TURYSTYKA UCZY I WYCHOWUJE

Ostatnia wycieczka   

       W sobotę 18 listopada  Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono  zakończyło realizację projektu Turystyka uczy i wychowuje.  W 20017 roku członkowie SKKT  z Siódemki  aż 10 razy pakowali plecaki na  wędrówki szlakami Gór Kamiennych , Wałbrzyskich, Wzgórz Włodzickich, Masywu Śnieżnika . Zdobyli Waligórę, Rogowiec, Chełmiec, Włodzicką Górę, Śnieżnik, Ślężę. Do zaprawionych turystów dołączyli  pierwszaki, którzy pod opieką wychowawczyni Magdaleny  Lichwy i rodziców  turystyczne doświadczenie zaczęli zdobywać w Górach Stołowych.   Na zakończenie projektu grupa Jana Okońskiego odkrywała tajemnice pałacu w Jedlince , ale również szukała skarbów w starym parku.

   Noworudzkie Stowarzyszenie  Pro Publico Bono serdecznie dziękuje Janowi Okońskiemu nauczycielowi z noworudzkiej Siódemki, który tak mądrze , serdecznie i niestrudzenie od lat  dzieli się z młodymi turystami swoją wiedzą i i miłością  do gór.

Zobacz galerie

Irena Caryk

Z piosenką na ustach w dzień 11 listopada

     Turyści Jana Okońskiego z noworudzkiej siódemki  od kilku lat towarzyszą uczestnikom Górskiego Biegu Niepodległości szlakiem Wzgórz Włodzickich. Wprawdzie św. Marcin  11 listopada  na białym koniu nie dotarł , ale pogoda już  ostro zapowiadała nadejście zimy, dlatego z trudem dało się nieść biało-czerwoną chorągiew. A krajobrazy wokół nas przepiękne.  Święto  naszej niepodległości  to również tradycja śpiewania piosenek o szarej piechocie czy pierwszej brygadzie. Młodym zapału nie zabrakło- najpierw  przy ognisku , a później w oczekiwaniu na pierwszych biegaczy. Na koniec brawurowy doping i serdeczne brawa dla zmęczonych bohaterów górskiego  biegu .

Rajd  na 11 listopada odbył się w ramach projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono - Turystyka uczy i wychowuje. Zapraszamy na stronę internetową www.ngo.nowaruda.pl

Zobacz galerie

Irena Caryk

 

Zdążyć przed deszczem 

     Udało się zdążyć przed deszczem. . Noworudzcy turyści ze SP Nr 7 w sobotę 21 października wrócili na  szlaki Gór Kamiennych. Osiemnastka miłośników  turystycznych wypraw  Jana Okońskiego /nauczyciela i opiekuna SKKT w Siódemce/ brawurowo osiągała wysokości Waligóry  i Rogowca, natomiast schodzenie z wierchów wymagało już nie tylko dobrej kondycji , co wielkiej rozwagi. Nieodpowiednio postawiony krok na ścieżce  zasypanej  kolorowymi liśćmi  klonów, i buków mógł zakończyć się slalomem na kilkanaście metrów w  dół.

   Chwila odpoczynku  w tłumie turystów w Andrzejówce, a przed  dalszą wędrówką wzrok próbuje zapisać w pamięci  krajobrazy trzech dolin otoczonych  jesiennymi górami. Jak zawsze  na zakończenie wędrówki rozpalono ognisko, tym razem przy tajemniczych ruinach zamku na Rogowcu ,  a  góry żegnały młodych turystów jesiennymi , szarymi  mgłami i nadciągającym deszczem. Rozpadało się nocą.     Irena Caryk

Galeria

 

  Pod górkę było ciężko

 

     Zgodnie z planem w sobotę 30 września  ze Śnieżnika jeszcze można było podziwiać po polskiej i czeskiej stronie  dostojne górskie krajobrazy. Żeby  ominąć tłumy miłośników sudeckiego wierchu, przewodnik Mirosław Zbrzeźniak prowadził turystów Jana Okońskiego z noworudzkiej siódemki drogą niełatwą , dlatego wrześniową ciszę zakłócał tylko gwałtowny jesienny   wiatr.  Mozolna wędrówka, czy zmęczenie nie przesłoniły młodzieńczego zachwytu nad wspaniałością otaczającego świata. 

    A  w schronisku pod Śnieżnikiem  niespodzianka, bo przewodnik  przypomniał Irenie Caryk ,że wędruje z dziećmi po górach od 40 lat. Jak na taki  jubileusz przystało , było sto lat i tort od zaprzyjaźnionej rodziny turystycznego przewodnika  z Lądka Zdroju.

   W drodze do domu młodzi sprawdzali wytrzymałość swoich wokalnych umiejętności ,  a wychowawcy z zadumą żegnali słońce zamykające za Wielkim Szczelińcem  jeszcze jeden turystyczny dzień.

Śnieżnik zdobyty w ramach projektu  Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Public Bono Turystyka uczy i wychowuje. www.ngo.nowaruda.pl

                                                                                                                                         Irena Caryk

 

                                   A w górach już jesień.....

 

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono  rozpoczęło jesienny sezon turystycznych wędrówek. W sobotę 23 września   członkowie Klubu Turystycznego  Traper odbyli swoją pierwszą wędrówkę.  Pod opieką Magdaleny Lichwy i  rodziców ,  bohatersko przemierzyli szlak Błędnych Skał.  Natomiast uczestnicy SKKT  Jana Okońskiego  wędrowali przez Góry Kamienne od  schroniska Andrzejówka do Głuszycy.  Przed schroniskiem odbyła się sesja filmowa, bo temat okazał się bardzo oryginalny , ćwiczenia z ratownictwa w górach z udziałem śmigłowca.

 

 Przy dźwiękach latającej maszyny  w pionie zaliczono Waligórę ,  a potem to już było i  z górki i pod górkę wzdłuż polsko-czeskiej granicy. Kto by się chciał w tamte piękne lasy wybrać na grzyby , wypada rzetelnie ostrzec, wszystkie wyzbierano na niedzielne obiady.  Młodym  turystom  odkrywającym w sobie  pasję do zbierania zajączków, maślaków , czy prawdziwków, nie przeszkadzały huraganowe wiatry  zapowiadające ulewne deszcze na ostanie  dwie godziny wędrówki. W następną sobotę 30 września wyruszamy na jeden z  największych  szczytów Dolnego Śląska w Masywie Śnieżnika, ale towarzyszyć nam będzie  już złota polska jesień.  

 

 Irena Caryk

 

Turyści ruszyli w góry

Noworudzcy miłośnicy gór wspólnie  z członkami PTTK  Kłodzko rozpoczęli sezon turystyczny,

zdobywając w sobotę 11 marca Chełmiec. Droga  zielonym szlakiem  z Boguszowa Gorce  urozmaicona  widokami gór sprawiała wiele radości łagodnie , stopniowo prowadziła  na szczyt, natomiast do Wałbrzycha wracano prawie w biegu , do którego zmuszało strome zejście  żółtym szlakiem.

Szkolny  Klub Krajoznawczo- Turystyczny Jana Okońskiego wędrował w ramach projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono „ Turystyka uczy i wychowuje” .

                                                                                                            Irena Caryk

 

Turystyka uczy i wychowuje  w 2016 roku

     Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono zakończyło  realizację projektu   Turystyka uczy i wychowuje  w 2016 roku. Szkolni turyści przewędrowali dziesiątki kilometrów turystycznymi  szlakami  Wzgórz Ścinawskich, Gór Stołowych Wałbrzyskich, Sowich, Orlickich . Zwiedzili Zamek Książ, Palmiarnię w Lubiechowie, skalne miasta  Włodarz, Osówkę a  na koniec  dawne królewskie miasta  Bystrzycę Kłodzką i  Kłodzko. W tym roku do projektu aktywnie włączyli się uczniowie  Noworudzkiej Szkoły Technicznej i Szlakiem Skalnych Grzybów wędrowało  prawie 80 osób.

 Jednak najaktywniejsi okazali się turyści Jana Okońskiego ze Szkolnego Koła  Turystyczno-Krajoznawczego z Siódemki . Pasjonaci  pieszych wędrówek po górach , którzy bez względu na wszelkie trudności   pakowali plecaki i ruszali w góry, razem ze swoim przewodnikiem  otrzymali odznaki noworudzkich trampów za 2016 rok.

    Nie sposób nie docenić  aktywności  młodszych miłośników gór   Magdaleny Lichwy , którzy w wieku III klasy szkoły podstawowej  nie boją się turystycznych wyzwań.

   W tym miejscu wypada również podziękować  noworudzkim Gwarkom za wspólne wędrowanie  i piękną lekcję umiłowania gór.    

Irena Caryk 

Zobacz galerie

 

Ale ryba

     Świetlica Ola jak co roku  z okazji Dnia Dziecka wzięła udział  w zawodach wędkarskich  organizowanych  przez Koło Wędkarskie SUM . Tegoroczny połów okazał się niezmiernie obfity,  zawodnicy Kornelia i Kamil nie narzekali na brak ryb. Dopingowała ich  pani Katarzyna Klimek i  szczerze pomagali profesjonalni wędkarze. W liczbie pięćdziesięciu młodych zawodników Kamil zajął II miejsce łowiąc taaaaaaaaaką rybę.

    Noworudzkie Stowarzyszenie serdecznie dziękuje członkom Koła Wędkarskiego SUM za piękną pasję promowania umiejętności łowienia ryb wśród dzieci i za wieloletnią organizację zawodów  z Okazji  ich Święta .

 

Irena Caryk 

Zielona pracownia

       Środowiskowa Świetlica OLA od dłuższego już  czasu przyciąga pasjonatów przyrody. Od stycznia pani Teresa Fereżyńska prowadzi warsztaty  zielonej pracowni dla wszystkich chętnych noworudzkich uczniów. Zajęcia  najczęściej odbywają się w środy i to nie tylko w świetlicy przy ul. Radkowskiej. Młodzi ekolodzy   20 marca wyruszyli na podpatrywanie żab do Jawornika, a 20 kwietnia zwiedzali w Bielawie  słoneczną szkołę.  Nie zabrakło również pełnego emocji warsztatu

Kaszojad i w świetlicy w towarzystwie Studentów III Wieku   i w Dwójce . IC

Zobacz galerie

 Na szlaku Skalnych Grzybów

      Młodzi turyści z Siódemki 23 kwietnia wędrowali wspólnie z  noworudzkim Gwarkami od Wambierzyc przez Studzienną do Karłowa, podziwiając na trasie skalne kompozycje Gór Stołowych. Wycieczka Szkolnego Klubu Turystyczno Krajoznawczego z Siódemki  została zorganizowana w ramach projektu Turystyka uczy i wychowuje.  IC

Zobacz galerie

Turystyka uczy i wychowuje

 

       Noworudzkie Stowarzyszenie  Pro Publico  Bono zakończyło już następną  edycję projektu „Turystyka uczy i wychowuje” . Turyści Jana Okońskiego z „Siódemki” i Magdaleny Lichwy z Gimnazjum nr 2 uczcili Święto Niepodległości  na szlaku Gór Włodzickich  wędrując z biało-czerwonym flagami . A na 14 listopada Stowarzyszenie zaprosiło turystów z  Gimnazjum Nr 1 i z  „Trójki” .  Mimo niesprzyjających   prognoz z Międzygórza  na Górę Igliczną i do Marianówki  turyści    Barbary Stoińskiej i Karola Maliszewskiego wędrowali w lekkich podmuchach wiatru i w jesiennych błyskach  słońca , a gdy w autobusie serdecznie się żegnano , nie zabrakło słów wdzięczności dla rodziców i dla niezawodnych noworudzkich gwarków.

 

Irena Caryk

Zobacz galerie

 

Srebrna Góra  w słońcu

            Niespodzianie  w sobotę  24 października  przy Intermarche spotkały się dwie grupy noworudzkich turystów.   Wspólne  zdjęcie i Gwarkowie  ruszyli  w stronę   Wambierzyc, a turyści  z „Siódemki „ i Gimnazjum nr 2  zamierzali zdobyć  Fort Ostróg  w Srebrnej Górze .

     Wędrówka rozpoczęła  się w gęstej mgle, tylko słoneczne odblaski  z okien  wieżowców wskazywały drogę.  Na wysokości  Ugorów można było podziwiać  unoszący się w błękitnej poświacie Wielki Szczeliniec  czy ściankę wspinaczkową.  Trasa nowego szlaku  przez Garb Dzikowca ,wyznaczonego przez członków PTTK,  wymagała taterniczych umiejętności. Do celu  turyści  wyznaczyli  własną trasę- najpierw polnymi drogami dotarli nad zalew i  od  Czerwieńczyc  do Nowej Wsi  dzielnie pokonali trudny odcinek asfaltowej  drogi , by zatrzymać się na   wiadukcie   , a  dalej   nieczynnym  kolejowym szlakiem do wiszącego mostu przy granicy Srebrna Góra. Odważni  ruszyli  na Wielki Wiadukt  i  ostrą , skalną wspinaczkę  na Fort Ostróg. Jak zawsze ,zmęczonych turystów, Fort przyjął bardzo gościnnie .

  I trudom, i radościom towarzyszyła słoneczna pogoda w pięknych kolorach jesieni.

Wycieczka odbyła się w ramach projektu „ Turystyka uczy i wychowuje „ Młodymi turystami opiekowali się Magdalena Lichwa, Jan Okoński , Katarzyna Klimek,  Irena Caryk, Jarosław Lichwa.

Zobacz galerie

 

Wędrówka pod Czarną Górę

 

 Młodzi  turyści Jana Okońskiego  przed wakacjami dwa razy odwiedzili  Masyw Śnieżnika. W maju  wspinali się na najwyższe szczyty : Średniak- 1210 m n.p.m. o Śnieżnik – 1425 m n.p.m. i wędrowali do Kletna  szlakami , które wyznaczał przewodnik Mirosław Zbrzeźniak. W drodze na Śnieżnik czescy turyści proponowali  ładować do kieszeni ciężkie kamienie, by wiatr nie porwał w przestworza. Ale za to  wędrówkę  w upalnym słońcu  na Górę Igliczną 13 czerwca można było ochłodzić, brodząc  w górskim potoku Wilczki w Międzygórzu. Noworudzkich  turystów nie opuszczały wspaniałe krajobrazy  od Przełęczy Puchaczówka aż do Sanktuarium Marii Śnieżnej. Błękitne niebo nad Śnieżnikiem budziło marzenia na następną wspinaczkę.

 

    Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono organizuje  wycieczki  w ramach  projektu „ Turystyka uczy i wychowuje”. A na górskich szlakach często  spotykają się dwa pokolenia turystów : uczniowie i wytrawni turyści z PTTK- noworudzcy Gwarkowie.

 

                                                                                                                                                            IC

Zobacz galerie

 

Od Srebrnej Góry do Przygórza

  Wędrówka z Przełęczy Srebrnej do Przełęczy Woliborskiej i czarnym szlakiem do Przygórza okazała się  nie tylko długa ,ale atrakcyjna i słoneczna. W licznej grupie turystów  Stowarzyszenia Pro Publico Bono  i noworudzkich gwarków jak zawsze nie zabrakło radości i dobrej kondycji na następne szlaki.

Zobacz galerie

 

Dzień wiosny na Wielkiej Sowie

Miało być deszczowo, mglisto i wcale nie wiosennie. Tymczasem 21 marca na szlaku dawnych Czeskich Gór /informacja od przewodnika Czesława Dominasa/ od Przełęczy Walimskiej na Wielką Sowę , piękne krajobrazy można było podziwiać w słonecznym blasku. Młodzi turyści Jana Okońskiego i Magdaleny Lichwy ze SP Nr 7 oraz G Nr 2 oraz noworudzcy gwarkowie wiosnę dostojnie przywitali u stóp białej wieży przy ognisku z kiełbaskami. A w tym dniu Wielką Sowę odwiedzali również miłośnicy gór z Poznania, Głogowa, Wrocławia i Wałbrzycha.

 

Organizatorem wiosennego rajdu było Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w ramach projektu” Turystyka uczy i wychowuje”

 

Irena Caryk  

  

Na kolejowym szlaku ……..

 

Noworudzkie Stowarzyszenie  rozpoczęło jesienny sezon turystyczny od wycieczki do Jaworzyny Śląskiej . Turyści Jana Okońskiego  nie tylko zwiedzali  wiekowe  parowozy , ale  kolejowy szlak przebyli starym pociągiem.

 

W niedzielę 28 września w słonecznej pogodzie  z  noworudzkimi Gwarkami  wędrowali szlakami Gór Sowich na turystyczny zlot na Wielkiej Sowie organizowany przez Wałbrzyski Oddział PTTK.

 

 W niedzielę 5 października w tłumie noworudzian przewędrowali od Góry Wszystkich Świętych  na Górę Anny , by wziąć udział w uroczystości otwarcia na tej górze, odzyskanej dla miasta, odrestaurowanej  wspaniałej wieży widokowej.

 

 A 18 października  wspólnie z gimnazjalistami i Magdaleną Lichwą mozolnie zdobywali Fort Ostróg w Srebrnej Górze

 

 Natomiast najmłodsi  w jesienną  wrześniową niedzielę z wychowawczynią Magdaleną Lichwą i mamami zwiedzili Rynek w Wałbrzychu, bawili się na placu zabaw w Jedlinie Zdroju i wędrowali przez dżunglę oglądając w Teatrze lalki i Aktora przedstawienie „Księga dżungli”.            

Zobacz galerie     

 

                                                                                                                                                         Irena Caryk

 

 A nam się wycieczka udała

 Dopiero   przed wieczorem w sobotę 24 maja zgodnie z przewidywaniami niebo zagrzmiało, zawirowało wiatrem, sypnęło gradem i  polało  ulewnym deszczem. A przed południem  łagodna pogoda wspierała  młodych turystów  ze Słupca  wędrujących uciążliwym szlakiem  z Przełęczy Woliborskiej do Srebrenej Góry .  Droga przypominała szlaczek rysowany w dziecięcym zeszycie – jeżeli się zbiegło z Szerpki do Przełęczy pod Szeroką, to na Malinową trzeba będzie się wspinać i tak  aż do Fortu Ostróg. A tu miłe zaskoczenie, bo można było  posiedzieć przy ognisku, uczestniczyć w pasjonującej lekcji historii.

 

     Pieszy rajd zorganizowano w ramach projektu” Turystyka uczy i wychowuje „ współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda. Wędrowcom Towarzyszyli wychowawcy : Magdalena Lichwa, Ewa Lenarczyk , Irena Caryk i  niezastąpiona mama turystka Urszula Adamska.

Zobacz galerie

 

Z nimi warto wędrować    !!!

    Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono koontynuuje realizację  projektu „Turystyka uczy i wychowuje”.  Szkolni miłośnicy  górskich  wędrówek  29 marca szukali wiosny na trasie  Gór Bardzkich  od   Przełęczy Łaszczowa  przez Górę  Bardzką do  średniowiecznego miasteczka nad Nysą Kłodzką. Na trasie pięknych krajobrazów  wymieniano pozdrowienia  z turystami   z Wrocławia, a kaplica  upamiętniająca religijną legendę nie przypadkiem stoi na skale , która od wieków trwa jak ołtarz ofiarny.

   Sobotni rajd był szczególny  , bo do  zespołu  sprawdzonych turystów z „ Siódemki „ dołączyła gimnazjalna ekipa  niezawodnych turystów sprzed lat.

 Z nimi naprawdę warto  wędrować i  szukać przygód na turystycznym szlaku.

   Następna wyprawa  do parku linowego w Jedlinie Zdroju 12 marca. Wstęp na liny uzależniony od bezdeszczowej pogody.                 

Zobacz galerie                                                                                

Irena Caryk

 

Nieoczekiwana zmiana miejsc

 

  Miała być  fascynująca przygoda na  czarodziejskich linach w Jedlinie Zdroju, ale deszcz wymusił zmianę turystycznych planów.  I noworudzcy turyści   w sobotę 9 listopada wędrowali  historycznym szlakiem kopalni złota w Złotym Stoku. Nie zabrakło wielkich emocji za sprawą wspaniałych opowieści przewodników  po muzeum.  Na zakończenie  trasa wycieczki zawiodła wszystkich do przyjaciela Nowej Rudy  ks. Józefa Siemasza.

 

Projekt  „Turystyka uczy i wychowuje” realizowany jest przez  Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono i współfinansowany  ze środków  Gminy miejskiej . Miłośników górskich wędrówek z noworudzkich szkół zapraszamy  7 grudnia w Góry Orlickie.  

Zobacz galerie                                                                                                                  Irena Caryk

 

 

Jesienne wędrowanie

    Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono kontynuuje realizację  projektu „Turystyka uczy i wychowuje”.  Szkolni miłośnicy  górskich  wędrówek  27 września  wzięli udział w rajdzie PTTK  tradycyjnym kłodzkim „Kartofelku” opisanym przez Witolda Telusa na internetowej  stronie noworudzkich gwarków, a 19 października  zachwycali się słoneczną  jesienią na szlaku Gór Bardzkich  od Barda Śląskiego do Przełęczy Wilczej. Na trasie nie zabrakło  turystów ze SP nr 7 i Gimnazjum Nr 2 z opiekunami Magdą Lichwą  , Janem Okońskim, Katarzyną Klimek oraz  Konradem  Kałwakiem .  Jak zawsze przygód , i radości,  i  turystycznego konkursu  na trasie nie zabrakło ; Janowi Okońskiemu dziękujemy  za nagrody w konkursie i piękne zdjęcia , Jarosławowi Lichwie za ognisko na zakończenie wspaniałej , ale i męczącej wędrówki.

Następny rajd zaplanowano na 8 listopada od Jedliny Zdroju do Zagórza Śląskiego z wizytą w Zamku Grodno.                     

Irena Caryk – koordynator projektu

Zobacz galerie

 

Turystyczna sobota

 

      Piękna pogoda i zbliżające się wakacje  to czas na organizowanie wycieczek pełnych przygód. W ramach projektu „Turystyka uczy i wychowuje”  w sobotę 15 czerwca młodsi  turyści wybrali się na zwiedzanie Polanicy Zdroju , a turyści  Jana Okońskiego  dołączyli do noworudzkich gwarków na wędrówkę  stóp Broumowskich Sten. Organizatorzy  wybrali i  najkrótszą trasę rajdu, bo tylko 15- kilometrową. Ale nie zabrakło pięknych krajobrazów z widokiem  gdzieś w oddali na Górę Anny, odpoczynków  w zagajnikach czy w eleganckim pensjonacie  Ameryki.

 

     Wspaniały opis rajdu pana W. Telusa  można przeczytać na stronie internetowej noworudzkiego pttk jak również   zatrzymać wspomnienia , oglądając zdjęcia autora tekstu oraz M.Wzientka i  Jana Okońskiego.    IC

Zobacz galerie

 

W zielonych krajobrazach Gór Sowich

Turyści  Jana Okońskiego wspólnie z noworudzkimi gwarkami  25 maja wędrowali  u stóp Małej Sowy. Jak zawsze nie zabrakło pięknych przeżyć, wspaniałych krajobrazów, turystycznych przyjaźni na trasie, i p. Czesława Dominasa , który nie tylko dzielił się swoją bogatą wiedzą, ale sprawdzał wiedzę uczestników  w turystycznym konkursie.

Rajd odbył się w ramach projektu „Turystyka uczy i wychowuje” , współfinansowanym  ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda.                                            IC

Zobacz Galerie

 

Góry Stołowe w pierwiosnkach

 

     Rajdy noworudzkich gwarków to również okazja do wspólnych wędrówek turystów Karola Maliszewskiego i Jana Okońskiego. W sobotę 27 kwietnia na trasie od Polanicy Zdroju  przez Batorów  Skalne Grzyby do Wambierzyc  jak zawsze przygód nie brakowało. Ale nawet zmęczenie w nogach nie było tak bardzo męczące , gdy na wszystkich łąkach  zakwitły pierwiosnki.

 

   IC

Zobacz galerie

Wędrówka na Włodarz

Projekt  Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono  „Turystyka uczy i wychowuje” doskonale wpisuje się w harmonogram wycieczek noworudzkiego oddziału PTTK. W sobotę 02.03.2013  do turystów Jana Okońskiego dołączyli noworudzcy gwarkowie. Na trasie zrealizowano wszystkie obietnice złożone przez organizatora, nie przewidziano tylko wspaniałej, słonecznej pogody. Promienie słońca roztapiały kryształowy świat Królowej Śniegu, a jakiś tajemniczy obcokrajowiec balonową pocztą przesłał życzenia, które zawisły wysoko na gałęzi  świerka. Skąd one się tam wzięły – nie wiadomo, ale trafiły pod właściwy adres. Przesłano je wszystkim miłośnikom sobotnich wędrówek po górach. W ramach działalności noworudzkiego koła PTTK turyści spotkali się już po raz trzeci.

Projekt Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono „Turystyka uczy i wychowuje” współfinansowany jest  ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda.

Zdjęcia Edwarda Lady i Jana Okońskiego można obejrzeć równiez na stronie

: www.kolo-nowaruda.klodzko.pttk.pl.

Zobacz galerie

Irena Caryk

Zimą w górach

Chętnych nie zabrakło na zimową wędrówkę po Górach Sowich. W sobotę 8 grudnia turyści Jana Okońskiego zwiedzali skalne miasto w Osówce, rozpalili ognisko przy historycznych murach i przedeptali zimowy szlak do Rzeczki. Młodym turystom towarzyszyli Irena Caryk, Ewa Lenarczyk i Edward Lada.

Zobacz galerie

Świąteczne wędrowanie

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono kontynuuje projekt ‘ Turystyka uczy i wychowuje”. Wspaniałą wychowawczą  lekcją okazała się turystyczna wędrówka w  sobotę przed Świętem Niepodległości Polski. Młodzi turyści  pana Jana Okońskiego z Klubu TRAMP  w drogę zabrali polską flagę, która wspaniale łopotała w listopadowym wietrze u stóp Wielkiego Szczelińca czy na łąkach koło Pasterki. Słoneczna pogoda  sprawiła mnóstwo radości młodym miłośnikom gór, a jesienny  szlak prowadził od Karłowa przez łąki z Wielkim i Małym Szczelińcem w tle, do Pasterki, a stąd żółtym szlakiem  wśród skalnych bastionów do romantycznych wodospadów Pośny i nad Zalew w Radkowie. Tutaj- na pożegnanie krajobraz gór odbity w czystej  tafli  jeziora i spokój nadchodzącego listopadowego wieczoru.Projekt finansowany jest ze środków 1% i wpłat uczestników.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez  Jana Okońskiego i Edwarda Ladę .

Irena Caryk

Zobacz galerie

 

Turystyka uczy i wychowuje

Rozpoczęła się jesienna edycja  projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono  „ Turystyka uczy i wychowuje. W piękną słoneczną sobotę 20 października członkowie  Klubu Turystycznego TRAMP wędrowali szlakami Gór Stołowych od Karłowa  przez Lisią Przełęcz, szlakiem Białych Skał i nad Urwiskami Bartorowskimi. Rajdy przyciągają coraz więcej uczniów zafascynowanych pięknymi górskimi krajobrazami i  przygodami na turystycznym szlaku. Na wycieczkę z panem Janem  Okońskim zapisało się dużo turystów z czwartej klasy, lecz nie zabrakło również członków Klubu TRAMP.   Przez góry młodych turystów bezpiecznie prowadził przodownik GOT-u Czesław Dominas .

Termin następnej wędrówki to druga sobota listopada.

Irena Caryk

Zobacz galerie

Turystyka kształci i wychowuje: projekt Noworudzkiego  Stowarzyszenie

Pro Publico Bono

 

Sobota 19 maja znów okazała się  dla noworudzkich turystów niezmiernie pracowita.Młodsi uczestnicy projektu zwiedzili muzeum etnograficzne w Wambierzycach i poznali zawód pszczelarza, natomiast członkowie klubu TRAMP wybrali się na Śnieżnik. Łatwo powiedzieć wybrali się na Śnieżnik , trzeba go przecież  zdobyć. Najwyższy szczyt  dotychczasowych wędrówek.Pogoda wspaniała, krajobrazy przepiękne , wspinamy się wśród skałek razem z polskimi i czeskimi miłośnikami gór. Tak nas dużo z Nowej Rudy, bo mijamy się z grupą turystów pana Karola Maliszewskiego.Jeszcze strome zejście do Międzygórza, może jednak łatwiej piąć się w górę , i na dowidzenia towarzyszy nam szum rwącego potoku Wilczki.

Wycieczki edukacyjne, turystyczne jako propozycja zorganizowania wolnego czasu  dla dzieci i młodzieży to sprawdzone działania w ramach  Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  .

Irena Caryk –koordynator projektu

 

Z wizytą w Warszawie

W dniach 16 i 17 czerwca 2012r. klasa 3a Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Rudzie wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Gdy dotarliśmy na miejsce noclegu, poszliśmy się zakwaterować. Potem ruszyliśmy w drogę, bo " komu w drogę, temu czas "! Na początek  Manufaktura Cukierków -to najbardziej zapachowe miejsce w Warszawie! Widzieliśmy jak się ręcznie robi cukierki według receptury, która ma 200 lat. Byliśmy nad Wisłą, gdzie widzieliśmy syrenkę i stadion narodowy. Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowaliśmy zmianę warty. Najbardzie podobało się nam Centrum Nauki Kopernik, bo robiliśmy ekstra doświadczenia i eksperymenty i widzieliśmy teatr robotyczny. Spacerowaliśmy po Parku Łazienkowskim. Wysłuchaliśmy koło  pomnika F. Chopina koncertu fortepianowego. Po parku biegały oswojone wiewiórki i spacerowały pawie! Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Tam usłyszeliśmy, że do strefy kibica przyjeżdża reprezentacja Polski i udało się nam zobaczyć naszych piłkarzy na żywo! Śpiewaliśmy własną wersję piosenki "Koko spoko" i nagrała nas Telewizja TVN  24. Poszliśmy pod pomnik patrona naszej szkoły Janusza Korczaka. Wędrując po Warszawie, widzieliśmy wiele pomników i zabytków, np. zamek królewski, belweder, kolumnę króla Zygmunta, pomnik Kopernika, a także syrenki z piłkami i flagami krajów  europejskich. Na koniec przejechaliśmy się metrem. Mieliśmy też różne przygody, np. Dominik zostawił w autobusie plecak, ale udało się go odzyskać. Wielu kibiców z innych krajów chciało sobie z nami zrobić zdjęcia, widzieliśmy tańczącą salsę grupę Hiszpanów i wiele innych atrakcji. Zobaczyliśmy rzeczy, których wcześniej nigdy nie widzieliśmy.Ta wycieczka była najfajniejsza na świecie.

Uczniowie 3a


Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

 

Zakończyła się wiosenna edycja projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia

Pro Publico Bono.

W czerwcu zorganizowano jeszcze dwie wycieczki. Dzieci i młodzież ze Słupca wspólnie z koleżankami i kolegami z Mołdawii zwiedzali Kotlinę Kamiennogórską.  Na trasie przepiękne krajobrazy u stóp Karkonoszy,bogate w tradycje tkactwa lnianego Chełmsko Śląskie i wspaniała bazylika w Krzeszowie. Trudno w jednym dniu pokazać przyjaciołom z Mołdawii ogrom zabytków Dolnego Śląska, więc wycieczka zakończyła się wizytą w Parku Miniatur w Kowarach.

Wiosenna edycja projektu to trzy edukacyjne wycieczki z uczestnikami klas I do IV, pięć wycieczek Klubu Turystyczno-Krajoznawczego TRAMP i wycieczka klasy 3a z Nowej Rudy do Warszawy. „Turystyka kształci i wychowuje” to projekt ,który uczy życiowej aktywności, uczy mądrze spędzać wolny czas i poszerza wiedzę  zdobywaną w szkolnej ławce.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda , z wpłat 1%  i wpłat uczestników projektu.

Irena Caryk

 

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Wyprawa na Śnieżnik


Sobota 19 maja znów okazała się  dla noworudzkich turystów niezmiernie pracowita.Młodsi uczestnicy projektu zwiedzili muzeum etnograficzne w Wambierzycach i poznali zawód pszczelarza, natomiast członkowie klubu TRAMP wybrali się na Śnieżnik. Łatwo powiedzieć wybrali się na Śnieżnik , trzeba go przecież  zdobyć. Najwyższy szczyt  dotychczasowych wędrówek.Pogoda wspaniała, krajobrazy przepiękne , wspinamy się wśród skałek razem z polskimi i czeskimi miłośnikami gór. Tak nas dużo z Nowej Rudy, bo mijamy się z grupą turystów pana Karola Maliszewskiego.Jeszcze strome zejście do Międzygórza, może jednak łatwiej piąć się w górę , i na dowidzenia towarzyszy nam szum rwącego potoku Wilczki.
Wycieczki edukacyjne, turystyczne jako propozycja zorganizowania wolnego czasu  dla dzieci i młodzieży to sprawdzone działania w ramach  Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  .Plany na przyszłość  to  rodzinna wycieczka do Henrykowa , gdzie zwiedzimy dawny  klasztor zakonu cystersów  i do ogrodu botanicznego w Wojsławicach 2 czerwca w sobotę.
Kontakt  tel. 785 885 587 lub poniedz. i środa 74 872 0350.                               

Irena Caryk –koordynator projektu

 

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Projekt Noworudzkiego  Stowarzyszenie Pro Publico Bono


Tytuł projektu jest bardzo adekwatny do realizowanych działań. Bo czyż nie można mówić o wychowaniu –tzn. chęci pokonywania  wszelkich trudności w dążeniu do celu. W sobotę rano 21 kwietnia  pogoda nie sprzyjała  noworudzkim turystom: w deszczu i mgle spotkali się  na przystanku uczestnicy wycieczki do Kudowy Zdroju do Muzeum ginących zawodów na warsztaty edukacyjne i miłośnicy  górskiej włóczęgi.
Program edukacyjnej  wycieczki niezmiernie bogaty i wzbogacający wiedzę ze szkolnej ławy. Dzieci poznały dawne zawody : garncarza, piekarza, kowala, młynarza, hodowcy zwierząt. Zwiedziły wiatrak z XVIII wieku, podziwiały przedmioty domowego użytku z XVIII wieku, rękodzieła artystycznego. To nie wszystko, bo uczestnicy mogli również sami wyrabiać, czy ozdabiać  gliniane garnki ; chleba nie piekli , ale poczęstowano ich  pajdą domowego chleba ze smalcem. Wycieczka zakończyła się  radosną biesiadą przy ognisku i  meczem piłki nożnej  na placu zabaw.
Natomiast  niezłomni turyści z Klubu „ TRAMP” często z satysfakcją pokonują pełne przygód górskie szlaki. Tym razem deszcz zacinał , a przecież trzeba było piąć się w kierunku  wysokiej i pięknej Koruny w Górach Stołowych po czeskiej stronie. Niebo okazało się litościwe  i nad błądzącymi , między fascynującymi i tajemniczymi skałami  Broumovskich Sten ,włóczęgami zaświeciło słońce. I jak zawsze, nie zabrakło ogniska  na pięknej polanie , gdzie stoi Pańsky Krzyż.   Rajd kończy się jeszcze jednym fascynującym obrazem ; gdy wychodzimy z lasu w kierunku Bożanova, przed nami rozległy krajobraz polskich Gór Sowich  , gdzieś na horyzoncie noworudzkie góry. I to było Święto Ziemi.

Wycieczki edukacyjne, turystyczne jako propozycja zorganizowania wolnego czasu  dla dzieci i młodzieży to sprawdzone działania w ramach  Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdecznie dziękuję w imieniu uczestników i rodziców nauczycielom za organizowanie wycieczek, p. Czesławowi Dominasowi , że niestrudzenie dzieli się z nami swoją wiedzą i turystycznym  doświadczeniem.

Irena Caryk –koordynator projektu

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

TRAMP na szlaku Gór Sowich

Turyści  z SKKT Tramp” wędrowali w sobotę 17 marca od Przełęczy Sokolej przez Wielką Sowę , Kozie Siodło, Przełęcz Jugowską do Jugowa. Rajd rozpoczął się od bardzo historycznego  spotkania turystów z „Siódemki „ z turystami z „ Trójki”  , których zamiłowania do  górskich wypraw uczy nauczyciel języka polskiego   Karol Maliszewski. Słoneczna, wiosenna pogoda się sprawdziła, ale w górach śniegu było i po kolana, i po pas. Jak było do przewidzenia  przy ognisku na Kozim Siodle  smażono nie tylko kiełbaski ,ale suszono również skarpetki. Zime żegnano chyba już  bezpowrotnie razem   z wygrzewającą  się  w słońcu na drzewie żmiją ,która przez pół godziny przykuwała uwagę nie tylko naszych turystów. Panu przewodnikowi Czesławowi Dominasowi dziękujemy za bepieczną wędrówkę, panu Janowi Okońskiemu za piękne zdjęcia. Rajd odbył się w ramach projektu ‘ Turystyka uczy i wychowuje”. Wkrótce zdjęcia na stronie :www.ngo.nowaruda.pl

Irena Caryk

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

 

Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy TRAMP

Jak zostać członkiem klubu? Należy trzy razy- koniecznie w sobotę lub w niedzielę-  wybrać się na turystyczny szlak niezależnie od pogody czy pory roku. Pierwsze legitymacje wręczono turystom ze Słupca. Klub działa w ramach projektu „ Turystyka kształci i wychowuje”. W sobotę 25 lutego pełną przygód wędrówką do leśniczówki w Bożkowie rozpoczął się  turystyczny sezon, a 17 marca następna wędrówka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez pana Jana Okońskiego

Irena Caryk

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Na kolejowym szlaku

21 listopada 2011 r.

 

Tegoroczna późna jesień sprzyja noworudzkim turystom. Sobota  19 dnia listopada  zapowiadała się mgliście i ponuro. Tymczasem na twierdzy w Srebrnej Górze nad wędrowcami świeciło złociste słońce, a śnieżnobiała  mgła  od strony Gór Bardzkich i Sowich jak w teatrze to odsłaniała, to zasłaniała krajobrazy, szczyty gór czy sylwetki drzew.A gdy już  turyści zdobyli twierdzę, tradycyjnie wystrzelili z armaty i posilili się przy ognisku, wyruszyli  dawnym kolejowym szlakiem do Słupca. Listopadowe dni  są już krótkie, dlatego z Ugorów  schodzono  już przy świetle gwiazd i latarki pana Jana Okońskiego.

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

 

 

Piękna jesień na szlaku

 

Skalnych Grzybów w Górach Stołowych

Zdjęcia wykonane  przez p. Jana Okońskiego na wycieczce w ramach projektu

„Turystyka uczy i wychowuje”.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Niebanalna lekcja

26 października

 

Dnia 22 X 2011r dzieci  z Nowej Rudy odwiedziły w Wałbrzychu Explorapark. Zajęcia prowadzone były  w sali wystawowej ,,Magia matematyki”. Trwały 90 minut i były podzielone na dwie części. W pierwszej- nauczyciel-animator przedstawił problemy, objaśnił pojęcia i przygotował grupę do interaktywnego uczestnictwa w odbiorze treści wystawy. Lekcja dotyczyła tematu: mozaiki i parkietaże .W drugiej części uczniowie sami, dzięki zgromadzonym na wystawie "zabawkom", badali, dociekali, odkrywali i poszukiwali odpowiedzi na liczne pytania.

 

 

 

Projekt  współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej  Nowa Ruda.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

 

 

Na turystycznym szlaku

10 października

 

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono już drugi rok realizuje projekt „Turystyka uczy i wychowuje”. Jego celem jest zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywnego i bardzo pożytecznego spędzania czasu wolnego od szkolnych obowiazków.

 

W ostatnich promieniach tegorocznego lata  grupa  noworudzkich turystów wędrowała szlakami historii Kotliny Kamiennogorskiej. W Chełmsku Śląskim turyści gościli w dawnym mieszkaniu śląskiego tkacza, a w tkackiej izbie uczyli się tkać len, tak jak robiono to w dawnych latach. Chełmsko Śląskie to dzisiaj już wioska, ale pamietająca czasy świetności, gdy była ważnym ośrodkiem płóciennictwa i sukiennictwa, a jej początki zwiazane są z opactwem cystersów  w  Krzeszowie. Dlatego nie mogło zabraknąć wędrowki wśród pól i górskich krajobrazów do Kaplicy św. Anny.  W drodze do Krzeszowa  sesja zdjęciowa wśród malowniczych skalek w Rezerwacie Głazy Krasnoludków i wspólne zdjęcie przy Diabelskiej Maczudze w Gorzeszowie. Jeszcze przed zachodem słońca turyści dotarli do dawnego opactwa benedyktynów, którego początki sięgaja epoki piastowskiej. To za sprawą cystersów nastąpił rozwój tkackiego rzemiosła i powstały wspaniałe budowle-kościoł i klasztor. To one i obraz Matki Boskiej Łaskawej nawiedzane  są przez pielgrzymów do dzisiaj. Na nocleg młodych turystów siostra Barbara zaprosiła do pięknych klasztornych pokoi.

 

Drugi dzień okazał się bardzo turystyczny. Po śniadaniu i krótkiej moglitwie w bazylice grupa dotarła do Karpacza. Następnie pełen wrażen wjazd krzeselkowy na Kopę i  piesze zdobywanie najwyższego szczytu  Sudetów w wiechrze i chmurach. W trakcie schodzenia zmieniała się pogoda, mgly odsłaniały zadziwiające piękno wysokich gór. Droga powrotna okazała się trochę mecząca, ale nogi młodych turystów nie zawiodly. Nawet nie zabraklo energii, by pobiegać między zamkami, pałacami w Parku Miniatur. Nowa Ruda przywitała ulewnym deszczem, ale wszyscy dziękowali sobie nawzajem za dobre, radosne chwile wycieczki.

 

Drugi turystyczny rajd zaplanowano na 8 października. Deszcz , mgła, grad a nawet pierwsze płatki śniegu i tylko trzy stopnie ciepła przed Masarykową Chatą , a jednak na szlaku Gór Orlickich wspaniałych przeżyć nie zabrakło. Na początek wędrówka po kładce na Wielkich Topieliskach pod Zieleńcem, następnie wspinaczka do czeskiego schroniska na gorącą herbatę i  prawdziwy rajd na Orlicę wsród pierwszych jesiennych kolorów. Turyści zdobyli nie tylko wierch  o wysokości 1084 m n.p.m. , ale pokonali również bardzo niesprzyjającą pogodę . Z takim hartem ducha i fizyczną wytrzymałością  zaplanowano już górską wedrówkę na listopadową szarugę.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Czekoladowa lekcja

20 września

 

W słoneczną sobotę 17 września młodsza grupa dzieci odwiedziła Wrocław- w czekoladziarni nie tylko smakowała czekoladę, ale poznawała również jej historię. Dzieci wzięły udział w  lekcji przy czekoladowych smakołykach: gorącej czekoladzie z przyprawami i czekoladowej fontannie. Spotkanie odbyło się pod hasłem: ,,W płynie i w tabliczce - czekoladowa chemia”.  Uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania: Czy chemia może być smaczna?  Dlaczego czekolada się topi i jak wygląda jej produkcja? Czy czekolada ma swój wzór chemiczny? Kto pierwszy wyprodukował tabliczkę czekolady i dlaczego biała czekolada jest biała? Czekoladowe lekcje propagujące wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, rozpalają w dzieciach i młodzieży zainteresowanie światem i prawami nim rządzącymi.

 

Natomiast zabytkową architekturę stolicy Dolnego Śląska podziwiano podczas rejsu statkiem po Odrze.  (zdjecia  z dnia 18 wrzesnia)

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Zdobyliśmy Śnieżnik

20 czerwca 2011r.

 

Chmury na niebie wprawdzie nie wróżyły doskonałej pogody, ale nie przestraszyły turystów, którzy w sobotę 18 czerwca wybrali się na zdobycie Śnieżnika. Wjazd na Czarną Górę wzbudził wiele emocji , a potem wędrówka przez las , przystanki na skałkach , podziw dla odpoczywającego na szlaku pocztowego gołębia i prawdziwa wspinaczka na najwyższy szczyt gór otaczających Kotlinę Kłodzką. Ze Śnieżnika, oblężonego tego dnia przez polskich i czeskich turystów, można było zachwycać się krajobrazami gór, jezior i dolin aż po rozległe horyzonty. Noworudzkich turystów prowadził przewodnik Czesław Dominas, dlatego nie sposób było pobłądzić, ale wzbogacić swoją książkową wiedzę o pięknie i bogactwie Masywu Śnieżnika.

Do zobaczenia na turystycznym szlaku.

Wycieczka na Śnieżnik zakończyła realizację projektu Noworudzkiego Stowarzyszenia Pro Publico Bono „ Turystyka uczy i wychowuje”. Dotację na realizację projektu Stowarzyszenie otrzymało z Gminy Miejskiej Nowa Ruda.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Na szlaku ginących zawodów w Kudowie

Zdroju

06 czerwca 2011r.

 

 

 

W sobotę 4 czerwca odyła się wycieczka "Szlakiem ginących zawodów" do Kudowy Zdroju- organizowana przez Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w ramach projektu „ Turystyka uczy i wychowuje”. Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda.

„Na miejscu odnaleźliśmy drogowskazy , które wskazały nam drogę do "zaczarowanego świata". Powitały nas gospodynie w strojach ludowych i z wielką gościnnością, zaprosiły do wspólnej zabawy. Pierwszym punktem programu po pokazie pracy garncarza, było samodzielne wykonanie glinianego naczynia. Zabawa zaczęła na dobre. Ubrano nas w specjalne fartuchy, a potem emocji nie było końca. Nagle spod naszych palców wyrastały piękne naczynia, które przyozdobione odstawialiśmy do wyschnięcia. Kiedy wszyscy sprawdziliśmy swoje ,,garncarskie” umiejętności, zaproszono nas na spacer wśród zwierząt. Tak , to prawda. Można było spotkać pawia, zające ozdobne ptactwo domowe, dzikie świnki, jelenie, lecz największą atrakcją okazało się karmienie maleńkich kóz. Kolejna niespodzianka, to wizyta w kuźni , gdzie mięliśmy okazję przyglądać się ciężkiej pracy i wytworom kowala. Kolejna chatka przywitała nas pachnącym chlebem , gdzie można było skosztować chleb ze swojskim smalcem i ogórkiem. Niespodzianek nie było końca… wkroczyliśmy do czarodziejskiego domu, w którym mieliśmy okazję zobaczyć stare sprzęty domowego użytku m.in.: pralkę – tarkę maszynę do liczenia- dzisiejszy komputer , obuwie, a nawet tornister. W tej pracowni zachwyciło nas rękodzieło, czyli szydełkowe wytwory. Każdy z nas wybrał choćby jeden z cudownych zbiorów motylków, kwiatów, serwetek, spiek, kunsztownie wykonanych przez pracowite gospodynie. Na koniec nastąpił ,,szał” pamiątkowy. Wszyscy bowiem poszukiwali jeszcze dodatkowych upominków dla najbliższych. Cały teren był pięknie ogrodzony, graliśmy w piłkę, śpiewaliśmy, a z naszych ust nie znikał uśmiech. Pełni wrażeń wracaliśmy do domu. Z pewnością nie jednemu przemknęła myśl, że jeszcze chętnie tam wróci.

 

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Szlakiem zabytków do Henrykowa

17 maja 2011

 

 

14 maja odbyła się wycieczka edukacyjno - turystyczna: „Szlakiem zabytków kultury chrześcijańskiej”. Turyści zwiedzili opactwo cystersów w Henrykowie. O historii, działalności i znaczeniu dla rozwoju cywilizacji europejskiej zakonu cystersów wspaniale opowiadał tegoroczny absolwent Katolickiego Liceum w Henrykowie Gniewko Flis. Uczestnicy zwiedzili klasztor i park krajobrazowy o niezwykłych walorach przyrodniczych. Natomiast w drodze powrotnej odwiedzili Ogród Botaniczny w Wojsławicach, gdzie można było nie tylko podziwiać kwitnące rododendrony, ale wrócić do domu z barwną donicą kwiatów.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

 

 

Bobolandia

8 maja 2011

 

 

Noworudzkie dzieci 7 maja 2011r. w ramach projektu „Turystyka uczy i wychowuje” wzięły udział w wycieczce do Bobolandii - największego w Polsce Parku Rozrywki Rodzinnej we Wrocławiu. Jak było do przewidzenia dzieci świetnie się bawiły, atrakcyjnie i wesoło spędziły wolny czas. Ale zgodnie z założeniem projektu odbyły wiosenny spacer po ulicach stolicy Dolnego Śląska. Rzeka Odra, stare zabytkowe kamienice okazały się również urzekające jak zabawy w Bobolandii.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

 

Na szlaku Gór Sowich

10 kwietnia 2011

 

 

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w ramach projektu „Turystyka uczy i wychowuje” 2 kwietnia 2011 r. zorganizowało dla dzieci i młodzieży z Nowej Rudy Rajd szlakiem Gór Sowich. Turyści wędrowali na Wielką Sowę od Przełęczy Sokolej, Drogą Gwarków przez Małą Sowę, odpoczywając przy ognisku z kiełbaskami. Z wieży widokowej szerokie krajobrazy zasłoniła mgła, ale mimo jeszcze leżącego na stoku śniegu, po drodze można już było kłaniać się wiosennym kwiatom. Zawsze po drodze do Jugowa jest schronisko „Zygmuntówka„ i można przybić pieczątki do książeczki GOT-u.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


 

 

Polska Wielkanoc

8 marca 2011

 

 

Dnia 26 marca w ramach realizacji projektu "Turystyka uczy i wychowuje" dzieci z Nowej Rudy wzięły udział w wycieczce do Gajewa, gdzie odbyły sie warsztaty zajęciowe "Polska Wielkanoc" Zajecia poprowadziła gawęda o tradycjach wielkanocnych. Zaprezentowane zostały liczne przykłady rękodziała artystycznego. Dzieci poznały potrawy świąteczne oraz wykonywali pisanki nowa dla nich techniką.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Turystyka uczy i wychowuje

6 grudnia 2010

 

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 w ostatnią sobotę listopada wzięli udział wycieczce ”Szlakiem ginących zawodów”. Obejrzeli w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu spektakl „Calineczka”, razem z p. Sewerynem Mrożkiewiczem - aktorem teatru poznawali tajemnice teatralnych kukieł. A po drodze w ogrodzie botanicznym w Lubiechowie podziwiali kolory egzotycznych kwitnących kwiatów. Zza szyb autobusu witała młodych turystów nadchodząca zima.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Nowa Ruda w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ

 

Zwiedzamy zabytki kultury

chrześcijańskiej

17 listopada 2010

 Przynęty gumowe

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono w bieżącym roku realizuje dla dzieci i młodzieży projekt „Turystyka uczy i wychowuje”. Uczniowie ze SP Nr 2 uczestniczyli w trzech wycieczkach „Na dziennikarskim tropie..”, a uczniowie z „Siódemki” wędrują szlakiem ginących zawodów. W ramach opisywanego projektu zaplanowano jeszcze wycieczki szlakiem zabytków kultury chrześcijańskiej. W sobotę 6 listopada turyści ze słupieckich szkół zwiedzili dawny klasztor cystersów w Lubiążu i bazylikę w Trzebnicy. Podziwiano zachowany zespół klasztorny największego opactwa cysterskiego na świecie. Warto dodać, że do Lubiąża cystersów sprowadził w 1163 r piastowski książe Bolesław I Wysoki. Ale podziwiano również ludzi, którzy pracują nad tym, by ten zabytek klasy „0” wrócił do dawnej świetności. Natomiast w Trzebnicy młodzi turyści wysłuchali pięknej lekcji o roli cystersów w budowaniu europejskiej cywilizacji, o roli Świętej Jadwigi w budowaniu chrześcijaństwa na Śląsku. Ksiądz przewodnik pokazał zwiedzającym kryptę św. Bartłomieja pochodząca z czasów średniowiecza i relikwie Wielkiej Patronki Ślaska. Następną wycieczkę szlakiem cysterskich klasztorów na Dolnym Ślasku zaplanowano 4 grudnia. Będzie ona prowadzić przez Bardo Ślaskie do Henrykowa. Uczestnicy zwiedzą jeszcze po drodze zamek w Kamieńcu Ząbkowickim. Oczywiście nad przełomem Nysy Kłodzkiej trzeba będzie wspiąć się na Górę Bardzką. Opiekunami turystów są: ze SP Nr 7 jest Jan Okoński, a z Gimnazjum Nr 2 Aleksandra Konarkowska i Małgorzata Malach-Baranców. Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej w Nowej Rudzie.

 

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Książka pod choinkę

     Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono   i Czterolistna Koniczynka   znów  zorganizowały piękną świąteczną akcję dla noworudzkich dzieciaków /książka pod choinkę/ .   

       Stowarzyszenie wpisało się w program Banków Żywności i w listopadzie  wolontariusze  z Gimnazjum Nr 2 i Nr 1, z LO, z OHP i SP Nr 2,    zbierali  w marketach artykuły spożywcze. Życzliwi klienci  Biedronek z ul. Słupieckiej i Piłsudskiego oraz Tesco  podarowali noworudzkim rodzinom na święta  około 835 kg  żywności.  Dzieci  dostały paczki ze słodyczami ,a w każdej paczce  piękna  niespodzianka z książką.  Czterolistna Koniczynka  przygotowała 36 paczek, a Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono  52  dla dzieci ze Słupca i z Drogosławia.  

     Świąteczna uroczystość  to wspaniała okazja na wspólne śpiewanie kolęd  razem z noworudzką scholą , składanie życzeń przez sprawdzonych przyjaciół / Burmistrza Miasta, dyrektorkę SP NR 2 czy  radosne  pląsy z młodzieżą.

   Organizatorzy serdecznie dziękują pracownikom MBP, Uniwersytetowi III wieku, wolontariuszom , ale przede wszystkim  sponsorom  Zarządowi KSS Bartnica, Dyrektorowi GBS, radnej Beacie Kłosowskiej -Tyszce oraz  Księgarni Witolda Marca.        

                                                                                                                         Irena Caryk

koszulki religijne

Pitax.pl

Noworudzkie Stowarzyszenie Pro Publico Bono

współpracuje z firmą pitax.pl

Przekaż 1% naszej organizacji