „Femina”.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Wycieczka na Wielka Sowę

20 września 2010

 

19 września 2010 roku wolontariusze wybrali się na wycieczkę na Wielką Sowę. Tradycyjna wędrówka w Góry Sowie rozpoczęła kolejny rok pracy wolontariuszy. Wolontariusze wraz z opiekunką wyruszyli rano w niedzielę - autokarem dotarli na Przełęcz Jugowską. Stamtąd wędrowali na Wielką Sowę, w trakcie wędrówki posilili się przy ognisku. Z Wielkiej Sowy zeszli w stronę Sokolca mijając po drodze Schroniska „Sowa” i „Orzeł”.
Wycieczka oprócz tego, że była wyprawą turystyczną, była także okazją do lepszego poznania się i wzajemnej integracji nowych członków Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Gimnazjum nr 2.

 

Festyn rodzinny

15 września 2010

 

 

12 września 2010 roku na Górze Wszystkich Świętych zorganizowano Festyn Rodzinny. Wolontariusze z Gimnazjum nr 2 w Nowej Rudzie aktywnie uczestniczyli w jego przygotowaniach. W trakcie zabawy organizowali zabawy taneczne, przyrodnicze. Wśród najmłodszych przeprowadzili konkurs plastyczny – „Moje miasto” a także pomagali w przeprowadzeniu konkursu piosenki i konkursów sprawnościowych.
Organizatorzy Festynu – Akcja Katolicka – serdecznie dziękowali wolontariuszom za pomoc i wsparcie w tacie przygotowań do festynu i w trakcie jego prowadzenia.

Pitax.pl

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono

współpracuje z firmą pitax.pl

Przekaż 1% naszej organizacji