TURYSTYKA UCZY I WYCHOWUJE
Ostatnia wycieczka
W sobotę 18 listopada Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono zakończyło realizację projektu Turystyka uczy i wychowuje. W 20017 roku członkowie SKKT z Siódemki aż 10 razy pakowali plecaki na wędrówki szlakami Gór Kamiennych , Wałbrzyskich, Wzgórz Włodzickich, Masywu Śnieżnika . Zdobyli Waligórę, Rogowiec, Chełmiec, Włodzicką Górę, Śnieżnik, Ślężę. Do zaprawionych turystów dołączyli pierwszaki, którzy pod opieką wychowawczyni Magdaleny Lichwy i rodziców turystyczne doświadczenie zaczęli zdobywać w Górach Stołowych. Na zakończenie projektu grupa Jana Okońskiego odkrywała tajemnice pałacu w Jedlince , ale również szukała skarbów w starym parku.
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono serdecznie dziękuje Janowi Okońskiemu nauczycielowi z noworudzkiej Siódemki, który tak mądrze , serdecznie i niestrudzenie od lat dzieli się z młodymi turystami swoją wiedzą i i miłością do gór.
Irena Caryk
Z piosenką na ustach w dzień 11 listopada
Turyści Jana Okońskiego z noworudzkiej siódemki od kilku lat towarzyszą uczestnikom Górskiego Biegu Niepodległości szlakiem Wzgórz Włodzickich. Wprawdzie św. Marcin 11 listopada na białym koniu nie dotarł , ale pogoda już ostro zapowiadała nadejście zimy, dlatego z trudem dało się nieść biało-czerwoną chorągiew. A krajobrazy wokół nas przepiękne. Święto naszej niepodległości to również tradycja śpiewania piosenek o szarej piechocie czy pierwszej brygadzie. Młodym zapału nie zabrakło- najpierw przy ognisku , a później w oczekiwaniu na pierwszych biegaczy. Na koniec brawurowy doping i serdeczne brawa dla zmęczonych bohaterów górskiego biegu .
Rajd na 11 listopada odbył się w ramach projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono - Turystyka uczy i wychowuje. Zapraszamy na stronę internetową www.ngo.nowaruda.pl
Irena Caryk
Zdążyć przed deszczem
Udało się zdążyć przed deszczem. . Noworudzcy turyści ze SP Nr 7 w sobotę 21 października wrócili na szlaki Gór Kamiennych. Osiemnastka miłośników turystycznych wypraw Jana Okońskiego /nauczyciela i opiekuna SKKT w Siódemce/ brawurowo osiągała wysokości Waligóry i Rogowca, natomiast schodzenie z wierchów wymagało już nie tylko dobrej kondycji , co wielkiej rozwagi. Nieodpowiednio postawiony krok na ścieżce zasypanej kolorowymi liśćmi klonów, i buków mógł zakończyć się slalomem na kilkanaście metrów w dół.
Chwila odpoczynku w tłumie turystów w Andrzejówce, a przed dalszą wędrówką wzrok próbuje zapisać w pamięci krajobrazy trzech dolin otoczonych jesiennymi górami. Jak zawsze na zakończenie wędrówki rozpalono ognisko, tym razem przy tajemniczych ruinach zamku na Rogowcu , a góry żegnały młodych turystów jesiennymi , szarymi mgłami i nadciągającym deszczem. Rozpadało się nocą. Irena Caryk
Pod górkę było ciężko
Zgodnie z planem w sobotę 30 września ze Śnieżnika jeszcze można było podziwiać po polskiej i czeskiej stronie dostojne górskie krajobrazy. Żeby ominąć tłumy miłośników sudeckiego wierchu, przewodnik Mirosław Zbrzeźniak prowadził turystów Jana Okońskiego z noworudzkiej siódemki drogą niełatwą , dlatego wrześniową ciszę zakłócał tylko gwałtowny jesienny wiatr. Mozolna wędrówka, czy zmęczenie nie przesłoniły młodzieńczego zachwytu nad wspaniałością otaczającego świata.
A w schronisku pod Śnieżnikiem niespodzianka, bo przewodnik przypomniał Irenie Caryk ,że wędruje z dziećmi po górach od 40 lat. Jak na taki jubileusz przystało , było sto lat i tort od zaprzyjaźnionej rodziny turystycznego przewodnika z Lądka Zdroju.
W drodze do domu młodzi sprawdzali wytrzymałość swoich wokalnych umiejętności , a wychowawcy z zadumą żegnali słońce zamykające za Wielkim Szczelińcem jeszcze jeden turystyczny dzień.
Śnieżnik zdobyty w ramach projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Public Bono Turystyka uczy i wychowuje. www.ngo.nowaruda.pl
Irena Caryk
A w górach już jesień.....
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono rozpoczęło jesienny sezon turystycznych wędrówek. W sobotę 23 września członkowie Klubu Turystycznego Traper odbyli swoją pierwszą wędrówkę. Pod opieką Magdaleny Lichwy i rodziców , bohatersko przemierzyli szlak Błędnych Skał. Natomiast uczestnicy SKKT Jana Okońskiego wędrowali przez Góry Kamienne od schroniska Andrzejówka do Głuszycy. Przed schroniskiem odbyła się sesja filmowa, bo temat okazał się bardzo oryginalny , ćwiczenia z ratownictwa w górach z udziałem śmigłowca.
Przy dźwiękach latającej maszyny w pionie zaliczono Waligórę , a potem to już było i z górki i pod górkę wzdłuż polsko-czeskiej granicy. Kto by się chciał w tamte piękne lasy wybrać na grzyby , wypada rzetelnie ostrzec, wszystkie wyzbierano na niedzielne obiady. Młodym turystom odkrywającym w sobie pasję do zbierania zajączków, maślaków , czy prawdziwków, nie przeszkadzały huraganowe wiatry zapowiadające ulewne deszcze na ostanie dwie godziny wędrówki. W następną sobotę 30 września wyruszamy na jeden z największych szczytów Dolnego Śląska w Masywie Śnieżnika, ale towarzyszyć nam będzie już złota polska jesień.
Irena Caryk
Turyści ruszyli w góry
Noworudzcy miłośnicy gór wspólnie z członkami PTTK Kłodzko rozpoczęli sezon turystyczny,
zdobywając w sobotę 11 marca Chełmiec. Droga zielonym szlakiem z Boguszowa Gorce urozmaicona widokami gór sprawiała wiele radości łagodnie , stopniowo prowadziła na szczyt, natomiast do Wałbrzycha wracano prawie w biegu , do którego zmuszało strome zejście żółtym szlakiem.
Szkolny Klub Krajoznawczo- Turystyczny Jana Okońskiego wędrował w ramach projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono „ Turystyka uczy i wychowuje” .
Irena Caryk
Turystyka uczy i wychowuje w 2016 roku
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono zakończyło realizację projektu Turystyka uczy i wychowuje w 2016 roku. Szkolni turyści przewędrowali dziesiątki kilometrów turystycznymi szlakami Wzgórz Ścinawskich, Gór Stołowych Wałbrzyskich, Sowich, Orlickich . Zwiedzili Zamek Książ, Palmiarnię w Lubiechowie, skalne miasta Włodarz, Osówkę a na koniec dawne królewskie miasta Bystrzycę Kłodzką i Kłodzko. W tym roku do projektu aktywnie włączyli się uczniowie Noworudzkiej Szkoły Technicznej i Szlakiem Skalnych Grzybów wędrowało prawie 80 osób.
Jednak najaktywniejsi okazali się turyści Jana Okońskiego ze Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego z Siódemki . Pasjonaci pieszych wędrówek po górach , którzy bez względu na wszelkie trudności pakowali plecaki i ruszali w góry, razem ze swoim przewodnikiem otrzymali odznaki noworudzkich trampów za 2016 rok.
Nie sposób nie docenić aktywności młodszych miłośników gór Magdaleny Lichwy , którzy w wieku III klasy szkoły podstawowej nie boją się turystycznych wyzwań.
W tym miejscu wypada również podziękować noworudzkim Gwarkom za wspólne wędrowanie i piękną lekcję umiłowania gór.
Irena Caryk
Ale ryba
Świetlica Ola jak co roku z okazji Dnia Dziecka wzięła udział w zawodach wędkarskich organizowanych przez Koło Wędkarskie SUM . Tegoroczny połów okazał się niezmiernie obfity, zawodnicy Kornelia i Kamil nie narzekali na brak ryb. Dopingowała ich pani Katarzyna Klimek i szczerze pomagali profesjonalni wędkarze. W liczbie pięćdziesięciu młodych zawodników Kamil zajął II miejsce łowiąc taaaaaaaaaką rybę.
Noworudzkie Stowarzyszenie serdecznie dziękuje członkom Koła Wędkarskiego SUM za piękną pasję promowania umiejętności łowienia ryb wśród dzieci i za wieloletnią organizację zawodów z Okazji ich Święta .
Irena Caryk
Zielona pracownia
Środowiskowa Świetlica OLA od dłuższego już czasu przyciąga pasjonatów przyrody. Od stycznia pani Teresa Fereżyńska prowadzi warsztaty zielonej pracowni dla wszystkich chętnych noworudzkich uczniów. Zajęcia najczęściej odbywają się w środy i to nie tylko w świetlicy przy ul. Radkowskiej. Młodzi ekolodzy 20 marca wyruszyli na podpatrywanie żab do Jawornika, a 20 kwietnia zwiedzali w Bielawie słoneczną szkołę. Nie zabrakło również pełnego emocji warsztatu
Kaszojad i w świetlicy w towarzystwie Studentów III Wieku i w Dwójce . IC
Na szlaku Skalnych Grzybów
Młodzi turyści z Siódemki 23 kwietnia wędrowali wspólnie z noworudzkim Gwarkami od Wambierzyc przez Studzienną do Karłowa, podziwiając na trasie skalne kompozycje Gór Stołowych. Wycieczka Szkolnego Klubu Turystyczno Krajoznawczego z Siódemki została zorganizowana w ramach projektu Turystyka uczy i wychowuje. IC
Turystyka uczy i wychowuje
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono zakończyło już następną edycję projektu „Turystyka uczy i wychowuje” . Turyści Jana Okońskiego z „Siódemki” i Magdaleny Lichwy z Gimnazjum nr 2 uczcili Święto Niepodległości na szlaku Gór Włodzickich wędrując z biało-czerwonym flagami . A na 14 listopada Stowarzyszenie zaprosiło turystów z Gimnazjum Nr 1 i z „Trójki” . Mimo niesprzyjających prognoz z Międzygórza na Górę Igliczną i do Marianówki turyści Barbary Stoińskiej i Karola Maliszewskiego wędrowali w lekkich podmuchach wiatru i w jesiennych błyskach słońca , a gdy w autobusie serdecznie się żegnano , nie zabrakło słów wdzięczności dla rodziców i dla niezawodnych noworudzkich gwarków.
Irena Caryk
Srebrna Góra w słońcu
Niespodzianie w sobotę 24 października przy Intermarche spotkały się dwie grupy noworudzkich turystów. Wspólne zdjęcie i Gwarkowie ruszyli w stronę Wambierzyc, a turyści z „Siódemki „ i Gimnazjum nr 2 zamierzali zdobyć Fort Ostróg w Srebrnej Górze .
Wędrówka rozpoczęła się w gęstej mgle, tylko słoneczne odblaski z okien wieżowców wskazywały drogę. Na wysokości Ugorów można było podziwiać unoszący się w błękitnej poświacie Wielki Szczeliniec czy ściankę wspinaczkową. Trasa nowego szlaku przez Garb Dzikowca ,wyznaczonego przez członków PTTK, wymagała taterniczych umiejętności. Do celu turyści wyznaczyli własną trasę- najpierw polnymi drogami dotarli nad zalew i od Czerwieńczyc do Nowej Wsi dzielnie pokonali trudny odcinek asfaltowej drogi , by zatrzymać się na wiadukcie , a dalej nieczynnym kolejowym szlakiem do wiszącego mostu przy granicy Srebrna Góra. Odważni ruszyli na Wielki Wiadukt i ostrą , skalną wspinaczkę na Fort Ostróg. Jak zawsze ,zmęczonych turystów, Fort przyjął bardzo gościnnie .
I trudom, i radościom towarzyszyła słoneczna pogoda w pięknych kolorach jesieni.
Wycieczka odbyła się w ramach projektu „ Turystyka uczy i wychowuje „ Młodymi turystami opiekowali się Magdalena Lichwa, Jan Okoński , Katarzyna Klimek, Irena Caryk, Jarosław Lichwa.
Wędrówka pod Czarną Górę
Młodzi turyści Jana Okońskiego przed wakacjami dwa razy odwiedzili Masyw Śnieżnika. W maju wspinali się na najwyższe szczyty : Średniak- 1210 m n.p.m. o Śnieżnik – 1425 m n.p.m. i wędrowali do Kletna szlakami , które wyznaczał przewodnik Mirosław Zbrzeźniak. W drodze na Śnieżnik czescy turyści proponowali ładować do kieszeni ciężkie kamienie, by wiatr nie porwał w przestworza. Ale za to wędrówkę w upalnym słońcu na Górę Igliczną 13 czerwca można było ochłodzić, brodząc w górskim potoku Wilczki w Międzygórzu. Noworudzkich turystów nie opuszczały wspaniałe krajobrazy od Przełęczy Puchaczówka aż do Sanktuarium Marii Śnieżnej. Błękitne niebo nad Śnieżnikiem budziło marzenia na następną wspinaczkę.
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono organizuje wycieczki w ramach projektu „ Turystyka uczy i wychowuje”. A na górskich szlakach często spotykają się dwa pokolenia turystów : uczniowie i wytrawni turyści z PTTK- noworudzcy Gwarkowie.
IC
Od Srebrnej Góry do Przygórza
Wędrówka z Przełęczy Srebrnej do Przełęczy Woliborskiej i czarnym szlakiem do Przygórza okazała się nie tylko długa ,ale atrakcyjna i słoneczna. W licznej grupie turystów Stowarzyszenia Pro Publico Bono i noworudzkich gwarków jak zawsze nie zabrakło radości i dobrej kondycji na następne szlaki.
Dzień wiosny na Wielkiej Sowie
Miało być deszczowo, mglisto i wcale nie wiosennie. Tymczasem 21 marca na szlaku dawnych Czeskich Gór /informacja od przewodnika Czesława Dominasa/ od Przełęczy Walimskiej na Wielką Sowę , piękne krajobrazy można było podziwiać w słonecznym blasku. Młodzi turyści Jana Okońskiego i Magdaleny Lichwy ze SP Nr 7 oraz G Nr 2 oraz noworudzcy gwarkowie wiosnę dostojnie przywitali u stóp białej wieży przy ognisku z kiełbaskami. A w tym dniu Wielką Sowę odwiedzali również miłośnicy gór z Poznania, Głogowa, Wrocławia i Wałbrzycha.
Organizatorem wiosennego rajdu było Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w ramach projektu” Turystyka uczy i wychowuje”
Irena Caryk
Na kolejowym szlaku ……..
Noworudzkie Stowarzyszenie rozpoczęło jesienny sezon turystyczny od wycieczki do Jaworzyny Śląskiej . Turyści Jana Okońskiego nie tylko zwiedzali wiekowe parowozy , ale kolejowy szlak przebyli starym pociągiem.
W niedzielę 28 września w słonecznej pogodzie z noworudzkimi Gwarkami wędrowali szlakami Gór Sowich na turystyczny zlot na Wielkiej Sowie organizowany przez Wałbrzyski Oddział PTTK.
W niedzielę 5 października w tłumie noworudzian przewędrowali od Góry Wszystkich Świętych na Górę Anny , by wziąć udział w uroczystości otwarcia na tej górze, odzyskanej dla miasta, odrestaurowanej wspaniałej wieży widokowej.
A 18 października wspólnie z gimnazjalistami i Magdaleną Lichwą mozolnie zdobywali Fort Ostróg w Srebrnej Górze
Natomiast najmłodsi w jesienną wrześniową niedzielę z wychowawczynią Magdaleną Lichwą i mamami zwiedzili Rynek w Wałbrzychu, bawili się na placu zabaw w Jedlinie Zdroju i wędrowali przez dżunglę oglądając w Teatrze lalki i Aktora przedstawienie „Księga dżungli”.
Irena Caryk
A nam się wycieczka udała
Dopiero przed wieczorem w sobotę 24 maja zgodnie z przewidywaniami niebo zagrzmiało, zawirowało wiatrem, sypnęło gradem i polało ulewnym deszczem. A przed południem łagodna pogoda wspierała młodych turystów ze Słupca wędrujących uciążliwym szlakiem z Przełęczy Woliborskiej do Srebrenej Góry . Droga przypominała szlaczek rysowany w dziecięcym zeszycie – jeżeli się zbiegło z Szerpki do Przełęczy pod Szeroką, to na Malinową trzeba będzie się wspinać i tak aż do Fortu Ostróg. A tu miłe zaskoczenie, bo można było posiedzieć przy ognisku, uczestniczyć w pasjonującej lekcji historii.
Pieszy rajd zorganizowano w ramach projektu” Turystyka uczy i wychowuje „ współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda. Wędrowcom Towarzyszyli wychowawcy : Magdalena Lichwa, Ewa Lenarczyk , Irena Caryk i niezastąpiona mama turystka Urszula Adamska.
Z nimi warto wędrować !!!
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono koontynuuje realizację projektu „Turystyka uczy i wychowuje”. Szkolni miłośnicy górskich wędrówek 29 marca szukali wiosny na trasie Gór Bardzkich od Przełęczy Łaszczowa przez Górę Bardzką do średniowiecznego miasteczka nad Nysą Kłodzką. Na trasie pięknych krajobrazów wymieniano pozdrowienia z turystami z Wrocławia, a kaplica upamiętniająca religijną legendę nie przypadkiem stoi na skale , która od wieków trwa jak ołtarz ofiarny.
Sobotni rajd był szczególny , bo do zespołu sprawdzonych turystów z „ Siódemki „ dołączyła gimnazjalna ekipa niezawodnych turystów sprzed lat.
Z nimi naprawdę warto wędrować i szukać przygód na turystycznym szlaku.
Następna wyprawa do parku linowego w Jedlinie Zdroju 12 marca. Wstęp na liny uzależniony od bezdeszczowej pogody.
Irena Caryk
Nieoczekiwana zmiana miejsc
Miała być fascynująca przygoda na czarodziejskich linach w Jedlinie Zdroju, ale deszcz wymusił zmianę turystycznych planów. I noworudzcy turyści w sobotę 9 listopada wędrowali historycznym szlakiem kopalni złota w Złotym Stoku. Nie zabrakło wielkich emocji za sprawą wspaniałych opowieści przewodników po muzeum. Na zakończenie trasa wycieczki zawiodła wszystkich do przyjaciela Nowej Rudy ks. Józefa Siemasza.
Projekt „Turystyka uczy i wychowuje” realizowany jest przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono i współfinansowany ze środków Gminy miejskiej . Miłośników górskich wędrówek z noworudzkich szkół zapraszamy 7 grudnia w Góry Orlickie.
Zobacz galerie Irena Caryk
Jesienne wędrowanie
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono kontynuuje realizację projektu „Turystyka uczy i wychowuje”. Szkolni miłośnicy górskich wędrówek 27 września wzięli udział w rajdzie PTTK tradycyjnym kłodzkim „Kartofelku” opisanym przez Witolda Telusa na internetowej stronie noworudzkich gwarków, a 19 października zachwycali się słoneczną jesienią na szlaku Gór Bardzkich od Barda Śląskiego do Przełęczy Wilczej. Na trasie nie zabrakło turystów ze SP nr 7 i Gimnazjum Nr 2 z opiekunami Magdą Lichwą , Janem Okońskim, Katarzyną Klimek oraz Konradem Kałwakiem . Jak zawsze przygód , i radości, i turystycznego konkursu na trasie nie zabrakło ; Janowi Okońskiemu dziękujemy za nagrody w konkursie i piękne zdjęcia , Jarosławowi Lichwie za ognisko na zakończenie wspaniałej , ale i męczącej wędrówki.
Następny rajd zaplanowano na 8 listopada od Jedliny Zdroju do Zagórza Śląskiego z wizytą w Zamku Grodno.
Irena Caryk – koordynator projektu
Turystyczna sobota
Piękna pogoda i zbliżające się wakacje to czas na organizowanie wycieczek pełnych przygód. W ramach projektu „Turystyka uczy i wychowuje” w sobotę 15 czerwca młodsi turyści wybrali się na zwiedzanie Polanicy Zdroju , a turyści Jana Okońskiego dołączyli do noworudzkich gwarków na wędrówkę stóp Broumowskich Sten. Organizatorzy wybrali i najkrótszą trasę rajdu, bo tylko 15- kilometrową. Ale nie zabrakło pięknych krajobrazów z widokiem gdzieś w oddali na Górę Anny, odpoczynków w zagajnikach czy w eleganckim pensjonacie Ameryki.
Wspaniały opis rajdu pana W. Telusa można przeczytać na stronie internetowej noworudzkiego pttk jak również zatrzymać wspomnienia , oglądając zdjęcia autora tekstu oraz M.Wzientka i Jana Okońskiego. IC
W zielonych krajobrazach Gór Sowich
Turyści Jana Okońskiego wspólnie z noworudzkimi gwarkami 25 maja wędrowali u stóp Małej Sowy. Jak zawsze nie zabrakło pięknych przeżyć, wspaniałych krajobrazów, turystycznych przyjaźni na trasie, i p. Czesława Dominasa , który nie tylko dzielił się swoją bogatą wiedzą, ale sprawdzał wiedzę uczestników w turystycznym konkursie.
Rajd odbył się w ramach projektu „Turystyka uczy i wychowuje” , współfinansowanym ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda. IC
Góry Stołowe w pierwiosnkach
Rajdy noworudzkich gwarków to również okazja do wspólnych wędrówek turystów Karola Maliszewskiego i Jana Okońskiego. W sobotę 27 kwietnia na trasie od Polanicy Zdroju przez Batorów Skalne Grzyby do Wambierzyc jak zawsze przygód nie brakowało. Ale nawet zmęczenie w nogach nie było tak bardzo męczące , gdy na wszystkich łąkach zakwitły pierwiosnki.
IC
Wędrówka na Włodarz
Projekt Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono „Turystyka uczy i wychowuje” doskonale wpisuje się w harmonogram wycieczek noworudzkiego oddziału PTTK. W sobotę 02.03.2013 do turystów Jana Okońskiego dołączyli noworudzcy gwarkowie. Na trasie zrealizowano wszystkie obietnice złożone przez organizatora, nie przewidziano tylko wspaniałej, słonecznej pogody. Promienie słońca roztapiały kryształowy świat Królowej Śniegu, a jakiś tajemniczy obcokrajowiec balonową pocztą przesłał życzenia, które zawisły wysoko na gałęzi świerka. Skąd one się tam wzięły – nie wiadomo, ale trafiły pod właściwy adres. Przesłano je wszystkim miłośnikom sobotnich wędrówek po górach. W ramach działalności noworudzkiego koła PTTK turyści spotkali się już po raz trzeci.
Projekt Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono „Turystyka uczy i wychowuje” współfinansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda.
Zdjęcia Edwarda Lady i Jana Okońskiego można obejrzeć równiez na stronie
: www.kolo-nowaruda.klodzko.pttk.pl.
Irena Caryk
Zimą w górach
Chętnych nie zabrakło na zimową wędrówkę po Górach Sowich. W sobotę 8 grudnia turyści Jana Okońskiego zwiedzali skalne miasto w Osówce, rozpalili ognisko przy historycznych murach i przedeptali zimowy szlak do Rzeczki. Młodym turystom towarzyszyli Irena Caryk, Ewa Lenarczyk i Edward Lada.
Świąteczne wędrowanie
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono kontynuuje projekt ‘ Turystyka uczy i wychowuje”. Wspaniałą wychowawczą lekcją okazała się turystyczna wędrówka w sobotę przed Świętem Niepodległości Polski. Młodzi turyści pana Jana Okońskiego z Klubu TRAMP w drogę zabrali polską flagę, która wspaniale łopotała w listopadowym wietrze u stóp Wielkiego Szczelińca czy na łąkach koło Pasterki. Słoneczna pogoda sprawiła mnóstwo radości młodym miłośnikom gór, a jesienny szlak prowadził od Karłowa przez łąki z Wielkim i Małym Szczelińcem w tle, do Pasterki, a stąd żółtym szlakiem wśród skalnych bastionów do romantycznych wodospadów Pośny i nad Zalew w Radkowie. Tutaj- na pożegnanie krajobraz gór odbity w czystej tafli jeziora i spokój nadchodzącego listopadowego wieczoru.Projekt finansowany jest ze środków 1% i wpłat uczestników.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez Jana Okońskiego i Edwarda Ladę .
Irena Caryk
Turystyka uczy i wychowuje
Rozpoczęła się jesienna edycja projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono „ Turystyka uczy i wychowuje. W piękną słoneczną sobotę 20 października członkowie Klubu Turystycznego TRAMP wędrowali szlakami Gór Stołowych od Karłowa przez Lisią Przełęcz, szlakiem Białych Skał i nad Urwiskami Bartorowskimi. Rajdy przyciągają coraz więcej uczniów zafascynowanych pięknymi górskimi krajobrazami i przygodami na turystycznym szlaku. Na wycieczkę z panem Janem Okońskim zapisało się dużo turystów z czwartej klasy, lecz nie zabrakło również członków Klubu TRAMP. Przez góry młodych turystów bezpiecznie prowadził przodownik GOT-u Czesław Dominas .
Termin następnej wędrówki to druga sobota listopada.
Irena Caryk
Turystyka kształci i wychowuje: projekt Noworudzkiego Stowarzyszenie
Pro Publico Bono
Sobota 19 maja znów okazała się dla noworudzkich turystów niezmiernie pracowita.Młodsi uczestnicy projektu zwiedzili muzeum etnograficzne w Wambierzycach i poznali zawód pszczelarza, natomiast członkowie klubu TRAMP wybrali się na Śnieżnik. Łatwo powiedzieć wybrali się na Śnieżnik , trzeba go przecież zdobyć. Najwyższy szczyt dotychczasowych wędrówek.Pogoda wspaniała, krajobrazy przepiękne , wspinamy się wśród skałek razem z polskimi i czeskimi miłośnikami gór. Tak nas dużo z Nowej Rudy, bo mijamy się z grupą turystów pana Karola Maliszewskiego.Jeszcze strome zejście do Międzygórza, może jednak łatwiej piąć się w górę , i na dowidzenia towarzyszy nam szum rwącego potoku Wilczki.
Wycieczki edukacyjne, turystyczne jako propozycja zorganizowania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży to sprawdzone działania w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych .
Irena Caryk –koordynator projektu
Z wizytą w Warszawie
W dniach 16 i 17 czerwca 2012r. klasa 3a Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Rudzie wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Gdy dotarliśmy na miejsce noclegu, poszliśmy się zakwaterować. Potem ruszyliśmy w drogę, bo " komu w drogę, temu czas "! Na początek Manufaktura Cukierków -to najbardziej zapachowe miejsce w Warszawie! Widzieliśmy jak się ręcznie robi cukierki według receptury, która ma 200 lat. Byliśmy nad Wisłą, gdzie widzieliśmy syrenkę i stadion narodowy. Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowaliśmy zmianę warty. Najbardzie podobało się nam Centrum Nauki Kopernik, bo robiliśmy ekstra doświadczenia i eksperymenty i widzieliśmy teatr robotyczny. Spacerowaliśmy po Parku Łazienkowskim. Wysłuchaliśmy koło pomnika F. Chopina koncertu fortepianowego. Po parku biegały oswojone wiewiórki i spacerowały pawie! Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Tam usłyszeliśmy, że do strefy kibica przyjeżdża reprezentacja Polski i udało się nam zobaczyć naszych piłkarzy na żywo! Śpiewaliśmy własną wersję piosenki "Koko spoko" i nagrała nas Telewizja TVN 24. Poszliśmy pod pomnik patrona naszej szkoły Janusza Korczaka. Wędrując po Warszawie, widzieliśmy wiele pomników i zabytków, np. zamek królewski, belweder, kolumnę króla Zygmunta, pomnik Kopernika, a także syrenki z piłkami i flagami krajów europejskich. Na koniec przejechaliśmy się metrem. Mieliśmy też różne przygody, np. Dominik zostawił w autobusie plecak, ale udało się go odzyskać. Wielu kibiców z innych krajów chciało sobie z nami zrobić zdjęcia, widzieliśmy tańczącą salsę grupę Hiszpanów i wiele innych atrakcji. Zobaczyliśmy rzeczy, których wcześniej nigdy nie widzieliśmy.Ta wycieczka była najfajniejsza na świecie.
Uczniowie 3a
Zakończyła się wiosenna edycja projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia
Pro Publico Bono.
W czerwcu zorganizowano jeszcze dwie wycieczki. Dzieci i młodzież ze Słupca wspólnie z koleżankami i kolegami z Mołdawii zwiedzali Kotlinę Kamiennogórską. Na trasie przepiękne krajobrazy u stóp Karkonoszy,bogate w tradycje tkactwa lnianego Chełmsko Śląskie i wspaniała bazylika w Krzeszowie. Trudno w jednym dniu pokazać przyjaciołom z Mołdawii ogrom zabytków Dolnego Śląska, więc wycieczka zakończyła się wizytą w Parku Miniatur w Kowarach.
Wiosenna edycja projektu to trzy edukacyjne wycieczki z uczestnikami klas I do IV, pięć wycieczek Klubu Turystyczno-Krajoznawczego TRAMP i wycieczka klasy 3a z Nowej Rudy do Warszawy. „Turystyka kształci i wychowuje” to projekt ,który uczy życiowej aktywności, uczy mądrze spędzać wolny czas i poszerza wiedzę zdobywaną w szkolnej ławce.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda , z wpłat 1% i wpłat uczestników projektu.
Irena Caryk
Wyprawa na Śnieżnik
Sobota 19 maja znów okazała się dla noworudzkich turystów niezmiernie pracowita.Młodsi uczestnicy projektu zwiedzili muzeum etnograficzne w Wambierzycach i poznali zawód pszczelarza, natomiast członkowie klubu TRAMP wybrali się na Śnieżnik. Łatwo powiedzieć wybrali się na Śnieżnik , trzeba go przecież zdobyć. Najwyższy szczyt dotychczasowych wędrówek.Pogoda wspaniała, krajobrazy przepiękne , wspinamy się wśród skałek razem z polskimi i czeskimi miłośnikami gór. Tak nas dużo z Nowej Rudy, bo mijamy się z grupą turystów pana Karola Maliszewskiego.Jeszcze strome zejście do Międzygórza, może jednak łatwiej piąć się w górę , i na dowidzenia towarzyszy nam szum rwącego potoku Wilczki.
Wycieczki edukacyjne, turystyczne jako propozycja zorganizowania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży to sprawdzone działania w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych .Plany na przyszłość to rodzinna wycieczka do Henrykowa , gdzie zwiedzimy dawny klasztor zakonu cystersów i do ogrodu botanicznego w Wojsławicach 2 czerwca w sobotę.
Kontakt tel. 785 885 587 lub poniedz. i środa 74 872 0350.
Irena Caryk –koordynator projektu
Projekt Noworudzkiego Stowarzyszenie Pro Publico Bono
Tytuł projektu jest bardzo adekwatny do realizowanych działań. Bo czyż nie można mówić o wychowaniu –tzn. chęci pokonywania wszelkich trudności w dążeniu do celu. W sobotę rano 21 kwietnia pogoda nie sprzyjała noworudzkim turystom: w deszczu i mgle spotkali się na przystanku uczestnicy wycieczki do Kudowy Zdroju do Muzeum ginących zawodów na warsztaty edukacyjne i miłośnicy górskiej włóczęgi.
Program edukacyjnej wycieczki niezmiernie bogaty i wzbogacający wiedzę ze szkolnej ławy. Dzieci poznały dawne zawody : garncarza, piekarza, kowala, młynarza, hodowcy zwierząt. Zwiedziły wiatrak z XVIII wieku, podziwiały przedmioty domowego użytku z XVIII wieku, rękodzieła artystycznego. To nie wszystko, bo uczestnicy mogli również sami wyrabiać, czy ozdabiać gliniane garnki ; chleba nie piekli , ale poczęstowano ich pajdą domowego chleba ze smalcem. Wycieczka zakończyła się radosną biesiadą przy ognisku i meczem piłki nożnej na placu zabaw.
Natomiast niezłomni turyści z Klubu „ TRAMP” często z satysfakcją pokonują pełne przygód górskie szlaki. Tym razem deszcz zacinał , a przecież trzeba było piąć się w kierunku wysokiej i pięknej Koruny w Górach Stołowych po czeskiej stronie. Niebo okazało się litościwe i nad błądzącymi , między fascynującymi i tajemniczymi skałami Broumovskich Sten ,włóczęgami zaświeciło słońce. I jak zawsze, nie zabrakło ogniska na pięknej polanie , gdzie stoi Pańsky Krzyż. Rajd kończy się jeszcze jednym fascynującym obrazem ; gdy wychodzimy z lasu w kierunku Bożanova, przed nami rozległy krajobraz polskich Gór Sowich , gdzieś na horyzoncie noworudzkie góry. I to było Święto Ziemi.
Wycieczki edukacyjne, turystyczne jako propozycja zorganizowania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży to sprawdzone działania w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdecznie dziękuję w imieniu uczestników i rodziców nauczycielom za organizowanie wycieczek, p. Czesławowi Dominasowi , że niestrudzenie dzieli się z nami swoją wiedzą i turystycznym doświadczeniem.
Irena Caryk –koordynator projektu
TRAMP na szlaku Gór Sowich
Turyści z SKKT Tramp” wędrowali w sobotę 17 marca od Przełęczy Sokolej przez Wielką Sowę , Kozie Siodło, Przełęcz Jugowską do Jugowa. Rajd rozpoczął się od bardzo historycznego spotkania turystów z „Siódemki „ z turystami z „ Trójki” , których zamiłowania do górskich wypraw uczy nauczyciel języka polskiego Karol Maliszewski. Słoneczna, wiosenna pogoda się sprawdziła, ale w górach śniegu było i po kolana, i po pas. Jak było do przewidzenia przy ognisku na Kozim Siodle smażono nie tylko kiełbaski ,ale suszono również skarpetki. Zime żegnano chyba już bezpowrotnie razem z wygrzewającą się w słońcu na drzewie żmiją ,która przez pół godziny przykuwała uwagę nie tylko naszych turystów. Panu przewodnikowi Czesławowi Dominasowi dziękujemy za bepieczną wędrówkę, panu Janowi Okońskiemu za piękne zdjęcia. Rajd odbył się w ramach projektu ‘ Turystyka uczy i wychowuje”. Wkrótce zdjęcia na stronie :www.ngo.nowaruda.pl
Irena Caryk
Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy TRAMP
Jak zostać członkiem klubu? Należy trzy razy- koniecznie w sobotę lub w niedzielę- wybrać się na turystyczny szlak niezależnie od pogody czy pory roku. Pierwsze legitymacje wręczono turystom ze Słupca. Klub działa w ramach projektu „ Turystyka kształci i wychowuje”. W sobotę 25 lutego pełną przygód wędrówką do leśniczówki w Bożkowie rozpoczął się turystyczny sezon, a 17 marca następna wędrówka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez pana Jana Okońskiego
Irena Caryk
Na kolejowym szlaku
21 listopada 2011 r.
Tegoroczna późna jesień sprzyja noworudzkim turystom. Sobota 19 dnia listopada zapowiadała się mgliście i ponuro. Tymczasem na twierdzy w Srebrnej Górze nad wędrowcami świeciło złociste słońce, a śnieżnobiała mgła od strony Gór Bardzkich i Sowich jak w teatrze to odsłaniała, to zasłaniała krajobrazy, szczyty gór czy sylwetki drzew.A gdy już turyści zdobyli twierdzę, tradycyjnie wystrzelili z armaty i posilili się przy ognisku, wyruszyli dawnym kolejowym szlakiem do Słupca. Listopadowe dni są już krótkie, dlatego z Ugorów schodzono już przy świetle gwiazd i latarki pana Jana Okońskiego.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda
Piękna jesień na szlaku
Skalnych Grzybów w Górach Stołowych
Zdjęcia wykonane przez p. Jana Okońskiego na wycieczce w ramach projektu
„Turystyka uczy i wychowuje”.
Niebanalna lekcja
26 października
Dnia 22 X 2011r dzieci z Nowej Rudy odwiedziły w Wałbrzychu Explorapark. Zajęcia prowadzone były w sali wystawowej ,,Magia matematyki”. Trwały 90 minut i były podzielone na dwie części. W pierwszej- nauczyciel-animator przedstawił problemy, objaśnił pojęcia i przygotował grupę do interaktywnego uczestnictwa w odbiorze treści wystawy. Lekcja dotyczyła tematu: mozaiki i parkietaże .W drugiej części uczniowie sami, dzięki zgromadzonym na wystawie "zabawkom", badali, dociekali, odkrywali i poszukiwali odpowiedzi na liczne pytania.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda.
Na turystycznym szlaku
10 października
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono już drugi rok realizuje projekt „Turystyka uczy i wychowuje”. Jego celem jest zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywnego i bardzo pożytecznego spędzania czasu wolnego od szkolnych obowiazków.
W ostatnich promieniach tegorocznego lata grupa noworudzkich turystów wędrowała szlakami historii Kotliny Kamiennogorskiej. W Chełmsku Śląskim turyści gościli w dawnym mieszkaniu śląskiego tkacza, a w tkackiej izbie uczyli się tkać len, tak jak robiono to w dawnych latach. Chełmsko Śląskie to dzisiaj już wioska, ale pamietająca czasy świetności, gdy była ważnym ośrodkiem płóciennictwa i sukiennictwa, a jej początki zwiazane są z opactwem cystersów w Krzeszowie. Dlatego nie mogło zabraknąć wędrowki wśród pól i górskich krajobrazów do Kaplicy św. Anny. W drodze do Krzeszowa sesja zdjęciowa wśród malowniczych skalek w Rezerwacie Głazy Krasnoludków i wspólne zdjęcie przy Diabelskiej Maczudze w Gorzeszowie. Jeszcze przed zachodem słońca turyści dotarli do dawnego opactwa benedyktynów, którego początki sięgaja epoki piastowskiej. To za sprawą cystersów nastąpił rozwój tkackiego rzemiosła i powstały wspaniałe budowle-kościoł i klasztor. To one i obraz Matki Boskiej Łaskawej nawiedzane są przez pielgrzymów do dzisiaj. Na nocleg młodych turystów siostra Barbara zaprosiła do pięknych klasztornych pokoi.
Drugi dzień okazał się bardzo turystyczny. Po śniadaniu i krótkiej moglitwie w bazylice grupa dotarła do Karpacza. Następnie pełen wrażen wjazd krzeselkowy na Kopę i piesze zdobywanie najwyższego szczytu Sudetów w wiechrze i chmurach. W trakcie schodzenia zmieniała się pogoda, mgly odsłaniały zadziwiające piękno wysokich gór. Droga powrotna okazała się trochę mecząca, ale nogi młodych turystów nie zawiodly. Nawet nie zabraklo energii, by pobiegać między zamkami, pałacami w Parku Miniatur. Nowa Ruda przywitała ulewnym deszczem, ale wszyscy dziękowali sobie nawzajem za dobre, radosne chwile wycieczki.
Drugi turystyczny rajd zaplanowano na 8 października. Deszcz , mgła, grad a nawet pierwsze płatki śniegu i tylko trzy stopnie ciepła przed Masarykową Chatą , a jednak na szlaku Gór Orlickich wspaniałych przeżyć nie zabrakło. Na początek wędrówka po kładce na Wielkich Topieliskach pod Zieleńcem, następnie wspinaczka do czeskiego schroniska na gorącą herbatę i prawdziwy rajd na Orlicę wsród pierwszych jesiennych kolorów. Turyści zdobyli nie tylko wierch o wysokości 1084 m n.p.m. , ale pokonali również bardzo niesprzyjającą pogodę . Z takim hartem ducha i fizyczną wytrzymałością zaplanowano już górską wedrówkę na listopadową szarugę.
Czekoladowa lekcja
20 września
W słoneczną sobotę 17 września młodsza grupa dzieci odwiedziła Wrocław- w czekoladziarni nie tylko smakowała czekoladę, ale poznawała również jej historię. Dzieci wzięły udział w lekcji przy czekoladowych smakołykach: gorącej czekoladzie z przyprawami i czekoladowej fontannie. Spotkanie odbyło się pod hasłem: ,,W płynie i w tabliczce - czekoladowa chemia”. Uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania: Czy chemia może być smaczna? Dlaczego czekolada się topi i jak wygląda jej produkcja? Czy czekolada ma swój wzór chemiczny? Kto pierwszy wyprodukował tabliczkę czekolady i dlaczego biała czekolada jest biała? Czekoladowe lekcje propagujące wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, rozpalają w dzieciach i młodzieży zainteresowanie światem i prawami nim rządzącymi.
Natomiast zabytkową architekturę stolicy Dolnego Śląska podziwiano podczas rejsu statkiem po Odrze. (zdjecia z dnia 18 wrzesnia)
Zdobyliśmy Śnieżnik
20 czerwca 2011r.
Chmury na niebie wprawdzie nie wróżyły doskonałej pogody, ale nie przestraszyły turystów, którzy w sobotę 18 czerwca wybrali się na zdobycie Śnieżnika. Wjazd na Czarną Górę wzbudził wiele emocji , a potem wędrówka przez las , przystanki na skałkach , podziw dla odpoczywającego na szlaku pocztowego gołębia i prawdziwa wspinaczka na najwyższy szczyt gór otaczających Kotlinę Kłodzką. Ze Śnieżnika, oblężonego tego dnia przez polskich i czeskich turystów, można było zachwycać się krajobrazami gór, jezior i dolin aż po rozległe horyzonty. Noworudzkich turystów prowadził przewodnik Czesław Dominas, dlatego nie sposób było pobłądzić, ale wzbogacić swoją książkową wiedzę o pięknie i bogactwie Masywu Śnieżnika.
Do zobaczenia na turystycznym szlaku.
Wycieczka na Śnieżnik zakończyła realizację projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono „ Turystyka uczy i wychowuje”. Dotację na realizację projektu Stowarzyszenie otrzymało z Gminy Miejskiej Nowa Ruda.
Na szlaku ginących zawodów w Kudowie
Zdroju
06 czerwca 2011r.
W sobotę 4 czerwca odyła się wycieczka "Szlakiem ginących zawodów" do Kudowy Zdroju- organizowana przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w ramach projektu „ Turystyka uczy i wychowuje”. Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda.
„Na miejscu odnaleźliśmy drogowskazy , które wskazały nam drogę do "zaczarowanego świata". Powitały nas gospodynie w strojach ludowych i z wielką gościnnością, zaprosiły do wspólnej zabawy. Pierwszym punktem programu po pokazie pracy garncarza, było samodzielne wykonanie glinianego naczynia. Zabawa zaczęła na dobre. Ubrano nas w specjalne fartuchy, a potem emocji nie było końca. Nagle spod naszych palców wyrastały piękne naczynia, które przyozdobione odstawialiśmy do wyschnięcia. Kiedy wszyscy sprawdziliśmy swoje ,,garncarskie” umiejętności, zaproszono nas na spacer wśród zwierząt. Tak , to prawda. Można było spotkać pawia, zające ozdobne ptactwo domowe, dzikie świnki, jelenie, lecz największą atrakcją okazało się karmienie maleńkich kóz. Kolejna niespodzianka, to wizyta w kuźni , gdzie mięliśmy okazję przyglądać się ciężkiej pracy i wytworom kowala. Kolejna chatka przywitała nas pachnącym chlebem , gdzie można było skosztować chleb ze swojskim smalcem i ogórkiem. Niespodzianek nie było końca… wkroczyliśmy do czarodziejskiego domu, w którym mieliśmy okazję zobaczyć stare sprzęty domowego użytku m.in.: pralkę – tarkę maszynę do liczenia- dzisiejszy komputer , obuwie, a nawet tornister. W tej pracowni zachwyciło nas rękodzieło, czyli szydełkowe wytwory. Każdy z nas wybrał choćby jeden z cudownych zbiorów motylków, kwiatów, serwetek, spiek, kunsztownie wykonanych przez pracowite gospodynie. Na koniec nastąpił ,,szał” pamiątkowy. Wszyscy bowiem poszukiwali jeszcze dodatkowych upominków dla najbliższych. Cały teren był pięknie ogrodzony, graliśmy w piłkę, śpiewaliśmy, a z naszych ust nie znikał uśmiech. Pełni wrażeń wracaliśmy do domu. Z pewnością nie jednemu przemknęła myśl, że jeszcze chętnie tam wróci.
Szlakiem zabytków do Henrykowa
17 maja 2011
14 maja odbyła się wycieczka edukacyjno - turystyczna: „Szlakiem zabytków kultury chrześcijańskiej”. Turyści zwiedzili opactwo cystersów w Henrykowie. O historii, działalności i znaczeniu dla rozwoju cywilizacji europejskiej zakonu cystersów wspaniale opowiadał tegoroczny absolwent Katolickiego Liceum w Henrykowie Gniewko Flis. Uczestnicy zwiedzili klasztor i park krajobrazowy o niezwykłych walorach przyrodniczych. Natomiast w drodze powrotnej odwiedzili Ogród Botaniczny w Wojsławicach, gdzie można było nie tylko podziwiać kwitnące rododendrony, ale wrócić do domu z barwną donicą kwiatów.
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Bobolandia
8 maja 2011
Noworudzkie dzieci 7 maja 2011r. w ramach projektu „Turystyka uczy i wychowuje” wzięły udział w wycieczce do Bobolandii - największego w Polsce Parku Rozrywki Rodzinnej we Wrocławiu. Jak było do przewidzenia dzieci świetnie się bawiły, atrakcyjnie i wesoło spędziły wolny czas. Ale zgodnie z założeniem projektu odbyły wiosenny spacer po ulicach stolicy Dolnego Śląska. Rzeka Odra, stare zabytkowe kamienice okazały się również urzekające jak zabawy w Bobolandii.
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Na szlaku Gór Sowich
10 kwietnia 2011
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w ramach projektu „Turystyka uczy i wychowuje” 2 kwietnia 2011 r. zorganizowało dla dzieci i młodzieży z Nowej Rudy Rajd szlakiem Gór Sowich. Turyści wędrowali na Wielką Sowę od Przełęczy Sokolej, Drogą Gwarków przez Małą Sowę, odpoczywając przy ognisku z kiełbaskami. Z wieży widokowej szerokie krajobrazy zasłoniła mgła, ale mimo jeszcze leżącego na stoku śniegu, po drodze można już było kłaniać się wiosennym kwiatom. Zawsze po drodze do Jugowa jest schronisko „Zygmuntówka„ i można przybić pieczątki do książeczki GOT-u.
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Polska Wielkanoc
8 marca 2011
Dnia 26 marca w ramach realizacji projektu "Turystyka uczy i wychowuje" dzieci z Nowej Rudy wzięły udział w wycieczce do Gajewa, gdzie odbyły sie warsztaty zajęciowe "Polska Wielkanoc" Zajecia poprowadziła gawęda o tradycjach wielkanocnych. Zaprezentowane zostały liczne przykłady rękodziała artystycznego. Dzieci poznały potrawy świąteczne oraz wykonywali pisanki nowa dla nich techniką.
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Turystyka uczy i wychowuje
6 grudnia 2010
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 w ostatnią sobotę listopada wzięli udział wycieczce ”Szlakiem ginących zawodów”. Obejrzeli w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu spektakl „Calineczka”, razem z p. Sewerynem Mrożkiewiczem - aktorem teatru poznawali tajemnice teatralnych kukieł. A po drodze w ogrodzie botanicznym w Lubiechowie podziwiali kolory egzotycznych kwitnących kwiatów. Zza szyb autobusu witała młodych turystów nadchodząca zima.
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Zwiedzamy zabytki kultury
chrześcijańskiej
17 listopada 2010
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w bieżącym roku realizuje dla dzieci i młodzieży projekt „Turystyka uczy i wychowuje”. Uczniowie ze SP Nr 2 uczestniczyli w trzech wycieczkach „Na dziennikarskim tropie..”, a uczniowie z „Siódemki” wędrują szlakiem ginących zawodów. W ramach opisywanego projektu zaplanowano jeszcze wycieczki szlakiem zabytków kultury chrześcijańskiej. W sobotę 6 listopada turyści ze słupieckich szkół zwiedzili dawny klasztor cystersów w Lubiążu i bazylikę w Trzebnicy. Podziwiano zachowany zespół klasztorny największego opactwa cysterskiego na świecie. Warto dodać, że do Lubiąża cystersów sprowadził w 1163 r piastowski książe Bolesław I Wysoki. Ale podziwiano również ludzi, którzy pracują nad tym, by ten zabytek klasy „0” wrócił do dawnej świetności. Natomiast w Trzebnicy młodzi turyści wysłuchali pięknej lekcji o roli cystersów w budowaniu europejskiej cywilizacji, o roli Świętej Jadwigi w budowaniu chrześcijaństwa na Śląsku. Ksiądz przewodnik pokazał zwiedzającym kryptę św. Bartłomieja pochodząca z czasów średniowiecza i relikwie Wielkiej Patronki Ślaska. Następną wycieczkę szlakiem cysterskich klasztorów na Dolnym Ślasku zaplanowano 4 grudnia. Będzie ona prowadzić przez Bardo Ślaskie do Henrykowa. Uczestnicy zwiedzą jeszcze po drodze zamek w Kamieńcu Ząbkowickim. Oczywiście nad przełomem Nysy Kłodzkiej trzeba będzie wspiąć się na Górę Bardzką. Opiekunami turystów są: ze SP Nr 7 jest Jan Okoński, a z Gimnazjum Nr 2 Aleksandra Konarkowska i Małgorzata Malach-Baranców. Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej w Nowej Rudzie.
Książka pod choinkę
Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono i Czterolistna Koniczynka znów zorganizowały piękną świąteczną akcję dla noworudzkich dzieciaków /książka pod choinkę/ .
Stowarzyszenie wpisało się w program Banków Żywności i w listopadzie wolontariusze z Gimnazjum Nr 2 i Nr 1, z LO, z OHP i SP Nr 2, zbierali w marketach artykuły spożywcze. Życzliwi klienci Biedronek z ul. Słupieckiej i Piłsudskiego oraz Tesco podarowali noworudzkim rodzinom na święta około 835 kg żywności. Dzieci dostały paczki ze słodyczami ,a w każdej paczce piękna niespodzianka z książką. Czterolistna Koniczynka przygotowała 36 paczek, a Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono 52 dla dzieci ze Słupca i z Drogosławia.
Świąteczna uroczystość to wspaniała okazja na wspólne śpiewanie kolęd razem z noworudzką scholą , składanie życzeń przez sprawdzonych przyjaciół / Burmistrza Miasta, dyrektorkę SP NR 2 czy radosne pląsy z młodzieżą.
Organizatorzy serdecznie dziękują pracownikom MBP, Uniwersytetowi III wieku, wolontariuszom , ale przede wszystkim sponsorom Zarządowi KSS Bartnica, Dyrektorowi GBS, radnej Beacie Kłosowskiej -Tyszce oraz Księgarni Witolda Marca.
Irena Caryk